in

Doğalgaz Borusu Gizleme Fikirleri

Doğalgaz boruları ev dekorasyonundaki bütünlüğü olumsuz yönde etkileyen en büyük nedenlerden biri. Bunun yanı sıra yer kaplamaları da bazı durumlarda hepimiz için son derece sorun yaratır. Peki bu boruları ev dekorasyonuna nasıl uydurabiliriz ve kullanımı kolay hale getirebiliriz. İşte birkaç öneri…

Renklendirerek Dekore Edin

Saklamak yerine doğalgaz borusunu süsleme fikrine ne dersiniz ? Renklendirerek evine dahil edebileceğin bu objeyi dekorasyon ürününe çevirebilirsin. Üstelik sanılanın aksine çok daha hoş duracaktır. Bununla beraber boyadığınız boruyu biraz da ışıklandırma ya da yapay çiçeklerle süsleyebilir, farklı bir hava katabilirsiniz.

Günümüzde en fazla tercih edilen renkler canlı renkler olsa da bakır ya da altın gibi parlak renkler ile de borular son derece şık görünebilir ve hatta biraz daha endüstriyel bir hava katılabilir.

Doğalgaz Borularını Kamufle Edin

Eğer boruları görmek istemiyorum diyorsanız onları gizleyen renkleri de tercih edebilirsiniz. Doğalgaz borularını gizleme yöntemlerinden en yaygın olanı onları duvar ile aynı renge boyayarak biraz da olsa saklayabilmek.

Süpürgelik Döşeyerek Kalorifer Borusu Gizleyin

Süpürgelik hem duvar ve parkenin birleşimini koruyan hem de toz birikmesini azaltan çok önemli bir ev dekorasyonu detayıdır. Fakat eğer doğalgaz boruları zemine yakın yerden geçiyorsa bunları güvenliğini sağlamak için mutlaka süpürgeliğin içine dahil edilmelidir.

Bunun için süpürgeliklerin iç kısmında doğalgaz boruları boyutunda oyuklar açtırıp boruları içine yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hem borularını korumuş olursunuz hem de onları en güzel yöntemle saklamış olursunuz.

Dolaplara Saklayın

Özellikle mutfaklarda doğalgaz boruları tezgaha yakın yerlerde toplandığı için bunları dolaplara saklamak daha kolay ve etkili olabilir. Fakat burada önemli bir nokta var, boruları saklarken onlara zarar vermeden ve doğalgaz kaçağına sebebiyet vermeden özen göstermek.

Ayrıca boruları saklamak onların korunması için de oldukça önemlidir. Bu nedenle bilhassa mutfak tezgahına yakın olan bölgelerde boruları oldukça dolap içine dahil edecek şekilde saklamak ya da “box” denilen plastik koruyucularla saklamak hem kötü görüntüyü ortadan kaldırır hem de mutfağını daha güzel gösterir.

Işıklandırmadan Faydalanın

Özellikle doğalgaz borularının mutfaktan dışarı bağladığı noktalarda borular tavana yakın noktalardan geçerler ve bunları saklaması son derece zahmetlidir. Bu nedenle duvara çekebileceğiniz tavan süpürgeliklerine benzer modellerden faydalanabilirsiniz.

Duvarının üst kısmında oluşturacağınız hacimde ister ışık ekleyerek isterseniz de olduğu gibi bırakarak da harikalar yaratabilirsiniz. Üstelik hem iç mekana farklı bir hava katabilir hem de duvar boyunca görünen boruları saklayabilirsiniz.

Sonuç olarak yapacağınız her işlemde borulara kesinlikle zarar vermemeniz ve hiç ulaşılamayacak şekilde kapatmamanızı tavsiye ederiz. Bunun nedeni borularda bir arıza olursa onlara erişimin her zaman kolay olması gerektiğindendir. Ayrıca doğalgaz borularını kesinlikle eşya asmak için ya da mutfakta askılık olarak kullanmamalısınız.

Ne düşünüyorsunuz?

269 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konutlara Değer Kazandıran Unsurlar Nelerdir ?

Müşterek Konut Nedir ?