in

Kolay Taşınmak İçin Tüyolar

Taşınırken Ev Nasıl Toplanır ?

Yapılan araştırmalara göre insanlar ortalama olarak 5 yılda bir taşınıyor. Yeni bir eve taşınmayı planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunuyor. Öncelikle taşınma işlemini son haftaya bırakmamanız gerekiyor. Tüm taşınma sürecini bir plana oturtmayı başarırsanız bu işin altından kolayca kalkabilirsiniz.

Taşınma sürecinin en önemli parçası kuşkusuz ki taşınma kolisi bulmak. Kolileri satın alabileceğiniz gibi çevrenizdeki market, manav ve dükkanlardan da koli isteyebilirsiniz. Eşyalarınızı kolilere yerleştirirken mutlaka kategorilere ayırın. Mutfaktaki eşyalar ile yatak odasındaki eşyaları aynı koli içine yerleştirirseniz yeni evinizi yerleştirme konusu ile ilgili büyük bir zorluk yaşarsınız.

Gereksiz Eşyalardan Kurtulun

Taşınma sürecinin en iyi kısmı lüzumsuz eşyalardan kurtulmaktır. Son 6 ay içinde kullanmadığınız eşyaları çöpe atmanın vakti geldi. Gereksiz eşyaları çöpe atmanız hem taşınırken işinizi kolaylaştırmanızı sağlayacak hem de yeni evinizin daha düzenli olmasını sağlayacak. Bu nedenle kullanmadığınız eşyaları bir kenara ayırırken üzülmenize gerek yok. Üstelik artık kullanmadığınız bu eşyalar iyi durumda ise çevrenizde ihtiyacı olan insanlara verebilir ya da belediyeyi arayarak ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırmalarını sağlayabilirsiniz.

Eşyaları Paketleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Eşyaları paketlemeye başlarken önce genel olarak kategori ayrımı yapmalısınız. Yatak odası için ayırdığınız kolileri kendi içlerinde yeniden ayırmanız gerekecek. Giysilerinizi paketlerken yazlık giysiler ve kışlık giysiler olarak ayırabilirsiniz. Kişisel bakım ürünlerinizi ayrı koliye, nevresim takımlarını ayrı bir koliye yerleştirmelisiniz. Eşyaları paketleme işlemini son haftaya bırakmanız sizin için yorucu olacaktır. Bu nedenle sıklıkla kullanmadığınız eşyaları yavaş yavaş paketlemeye başlayabilirsiniz.

Eşyalar Hangi Sıraya Göre Paketlenmeli ?

  • Mevsime göre giymediğiniz kıyafetleri paketleyerek başlayabilirsiniz.
  • Okuduğunuz bir kitabı başucunuzda bırakarak evinizdeki diğer tüm kitapları, dergileri ve gazeteleri paketleyebilirsiniz.
  • Nevresim takımlarını, çeyizlik eşyaları ve kullanmadığınız havluları paketlemeye başlayabilirsiniz.
  • Bibloları ve tabloları günler öncesinden paketleyerek son günlere bırakacağınız işleri azaltabilirsiniz.
  • Konserve gıdaları ve bakliyatları mutfak için ayıracağınız kolilerden birine doldurmaya başlayabilirsiniz.
  • Az kullanılan elektronik eşyaları da paketlemeye başlayabilirsiniz.

Giysiler Nasıl Paketlenir ?

Giysilerin kırılma riski olmadığı için paketlemesi en kolay eşyalardandır. Giysilerinizi ekstra kalın kolilere yerleştirmenize de gerek yoktur. Normal bir koli içerisinde de zarar görmeden yeni evinize ulaşacaktır. Ancak hem giysilerin şişkinlik yapıp çok fazla yer kaplamaması hem de taşınma sürecinde kolilerde tozlanıp kirlenmemesi adına vakumlu poşetlere yerleştirebilirsiniz. Daha sonra vakumlu poşetleri yeniden koli içine yerleştirebilir ya da hepsini üst üste koyup kalın bir iple bağlayabilirsiniz.

Kırılacak Eşyalar Nasıl Paketlenir ?

Ev taşırken en zor kısım kırılacak eşyaların paketlenmesidir. Tabakları, bardakları ve kırılacak diğer tüm eşyalarınızı kolilere yerleştirmeden önce mutlaka tek tek paketlemelisiniz. Bu işlemi eski gazete kağıtlarını kullanarak yapabilirsiniz. Tüm eşyaları gazete kağıdına ayrı ayrı sardıktan sonra kolinin en alt kısmına da birkaç gazete kağıdı sererek tabanın yumuşak olmasını sağlamalısınız. Sonrasında ise en ağır parçaları kolinin en altına koyarak devam edebilirsiniz. İlk sırayı tamamladıktan sonra hem boşluklara hem de eşyaların üzerine tekrar gazete kağıdı sererek eşyaların birbirine zarar vermesini engel olabilirsiniz.

Mobilyalar Nasıl Paketlenir ?

Mobilyalarınızı kendiniz paketleyecekseniz yapı marketlerinden ya da internet üzerinden büyük boyutlu koliler ve balonlu naylonlardan almanız gerekecek.

Ne düşünüyorsunuz?

232 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Teminat Amaçlı Değerleme Nedir ?

Gayrimenkul Danışmanları İçin Planlamanın Önemi Nedir ?