in

Ağaç Ev Nedir ?

Ağaç Ev Nasıl Yapılır? Ağaç Ev Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

Ağaç ev, yetişkin ağaç gövdesinden inşa edilen çeşitli amaçlar için kullanılan dayanıklı evlerdir. Yaşam alanı, oyun alanı, iş alanı gibi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.

Bazen ağaca konumlanmış konseptiyle dikkat çeken bazı durumlarda de yaşam alanı olarak geliştirilmiş çeşitli büyüklükteki kütük evler günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kütük ever doğayla iç içe yaşamak isteyen kişiler için inşa edilen çeşitli büyüklükte ve modellerde olan fırınlanmış kütük malzemesiyle yapılan, uzun yıllar dayanabilen türde evlerdir.

Dünyaya bakıldığında İskandinav bölgelerinde yaygın olan kütük evler ülkemizde ise Karadeniz bölgesinde daha sık görülür. Kültürel şeklinde de ülkemizde bir geçmişi olan ağaç evler hala rağbetini güvenliğini sağlamaktadır. Yazın soğuk, kışın sıcak tutmasıyla dikkat çeken ağaç evler dünyada olduğu gibi ülkemizde de binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Doğal bir yalıtıma sahip evler sağlamlık açısından ise depreme karşı son derece dayanıklıdır.

Ağaç Ev Nasıl Yapılır ?

Her şeyden önce ağaç evinizin planını çizmekle de işe başlayabilirsiniz. Dilerseniz bunun için işin profesyonellerinden yardım alabilirsiniz.

Orijinal bir ağaç ev inşa etmek dilediğinizde ihtiyacınız olacak ana malzemeler işlenmiş ağaç, ev kütükleri, ahşap parçalarıdır. Gerçek bir ağaç ev için kütükleri birbirine geçirerek sağlam bir ağaç ev inşa etmeniz mümkün olabilir. Bunun yerine işlenmiş ağaç parçaları da kullanabilmeniz mümkün.

Ağaç ev malzemeleri kendiniz inşa etmek istediğinizde temin konusu ile ilgili ise marangoz veya doğramacılardan çam, katran kütükleri, tomruk gibi ağaç malzemeleri temin edebilirsiniz. Bu tarz malzemelerle yapılan evler sağlamlığı açısından da dikkat çekmektedir. Geri kalan işlem ise uygun malzemeleri birbirine monte etmek olacaktır.

Ağaç Ev Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

Ağaç ev tasarımı öncelikle ağaç evi hangi amaçla kullanacağınıza göre değişkenlik gösteren bir konudur. Oturum amaçlı bir ağaç ev inşa edecekseniz bu noktada ağaç evin büyüklüğüne göre tasarım yapılmalıdır.

Minik ancak kullanımı kolay alanlar istediğinizde evin her alanını kendiniz için en uygun yaşam alanına çevirebilirsiniz. Örneğin iki katlı küçük bir ağaç evin çatı katını yatak odası alt katını ise mutfak ve oturma alanıyla birlikte tasarlamanız mümkün olabilir.

Ağaç evlerin olmazsa olmazları balkon veya verandalardır. Yeşile uyanacağınız sabahlarda balkon veya verandalar en fazla vakit geçireceğiniz alanlarınız olacaktır. Balkon veya verandanızı geniş tasarladığınızda vaktinizin büyük bir çoğunluğunu burada geçirmeniz kaçınılmazdır.

Kütük evler günümüzde 1+1, 2+1, 3+1, dubleks gibi farklı seçeneklerde inşa edilmektedir. Turizm için de kullanılan ağaç evler konaklama açısından sık sık tercih edilmektedir. Hem yaz turizmi hem de kış turizmi için kullanılan ağaç ev oturum amaçlı veya hobi bahçelerini süsleyen tarzda ve çeşitliliktedir.

Ağaç Ev Maliyeti Nedir ?

Ağaç ev fiyatları taş ev fiyatları gibi normal ev tiplerine göre daha maliyetlidir. Bunun sebebi ham malzemeden yapılması ve son derece dayanıklı olmasıdır.

Ne düşünüyorsunuz?

328 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Milli Emlak Arsa Ve Arazi Satışı Yapacak

Emlak Sektöründe Kullanılan Yer Gösterme Belgesi Nedir ?