in

Ev Dekorasyonuna Virüs Etkisi

Yeni Dekorasyon Trendleri

Salgın esnasında insanlar evdeki yaşama uyum sağladıkça, her mekanın işlevselliği ve temizliği ön plana çıkmaya başladı. Koronavirüs salgını ile dekorasyon trendleri değişti. Covid19 ile konut tasarım fikirleri ve ev eşyaları seçimleri farklılaştı.

Dekorasyon Trendlerinde Pandemi Etkileri

COVID-19 salgını, bizi gelecekte yaşama ve inşa etme biçimimizi tekrar düşünmeye zorladı. Yeni fikirler hızla ön plana çıkıyor. İnsanlar evlerinde her zamankinden daha çok zaman geçirdikçe, konutların bu yeni, öngörülemeyen çağın isteklerini karşılayabilme şekline de bir ışık tutuldu.

Evler günlük hayatımızda daha büyük rol oynamaya başladığı için, daha çok aktivite ve hizmete de uyum sağlamaları gerekiyor.

Evlerimizde hem fiziksel hem de zihinsel bağlantılarımız hiç bu kadar büyük olmamıştı. Pandeminin etkisiyle evlerin daha fazla hizmet ve işlevi barındırması gerekecektir. Okuma, şekerleme, fiziksel etkinlik ve eğlence gibi daha çok sayıda özel aktivite için ayrılmış alanlar talep edilecektir.

Daha fazla aktivite alanı barındırmak, daha çok esneklik ve uyarlanabilirlik gerektirecektir. Tasarımcılar bu olasılığa yönelik yaklaşımları şimdiden keşfetmeye başladılar. Planlı bir daireyi çeşitli özel alanlara dönüştürmek, perde ve ayarlanabilir duvarlar iç mimar ve dizayncılar tarafından uygulanmaya başlandı.

Pandeminin başlangıcından bu yana, dış mekana ve doğaya olan takdirimiz büyük oranda artmış görünüyor.

Sonuç olarak, ev tasarımcılarının her tür ev görünümü için özel dış mekanlar sağlama isteği artacak. Çatı bahçeleri, sundurmalar, balkonlar, mikro arka bahçeler ile dış mekanı en kompakt evlere nasıl entegre edeceklerini öğrenmek mimarlara düşecek. İnsanlar, bu iki bölgeyi bir araya getiren katlanır cam kapılar ile yaşam alanları ve doğal dünya arasında daha yakın bir bağlantı arayışındalar.

İnsanların evden çalışmak zorunda kalmasıyla, birçok yemek odası masası vardiyalı konut ofislerine dönüştürüldü. Birçoğu için işe başlamak, artık yoğun trenler arasında aceleyle transfer yapmayı gerektirmese de, bu yeni “ofisler” verimli bir çalışma ortamı için gerekli bütün imkanları sağlamıyor. Ancak birçoğu evden çalışmanın esnekliğinden büyük keyif alıyor.

Bu durumda fonksiyonel özel ofislerin evin ayrılmaz bir parçası olması kaçınılmaz. Hatta bazıları konut ofislerini özel dış mekanlara entegre etmenin yollarını kavramsallaştırdı. Brezilyalı mimar Igor Leal’in “Buried Studio” konsepti, bir konutun ön bahçesinde geliştirilmiş bir işyerine sahiptir ve kişinin iş için evinden çıkmış gibi hissetmesini sağlar.

Çin’deki kısıtlamaların kaldırılmasının sonrasında Şangay’daki bir restoranda, müşterilere girerken dezenfektan makinesi püskürtülüyor. Konutlarda da benzer bir konsept ortaya çıkabilir.

Evleri güvenilir ve temiz tutmak için girişler, ayakkabılarınızı çıkarabileceğiniz, ceketlerinizi asabileceğiniz ve girmeden önce ellerinizi dezenfekte edebileceğiniz, özel bir geçiş alanı haline gelebilir.

Evlerdeki mutfakların önemi, insanların evde daha çok vakit geçirmesiyle birlikte daha da arttı. Epiphany’ye göre, insanlar mağazalara daha az yolculuk yapmayı hedefledikçe kiler daha gerekli hale gelecek. Akıllı mutfak dizaynı da bilhassa eller serbest zihniyetinin yükselişi ile daha da öne çıkacak. Epiphany’ye göre bu, mutfakta sesle etkinleştirilen teknoloji demek; ışıklar, musluklar ve cihazlar gibi şeyleri kontrol ediyor.

Hava kalitesi, COVID-19 salgını boyunca önemli bir odak noktası olmuştur. İnsanlar, içeri giren filtrelenmemiş dış hava miktarını sınırlayarak evlerindeki hava kalitesine daha çok dikkat etmeye başlayabilirler.

Bu nedenle, dışarıdaki havayı alan, yenileyip besleyen hava arıtma sistemlerinde bir artış görebiliriz. Bu sistemler, evleri daha sağlıklı hale getirmek için normal HVAC ile birlikte çalışabilir.

Evlerde kalınması, salgın döneminde Covid-19’ dan korunmanın en etkili yolu. Salgın nedeniyle evden çalışma sistemine geçilmesi ve uzaktan eğitimin uygulanması evde yaşam süremizi artırdı. Aile bireyleri ile daha uzun vakit geçirdiğimiz evlerimizde, bazı eşyaların değişmesi, daha pratik hale getirilmesi gerekiyor. Özellikle tek kullanımlık ürünler, kolay silinen yer parka ve halıların kullanılması avantajlı. Ayrıca odaların düzenli olarak havalandırılması gibi birçok temizlik kuralının da uygulanması gerekiyor.

2021 dekorasyon konuları pandemiye göre şekillenmeye ve yeni tasarlanan ürünler ile yaygın bir pandemi bilinci oluşmaya devam ediyor. Umarız salgın en kısa zamanda biter ve böyle özel önemlere ihtiyaç kalmadan sevdiklerinizle sarıl sarıla hayatlarımıza devam ederiz.

Ne düşünüyorsunuz?

159 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ev dekorasyonunda karamsar tonlardan canlı tonlara kadar, işte evlerimize hakim olan renkler..

Yüksek Limitlerde Konut Kredisi Kullanmak için Ne Kadar Geliriniz Olmalı ?