in

Duvar Örtüsü Dekorasyonda Nasıl Kullanılır ?

Duvar Örtüsü Nedir ? Duvar Örtülerinin Kullanım Alanları Nelerdir ?

Duvarlar yaşam alanlarımızdaki dekorasyonun en önemli parçalarından biridir. Evlerimizi daha dolu enerjik göstermek açısından ideal ipuçları barındırmaktadır. Tablolar, fotoğraflar, farklı boya teknikleri vb. gibi araçlar dışında son zamanların en trend ürünlerinden bir tanesi de duvar örtüsü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Duvar Örtüsü Nedir ?

Duvar örtüleri tarihten günümüze gelen bir dekorasyon ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihte çok zengin ve soylu ailelerin saray ya da malikanelerinin duvarlarını süslemek için kullanıldığı bilinmektedir. Türk tarih yapısına bakıldığında geleneksel motiflerle işlenmiş duvar örtüsü örnekleri sıkça karşımıza çıkmaktadır. Günümüze geldiğimizde modern örnekleri karşımıza çıkan duvar örtüleri yaşam alanlarının duvarlarına farklı ve mistik bir hava katmaktadır.

Duvar Örtülerinin Kullanım Alanları Nelerdir ?

Duvar örtü malzemelerine bakıldığında ince ve yumuşak dokulu kumaşlardan elde edildiği görülmektedir. Duvar örtüleri, hafifliği vasıtası ile kullanım kolaylığı ve taşıma kolaylığı sağlamaktadır. Her dekorasyona adapte olabilen farklı duvar örtüsü modelleri mevcuttur.

Evlerin her odasında kullanıma uygun olan duvar örtüleri çeşitlilik gösterir. Bu nedenle duvar örtülerini yalnızca salon dekorasyonlarında değil yaşam alanlarımızın farklı alanlarında değerlendirebilirsiniz. Duvar örtüsünün en fazla kullanıldığı alanlara bakıldığında salonlar ve yatak başları olduğunu görülmektedir. Duvar örtüsü adı üzerinde olduğu gibi bunun yanı sıra tavanlarda da kullanılmakta olup öte yandan masa örtüsü, koltuk örtüsü, perde şeklinde de kullanılmaktadır.

Duvar Örtüsü Nasıl Takılır ?

Duvar örtüleri duvarda salaş bir görüntü oluşturur. Duvara sabitlenmesi ise son derece kolaydır. Duvar örtülerini sağlam bir çift taraflı bant ile sabitlemek mümkün olabilir. Hafif bir yapıda olmasından dolayı çift taraflı bant rahatça tutmaktadır.

Duvar Örtüsü Çeşitleri Nelerdir ?

Duvar örtüsü çeşitleri oldukça çeşitlidir.

  • Bohem duvar örtüsü
  • Etnik duvar örtüsü
  • Otantik duvar örtüsü
  • Mandala duvar örtüsü
  • Desenli duvar örtüsü
  • Harita desenli duvar örtüsü
  • Sade duvar örtüsü çeşitleri

Duvar örtüsü çeşitlerine bakıldığında her zevke hitap eden modeller bulmak mevcuttur. Mandala duvar örtüsü bunlardan biridir. Enerjiyi yükselten mandala örtüleri geometrik şekillerden hareketli bir görüntü ortaya çıkaran bir yapıdadır. Etnik duvar örtüleri de bir diğer tercih edilen duvar örtüsü modelleri arasındadır. Etnik duvar örtüleri birçok zıt renklerin bir araya gelmesiyle geleneksek motiflerden oluşan bir yapıdadır.

Haritalı duvar örtüsü de sıkça tercih edilmektedir. Modern tasarımlarla işlenen bu yapı ilgi çekici bir o kadar da modern bir görüntü sağlamaktadır. Otantik duvar örtüsü çeşitleri de en fazla tercih edilenler arasındadır. Etnik ve kültürel dokuların bulunduğu duvar örtüleri geleneksel ve modern dokuları birleştirmeyi sevenler için vazgeçilmez olmaktadır. Bohem duvar örtüleri de sıkça tercih edilen duvar örtüsü çeşitleri arasındadır.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Müzayede Nedir ?

Asansör Giderini Kim Öder ?