in

Evde Klima Kullanımının Püf Noktaları

Klimayı verimli kullanmak için yapılması gerekenler nelerdir ?

Küresel ısınmanın yarattığı sonuçları can yakıcı şekilde hissettiğimiz bir sürece girdik. Kuraklık, normalin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, aşırı yağışlar, seller gibi doğa olayları dünyayı, geleceği tehdit ediyor. Şu günlerde Türkiye de aşırı sıcaklarla boğuşuyor. Bu dönemde normalin çok üstünde artan klima kullanımı sebebiyle elektriğe olan talep arttı ve kesintiler yaşanmaya başladı. Dünyanın daha çok zarar görmemesi, sürdürülebilir bir gelecek için herkesin üzerine düşen görevleri hassasiyetle yerine getirmesi gerekiyor.

Düşük sıcaklığa ayarlamayın: İklimlendirme yaparken ortam ısı değerleri ne olursa olsun ani ve hızlı sıcaklık değişimlerinden uzak durulmalıdır. Klimanızı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlamayınız. Bu durum enerji tüketimini de arttıracaktır. Klimanızı mümkün olduğunca sabit derecelerde çalıştırınız (tavsiye edilen 24-26°C).

Sıcaklık farkına dikkat edin: İster soğutma yapılsın ister ısıtma, dış ortam hava sıcaklığı ile iç ortam hava sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkı fazla olmamalı ve bu farkın 6-7 dereceyi geçmemesi tavsiye edilir. Çünkü iki ortam arasındaki farkın çok fazla olması daha çok enerji sarfiyatına yol açacaktır. Soğutma kullanımında düşürdüğünüz her bir derece, ısıtma kullanımında ise artırdığınız her bir derece klimanın elektrik tüketimini yüzde 5 arttıracaktır.

Ekonomik klimaları tercih edin: Enerji tasarrufu yapabilmenin bir diğer yolu ise ECO moduna sahip klimaları tercih etmektir. Bu özelliğe sahip klimalarda mümkün mertebe cihazın eco (ekonomik) modun kullanımı tercih edilerek enerji tasarrufu sağlanabilir.

ENERJİ SARFİYATI

Kapı-pencereler kapalı olsun: Klima çalıştırırken mekan ısısını değiştirecek hava akımlarına engel olunmalıdır, kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır.

Otomatik kapanma tertibatı: Pencere-balkon kapısı açıldığında klimanın durmasını sağlayacak tertibatlar kullanılması bilhassa oteller gibi ticari işletmeler için önemli miktarda enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Cihazların sayısı azaltılmalı: Mekanda ısıya neden olabilecek diğer cihazlar, alet ve ürünler minimuma indirilmelidir. Bu tarz ısı kaynaklarının varlığı halinde, klima belirlenen serinlik derecesine ulaşmak için daha çok enerji harcayarak daha yüksek elektrik tüketimine neden olur.

Fazla çalıştırmayın: Dış hava sıcaklığı uygun sıcaklıklara ulaştığında; klimanızı kapatmayı unutmayınız, çok fazladan çalıştırdığınız her dakika boşuna enerji sarfiyatına yol açacaktır.

Yalıtım şartlarını iyileştirin: Yalıtımı zayıf eski bir binadaysanız; yalıtımı güncel şartlara uyacak şekilde iyileştirin. Burada iyi yalıtım sağlayan ürünler tercih edilmesi enerji tasarrufu için oldukça önemlidir. Zayıf yalıtılmış dış cepheler önemli miktarda enerji/ısı kaybına sebebiyet vereceğinden klimanın elektrik tüketimi artacaktır.

BAKIMLARI AKSATILMAMALI

Enerji tasarruflu cihazlar: İnverter teknolojisine sahip ürünler tercih edilirken yüksek enerji verimliliği sunan, minimum A++ enerji sınıfına sahip ürünler tercih edilmelidir. Enerji verimlilik seviyesi ne kadar yüksek ise cihaz o kadar az enerji tüketir.

Mekana uygun ürün: Seçilen klimanın BTU kapasitesinin kullanılacak mekana uygun belirlenmesi tüketilen enerji miktarını önemli ölçüde etkileyen bir diğer faktördür.

Bakımları yaptırın: Klimadan yüksek performans alınabilmesi için bakım işlemleri oldukça önemlidir ve kesinlikle aksatılmamalıdır. Düzenli olarak yapılan bu bakımlar harcanan enerjiden de tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Filtre temizliği önemli: Klima bakım işlemlerinin yanı sıra rutin filtre temizliği de performans açısından büyük önem taşımaktadır. Tozlu/kirli filtreler hava akışını zorlaştıracağından verim kaybına dolayısı ile klimanın daha fazla enerji tüketmesine yol açacaktır. Klimanızın yılda iki kere periyodik bakımı yapılmalıdır.

Yetkili servise gidin: Bakım/onarımda yetkili olmayan kişiler müdahalede bulunmamalı yetkili servis personeli talep edilmelidir. Bu sayede ürünün gerçek veriminde çalıştığından emin olunabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

334 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Fiyat Endeksi Nedir ?

Buçuklu Ev Nedir ?