in

Eviniz Kış Aylarına Hazır Mı ?

Evin içinde ve dışında yapılması gereken tadilatlar için birkaç kolay ipucu…

Evinizi kış aylarına hazırlayın. İster müstakil bir evde oturun isterseniz apartman dairesinde, bu ay evin dışında ve içinde yapılması gereken tadilatlar için birkaç kolay ipucunu sizin için listeledik.

DIŞ CEPHE KAPLAMANIZI KONTROL EDİN

Dış cephe kaplamanız ahşap ise çürüyen kısımlarını kontrol edin ve gerekli onarımı yaptırın. Aşınmış boyaları yenileyin. Sert naylon fırça ile kirli kısımları ovun. Bunun için genel temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Temizlik işlemini alüminyum ve vinil yüzeylere de uygulayabilirsiniz.

ÇATIYI KONTROL EDİN

Çatınızda çatlayan, kıvrılan, ezilen kısımlar var mı bakın. Metal kaplamayı ve baca çıkışlarını kontrol edin. Baca borularını yenileyin. Çatınız için daha büyük onarımlar gerekiyorsa bir çatı ustasından yardım alın.

YAĞMUR OLUKLARINI KONTROL EDİN

Oluk ağızlarında biriken yaprakları temizleyin. Yağmur yağdığında olukların kırık ve sızıntı yapan yerlerini gözlemleyin ve müdahale edin.

ÇİÇEK YATAKLARINI DÜZENLEYİN

Saksı kenarlarına biriken kurumuş toprakları temizleyin. Toprağı, saksı kenarından 2-4 cm aşağıda bırakın. Çiçek soğanlarını havalandırın ve 3-7 cm kadar malç dökün.

PENCERELERİ YENİ MEVSİME HAZIRLAYIN

Çerçevelerdeki çatlak ve sıyrıkları izole edin, doldurun, mekanizmaları kontrol edin. Bir kovaya 3-4 litre sıcak su, 1 ölçü amonyak, 1 ölçü sirke koyun; diğerine ılık su doldurun. Önce amonyaklı su ile ve daha sonra ılık su ile temizleyin ve kurutun. Tüm bunları yaparken eldiven takmayı unutmayın.

VERANDA VE BALKON BAKIMINI YAPIN

Ahşap verandanız için özel ahşap temizleyicisi ve toz deterjan kullanın. Uygun kimyasallar kullanarak yoğun küfü temizleyin. Eğer çok fazla yıpranmış ise yıkadıktan sonra bir kaç gün iyice kurumasını bekleyin ve üzerini örtün. Ayrıca kış aylarında zarar görmemesi için koruyucu cila uygulayın. Seramik derzlerini kontrol edin, kırık veya eskimiş yerleri onarın.

KLİMA VE HAVALANDIRMA SİSTEMİ BAKIMI

Elektrikle bağlantısını kesin. Aralara kaçan yaprak ve dalları temizleyin. Bahçe hortumu ile boruları yıkayın. Ezilmiş ya da yıpranmış kablolar için servis çağırın.

ÇİM BAKIMI

Kırık ağaç dallarını, kuru yaprakları metal bir tırmıkla temizleyin. Yer yer güneşten kuruyan çimler için yeni tohumlar ekin.

BOYAMA İŞLERİ

Birbiri ile uyumlu doğrama ve duvar renkleri görsel zenginlik yaratır. Yenilerken yarı mat ya da mat bir boya kullanın, yüzeyleri hafif pürüzlü bırakın. Doğramalarda parlak cila uygularsanız renk aynı bile olsa mat yüzeylerle tamamiyle farklı görünür. Uygulamadan önce yapay ve doğal ışıkta deneyerek karar verin.

DUVAR KAĞIDI VE KAPLAMALAR

Duvarlara uygulanan kaplama ya da kağıtlar evin havasını bir anda değiştirir ve hoş bir dekor yaratmanıza yardımcı olur. Kağıdı ilk defa kaplayacaksanız, duvar kağıdı astarı kullanın. Böylece hata yapma riskinizi azaltmış olursunuz. Duvar kağıtları artık yüzde 50 tekstil esaslı ve yüzde 50 kağıt, bu sebeple uygulaması çok kolay. Çok fazla ıslattığınızda ya da üst üste bindiğinde telafisi mümkün.

TAVANLAR

Çatlaklar yüzünden çirkin görünen tavanınızı tamir etmek için kolay bir yöntem var. Eğer çok fazla zamanınız yoksa ince çatlakları gidermek için dolgu kullanın. Ancak önce bir süre çatlağı izleyin. Aynı odada çok sayıda tavan çatlağı mı var, yoksa yalnızca bir tane ve 5 mm’den uzun bir çatlak mı ? Eğer öyleyse bu çok daha ciddi sorunların habercisi olabilir. Dolguyla tamamladığınız çatlaklar tavanda renk farkı yaratıyorsa sıvanızı yenilemeniz gerekebilir.

RUTUBET SORUNU

Duvarlarınızda rutubet sorunu yaşıyorsanız, bunun sebebini hemen tespit etmelisiniz. Aksi halde su kaçağı ilerler ve geri dönüşümsüz hasar bırakabilir. Bir süre pencereleri açık bırakarak havalandırmak, bunu gidermenin en basit yoludur. Kaliteli bir nem emici satın alarak, içerideki yoğunlaşmayı engelleyebilirsiniz.

MOZAİK KAPLAMA

Mutfakta set arasını yenilemek mi istiyorsunuz ? Peki, mozaik programa ne dersiniz ? Eğer siz uygulayacaksanız, bunu önce küçük bir alanda deneyin. İnce bir kat tutkal sürün ve 25 dakika içinde tutkal kurumdan mozaikleri yapıştırın. Duvar ölçüsüne göre kesmek gerekirse, mozaikleri ayrı ayrı kesmek yerine bunu mozaik karolajın arkasını çevirerek tek seferde yapın.

Ne düşünüyorsunuz?

303 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Toki Eylül Ayı Konut Satış İlanları

Ekolojik Kurtarma Operasyonu