in

Ada Mutfak Nedir ?

Ada mutfak hangi mutfak tipleri için uygundur ? Ada mutfak kullanmanın avantajları nelerdir ?

Mutfak, evlerimizde en fazla vakit geçirdiğimiz alanlardan biridir. Yemek pişirme ve yemek yeme alanı olmasının yanı sıra çay-kahve sohbetlerinin de vazgeçilmezi olan mutfakların sıcak ortamı kadar işlevsel olması da oldukça önemlidir.

Ada mutfak, mutfak tasarımınıza uygun ya da onu tamamlayan bağımsız dolap ve tezgahtan oluşan bir alandır. Ada mutfaklar genelde sandalye veya tabure gibi parçalarla tamamlanır ve yemek veya içecek masası olarak kullanılır. Bunun yanı sıra yemek pişirme, yemek hazırlama, bulaşık gibi alanlar için de en idealdir. Ada mutfağın alt kısmının dolaplardan oluşması mutfak malzemelerinizi koymanız için iyi bir depo alanıdır. Bazı ada mutfak modelleri fırın, bulaşık makinesi gibi alanlar için de kullanılmaktadır.

ADA MUTFAK KULLANMANIN AVANTAJLARI NELERDİR ?

Ada mutfak kişilerin mutfakta ihtiyacı olan ekstra alanları modern bir şekilde tamamlamak için sıkça tercih edilmektedir. Bu alanlar bazı durumlarda yemek pişirme, bazı durumlarda yemek hazırlama bazı durumlarda de yemek yeme alanı olmaktadır. Tüm bunların dışında ekstra dolap ve çekmeceler ile tasarımsal hale getirilmesi depo alanı açısından vazgeçilmezdir.

Ada mutfak kullanmanın birçok avantajı vardır. İşte bunlardan bazıları…

  • Mutfağınızın tasarımınızla bütünleşerek farklı ve modern bir havaya bürünmesini sağlar.
  • Mutfaktaki yaşam alanınızın genişlemesine imkan tanır.
  • Mutfaktaki alanınızın artması daha geniş bir alanda yemek pişirmeyi, kalabalık misafirler ağırlamayı, parti veya organizasyon yapmayı mümkün kılar.
  • Yemek hazırlık sürecinin kolaylaşmasını sağlar.
  • Depolama alanını artırarak düzenli ve şık bir mutfak sunar.
  • Tezgah alanınızı genişleterek mutfağın dağınık hale gelmesini engeller.
  • Ada mutfaklar hazırlık lavaboları, çekmeceleri ve ek pişirme alanı ekleme özelliği gibi seçeneklerle mutfağınızdaki tüm yükü kaldırabilecek özelliktedir.

ADA MUTFAK HANGİ MUTFAK TİPLERİ İÇİN UYGUNDUR ?

Ada mutfak bilinenin aksine sadece büyük mutfaklar için ideal değildir. Aksine orta halli mutfakları da daha işlevsel hale getirmek için ada mutfak kullanmak mümkün. Hem ekstra depolama alanı hem de oturma alanı olarak mutfağı daha kullanımı kolay hale getiren ada mutfak tasarımları bilhassa kalabalık aileler için ideal olmaktadır. Hazır ada mutfak ölçüleri her mutfak tipine göre mevcuttur.

ADA MUTFAK TASARIM FİKİRLERİ NELERDİR ?

Ada mutfak tasarım fikirleri kişilerin zevkine ve ihtiyacına göre değişmektedir. Mevcut mutfak dolapları ve tezgahınızla bir bütün olmasını dilerseniz ada mutfağınızı da aynı malzemeden tasarlayabilir ve bütünlük oluşturabilirsiniz.

Öte yandan tamamen zıt renk tonları ve tezgah da düşünerek mutfağınızda farklı bir hava oluşturabilirsiniz. Örneğin ada mutfağınızın yüzeyini yemek yeme alanı olarak kullanmayı düşünüyorsanız orayı tezgah olarak değil de ahşap malzemeden tercih edebilirsiniz. Böylece iki alanı kullanım açısından birbirinden ayırmış olabilirsiniz.

Ada mutfak modelinizi seçerken o alanı hangi amaçla kullanacağınızın da önemi büyüktür. Örneğin mutfağınızın diğer alanını yemek pişirme diğer alanını ise hazırlık sürecine ayırabilirsiniz. Bir diğer fikir ise ada mutfağa lavabo bulaşık makinesi, fırın gibi parçaları taşımaktır. Böylece o kısmı tamamen ada mutfak alanında yapabilirsiniz.

Öte yandan hazır ada mutfak modelleri son derece çeşitli olduğu gibi istediğiniz ölçülerde kendi tercihinize göre yaptırmanız da mümkün olabilir. Ada mutfak fiyatları malzeme kalitesi ve ölçülerine göre değişmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

217 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Fayans Boyası Nasıl Yapılır ?

Kamu Konutları Ve İmarlı Arsalar Satışta !