in

Fayans Boyası Nasıl Yapılır ?

Fayans boyamak için gereken malzemeler nelerdir ?

Fayans boyama işlemi eskimiş fayansları yeni bir görünüme kavuşturma veya fayansların rengini değiştirmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Fayans Boyamada Hangi Boya Kullanılır ?

Fayans boyama işleminden önce astar boya ile boyanmalı ve 24 saat bekletilmelidir. Bunun sebebi sürülecek boyanın daha pürüzsüz bir görüntüye kavuşturulmasıdır. Astar boya kuruduktan sonra boyama işlemine başlamalıdır. Sürülecek boyadan iyi sonuç almak için 2 kat uygulanması tavsiye edilir.

Fayans Ne ile Boyanır ?

Fayans boyası olarak en fazla kullanılan fayans boya türleri epoksi boya veya yağlı boya seçenekleridir. Fayans boyası seçilirken neme ve suya dayanıklı bir boya tercih edilmelidir. Çünkü fayanslar banyolarda ve mutfaklarda su ve nemin en çok olduğu alanlarda kullanılır. Üzerine uygulanacak olan boyanın suya ve neme son derece dayanıklı olması gerekiyor. Bu nedenle fayanslarınızı yağlı ve epoksi boya türlerinden faydalanarak boyayabilirsiniz. Genellikle fayans boyama işlemlerinde yağlı boya veya epoksi boya tercih edilmektedir.

Fayans Boyanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Fayanslar buhara ve neme maruz kaldığı için kalıcı ve sağlam bir boya olması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Aşağıda bunlardan birkaçına değindik…

  • Tiner bazlı yağlı boya veya epoksi boyalar tercih edilmelidir.
  • Suya dayanıklı boya olmasına özen gösterilmelidir.
  • Fayansların dışında derzlerin de bakıma ihtiyacı varsa derzler de onarılmalı ve boyanmalıdır.
  • Fayans boyama işleminden iyi bir sonuç almak için fayansların üzeri iyice temizlenmelidir.
  • İstenilen boya boyanmadan önce mutlaka astar boya çekilmeli ve 24 saat bekletilmelidir.
  • İstenilen sonuca ulaşmak için boyanın 2 kat uygulanması tavsiye edilir.
  • Mutfak fayansları boyandıktan sonra en az 3 gün, banyo fayansları boyandıktan sonra en az 5 gün kullanılmamalıdır.

Fayans Boyası Uygulama Teknikleri Nelerdir ?

Fayans boyası uygulama yöntemleri çeşitlidir. İnce ince ve dikkatli olunması gereken bir uygulamadır. Fayans boyama yöntemlerinden biri boyanın dikey bir şekilde uygulanması gerektiğidir. Dikey uygulanması boyanın daha hoş ve simetrik görünmesini sağlayacaktır. Temiz bir işçilik için derz araları ince bir fırçayla boyanmalıdır.

Fayans boyama işlemi sonrasında dalgalar ve baloncuklar oluşabilmektedir ki ilk kat boyama akabinde bunların görülmesi normaldir. İkinci kat boya sürüldükten sonra dalgalanmalar ve baloncuklar yok olacaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

205 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Eskişehir’de Arazi Toplulaştırması Yapılacak !

Ada Mutfak Nedir ?