in

Dekorasyonda Desenli Stil Yolculuğu

Dokular ve desenler yaşam alanlarına farklı kimlikler kazandıran ögelerdir. Biri malzemeden, diğeri renkten ilham alan bu iki dost faktör bizi stil yolculuğuna çıkarıyor.

TEK DESEN, İKİ RENK, BOL KONTRAST

Turuncu, kullanıldığı alanlarda güneşi anımsatır, bulunduğu alana enerji ve mutluluk enjekte eder. Retro stil de benzer bir etki yaratıp, desenleriyle, desen+doku kurgusunu güçlendirir. Bu tarz bir espri için tekstilde, duvarda ve hatta mobilyalarda aynı desenin farklı büyüklüklerini kullanabilirsiniz.

Geniş alanlarda kendini daha iyi gösterir, okuma köşesinde veya çalışma odasında dinamizim sağlar.

Desene vurguyu artırmak için birbiri ile zıt renkler tercih edin.

DESEN DOKU İLİŞKİSİNDE BUNLARA DİKKAT EDİN

Farklı desenleri kullanırken motif tekrarlarını ve büyüklüklerini alana göre sınırlayın. Aksi halde tüm eşyalar oda içinde üst üste durur.

Desenleri karıştırırken, onları renk veya yalnızca çiçek, yazı gibi tek motifli ortak bir paydada buluşturun.

Desenleri seçerken parametreniz stiliniz olsun.

Farklı kumaşları bir arada kullanmak daha yoğun ve ilgi çekici efektler yaratır. Mesela eskiyle yeni, desenlilerle düzler yan yana durduğunda karşıtlık oluşturur.

Kanepe gibi uzun kullanımlı, pahalı ve kolay değişmeyen döşemeli mobilyaları desen yerine dokularla vurgulayın. Bu durum, stilinizi değiştirseniz bile ürünü kullanma imkanı sunar.

Duvarlarda boya yerine dokulu kağıtlar kullanarak doku yoğunluğunu artırabilirsiniz. Bunun için kumaş tabanlı veya doğal lifli kağıtları tercih edin.

Tıpkı duvarlar gibi zeminde de jüt, sisal, hasır gibi doğal dokulu halıları tercih edin.

Aksesuar ve tamamlayıcı mobilya seçimlerinizi, kullanılmış ahşap, eskitilmiş metal, yıpranmış taş, peluş, taklit kürk gibi bol dokulu gereçlerden yana yapın.

Dokulu aksesuarlar kullanırken benzer malzemeleri yan yana getirmeyin. Yani cam ürünleri cam sehpa yerine lake ya da ahşap yüzeylerin üstüne yerleştirin.

Eğer desenleri karıştırmakta zorlanıyorsanız, o zaman:

1- Orta ölçekli çiçek motiflileri keten dokumalarda,
2- Çizgili ya da ekoseleri ipekli ya da basmalarda,
3- Düz renkleri ise kapitone, gabardin gibi kalın dokulu kumaşlarda kullanın.

PASTORAL ROMANTİZM

Tüm duvarları çiçek desenli duvar kağıdı kaplı bir odada kumaş sandalyeler ve tamamiyle beyaz mobilyalar pastoral bir kır evi havası yaratır. Desenlerin içinde kullanılan baskın renkler, ışıltılı bir etkiyle mekana enerji katar.

Bu feminen ve romantik hava tüm evde uygulanabilir. En çok da misafir odası veya ebeveyn yatak odasında şık durur.

Böylesi yumuşak renklerin hakim olduğu bir alanı sıcak kılmak için zeminde ahşap parke kullanın.

BAROK ESİNTİLER

Yoğun tonlamalı damask desenli duvar kağıdı ve flok baskılı kumaşlar mekanlarda dramatik efektler yaratır. Desenlerin benzerlerini veya içinden bir motifi örtü, yastık veya perdede tekrarlamak bütünlüğü korur. Zemindeyse düz ve az dokulu seçenekler kullanarak sadeleşin.

Yoğun desen ve doku kullanıyorsanız odanın tamamı veya geniş mekanlar yerine giyinme bölümü veya salonda bar köşesi gibi küçük alanlarda deneyin.

Ayna yüzeyler veya beyaz mobilyalar atmosferi dengeler.

HEP VINTAGE, HEP ÇİÇEK

Eski sehpanın renklerinden ilham alan minik çiçek desenli duvar kağıdı bu alanın tek hakimi. Aynı renklerdeki çekmeceli sehpa ise duvarın önünde yokmuş gibi duruyor. Oldukça çocuksu bir etki yaratan kağıdı eski Çin işi porselen vazoda sergilenen desenler ve esprili bir biblo destek veriyor.

Neşeli bir izlenim yaratan böylesi kağıtlar çocuk odasının veya hobi köşenizin enerjisini yükseltir.

Hantal koltuklar yerine dikkati dağıtmamak için ince ayaklı küçük ölçekli mobilyalar kullanın.

SAHİL EVİ HAVASI

Narin yaprak desenli duvar kağıdının uçuk mavi/gri tonlamaları, gökyüzü mavisi boya ve ham keten kumaşlar dingin, huzurlu bir yaz evi havası sunuyor. Kalın ipli yün halı, tahta sehpa ve rabıta zeminle bütünleşerek yokmuş izlenimi yaratıyor.

Renk, desen ve dokuların yarattığı bu huzur veren ve bunun yanında konforlu etki, evin her odasında ana stil teması da olabilir.

Böylesi bir dekorasyonu eskitme yüzeyli veya patine boyalı mobilyalarla kombinleyebilirsiniz.

STİLİZE NATURALİST

Yaprak yeşili, taş grisi ve turkuaz gibi doğadan gelen renkler stilize çiçek, yaprak desenleri ve kalın dokulu malzemelerle kusursuz uyumu yakalıyor. Bu atmosferi yine toprak ve gökyüzü tonlarında yumuşak tüylü bir halı, siyah ahşap malzeme ve cam veya krom gibi parlak yüzeylerle zenginleştirin.

Böylesi yumuşak tonlamalı renkler desen karmaşasında bile dingin bir etki bırakabilir. Bu yüzden oturma veya yatak odası ideal alanlar.

Naturalist stilize motifleri retro ve çizgililerle kombinlemeyi deneyin.

Ne düşünüyorsunuz?

292 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ’nin Çekilişsiz Kurasız Konut Satışı Devam Ediyor

İstanbul’da Askeri Alanlara Millet Bahçesi Yapılacak !