in

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonunun Temel Özellikleri Nelerdir ?

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu Nedir ?

Günümüzde ev dekorasyonu için kullanılan birçok stil mevcut. Bu stillerin her biri farklı bir yönüyle ön plana çıkıyor. Akdeniz tarzı ev dekorasyonu ise doğal, sakinlik veren ve konforlu özellikleriyle ön plana çıkıyor. Akdeniz tarzı iç tasarım çoğunlukla Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde kullanılan bir dekorasyon türüdür. Karakteristik özelliklerini Akdeniz kıyısındaki ülkelerin kültürel özelliklerinden, geleneksel mimarisinden, bitki örtüsünden ve coğrafi yapısından almıştır. Akdeniz stili dekorasyon huzuru hissetmenizi sağlayacak deniz esintisini getiren mavi tonları ve doğayı evinize yansıtacak olan yeşil tonları yaşam alanınıza taşıyarak ferah bir ortam oluşturuyor.

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Akdeniz ülkelerinin inceliklerini yansıtan Akdeniz stili ev dekorasyonu tasarımlarına göre çeşitli formlarda karşımıza çıkıyor. Akdeniz stili ev dekorasyonu çeşitlerini 3 alt başlıkta inceleyebiliriz.

İspanyol Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu

İspanyol usulüne uygun olarak geliştirilen evlerin temel özellikleri şöyledir:

  • Çatılar alçaktır.
  • Hatları kolay, temiz ve ferah hissettirecek biçimdedir.
  • Evdeki ferahlık hissini arttırabilmek için yapımında demir ya da ahşap malzemelerin kullanıldığı gösterişli aydınlatmalar kullanılmaktadır.

İtalyan Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu

İtalyanların Rönesans döneminden ilham alarak geliştirilen stildeki evlerin özellikleri şöyledir:

  • Manzaraya açılan büyük ve kenarları işlemeli kapı ve pencereler tercih edilir.
  • Oval kemer ve sütun kullanılır.
  • Evlere kahverengi ve sarı gibi toprak tonlarında renkler hakimdir.
  • Açık renkli mobilya kullanılmaktadır.
  • Odalar genelde geniş ve işlevsel olarak kullanılmaktadır.

Modern Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu

Akdeniz stiline benzer olarak karşımıza çıkan evlerin özellikleri şöyledir:

İtalyan ve İspanyol etkileri de içine alan ferah ve geniş açık kat planları yapılır.
Geleneksel Akdeniz evlerindeki kullanılan ögeler korunarak üzerine modern dokunuşlar yapılmaktadır.

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonunun Temel Özellikleri

Taş Zeminler ve Taş Duvarlar: Akdeniz stilinde doğallık, ferahlık ve manzara kullanımı ön planda olmasından taş zemin ve duvarlar çok önemlidir.

Geniş Kapılar ve Pencereler: Güneşi evin içinde hissetmek ve manzaranın ön plana alınabilmesi açısından geniş pencere ve kapılar kullanılmaktadır.

Renk: Renk tonlamaları birçok dekorasyon için çok önemli bir yere sahiptir. Akdeniz stilinde olan evlerde duvarlarda krem ya da beyaz, çatıda ise kırmızı renkli kiremitler kullanılmaktadır. Toprak tonları, yeşil, mavi, sarı ve turuncu gibi doğal ve sade görünüm oluşturan renkler ön plandadır.

Ahşap: Evin iç ve dış dekorasyonu için mobilyalarda malzeme olarak ön planda ahşap kullanılmaktadır.

Ferforje: Demirin şekil değiştirebilir yapısı vasıtası ile pencere demiri, balkon korkuluğu, sandalye ve masa gibi alanlarda ferforje kullanılır.

Desenli Döşeme: Evin içerisinde kullanılan açık renk ve sade tasarımların sıradanlıktan çıkarılarak monotonluğun kırılması için döşemelerde desen tercih edilebilmektedir.

Klasik Mobilya: Klasik ve işlemeli mobilyaların modası geçmemesi ve tarihi hissettirmesi sebebiyle bu tarz mobilyalar kullanılır.

Konforlu Mobilyalar: Her ne kadar klasik mobilyalar tercih edilse de bilhassa dış mekanda rahat hissettirecek mobilyalar tercih edilir.

Bitkiler: Akdeniz mevsimi bitki yetiştirebilmek için son derece elverişlidir. Akdeniz stilinde hem iç hem dış mekanda palmiye, begonvil, üzüm, çam, defne ve narenciyeleri evinizde kullanarak Akdeniz havasını evinize taşıyabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

131 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaat Ruhsatı Nereden Alınır ?

Kiracı Hakları İçin Nereye Başvurulur ?