in

Kerpiç (Adobe) Ev Yapımı

Aslında kerpiç evler diyoruz ancak bunlara saman evler ve çamur evler gibi benzer isimler de verilebilir. Bu alaturka evleri en çok Anadolu köylerinde görmekteyiz. Peki kerpiç ev ne demek, kerpiç ev nasıl yapılır ? Detaylar haberimizde…

Yeryüzünde her geçen gün betonlaşma artmaktadır. Buna internet ve doğalgaz da eklenince kişiler arası huzur ve iletişim de azaldı. İnsanlar modern zamanın bu problemlerinden kurtulmak için çareyi teknolojiden uzak yaşamlar kurarak bulmaya başladı. Amerika’daki Adobe (Kerpiç) evler, bunların en çok göze çarpanı örnekleri. Peki bu evler nedir ve nasıl yapılır ?

Nedir Bu Adobe Evler ?

Aslında kerpiç evler diyoruz ancak bunlara çamur evler ya da saman evler gibi benzer isimler de verilebilir. Bu alaturka evleri daha fazla Anadolu köylerinde görmekteyiz. Müteahhitlerin ellerinden kurtulmuş bu evler az çok şehirlerde hala bulunuyor. Bu evlerde, en azından 2000 yılı öncesi doğanlar yaşama şansına sahip olmuştur. Evdeki rutubeti büyük ölçüde etkileyen bu alaturka tuğlaların yapılışına gelin birlikte bakalım.

Adobe Evler Nasıl Yapılır ?

Bu makaleyi okuduktan sonra yarın boş bir arsaya bu evi yapma kıvamına gelemeyiz fakat; fikir sahibi olabiliriz. Fikir sahibi olmaya ise önce bu evlerin nasıl yapıldığından başlayalım.

  • Çamurun Hazırlanması

Bu aşamanın en önemli kısmı dayanıklılığı arttırmak adına çamurun içine saman benzeri malzemelerin eklenmesidir. Kerpiç oluşturmak için uygun toprak seçilir veya toprağın kalitesini arttırmak için kum ve kil eklenir. Sonrasında ise kıvamı oluşturmak için toprağa su eklenir. Uygun kıvama geldikten sonra çamur, kerpiç oluşturmak için çeşitli ölçülerde kalıplara dökülür ve dayanıklı olması için iyice baskı uygulanır. Kerpiç (tuğla) şeklini aldıktan sonra kalıptan çıkarılır ve önce gölgede sonra da güneşte kurutulur. Kurutulduktan sonra da artık örme işlemine başlanabilir.

  • Evin Yapımı

Temeli oluştururken sudan etkilenmeyen malzemeden yapılmasına dikkat etmek gerekir. Temel çukurunun köşelerinin dik olmasına özen gösterilmeli ve temelin ana kaya ya da sert toprağa kadar inmesine dikkat edilmelidir. Hatta zemini biraz düzlemek için beton da kullanılabilir. Temelden kerpice nemin geçmesini engellemek için gerekli izolasyonlar sağlanmalıdır. Duvarları örerken, taşıyıcı duvarlar (kolon) genellikle 1 kerpiç ana (büyük) ve 11 kerpiç kuzu (küçük) olacak şekilde örülür. İki kerpici tutturmak için de yine çamur harç kullanılır. Pencere ve kapı gibi bazı yerlerde ise tahta gibi destekleyiciler kullanılır.

Sanırım bunlar az da olsa kerpiç evler ile ilgili bilgi sahibi olmamız için yeterli. Görüldüğü gibi neredeyse her şey doğal ve bu sebeple bu evler betonlara göre kat kat sağlıklıdır. Bir diğer avantajı da yazları soğuk, kışları ise sıcak tutmasıdır.

Ne düşünüyorsunuz?

128 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bazı Tasarruf Finansman Şirketlerinin İntibak Süreleri Uzatıldı !

İFM İçin Kuruluşlara Geniş Vergi Muafiyeti Tanınacak