in

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır ?

Koltuklar Ne Sıklıkla Temizlenmeli ? Koltuk Temizliği İçin Etkili Ürünler Nelerdir ?

Ev temizliği ne sıklıkla yapılırsa yapılsın evindeki bazı ürünlerin ayrıca temizlenmesi gerekmektedir. Halı, kilim, perde, koltuk gibi evinizde büyük yer işgal eden ve sürekli temas durumunda olduğumuz ürünlerin temizliği ise kritik önem taşır.

Koltuklar Ne Sıklıkla Temizlenmeli ?

Evimizde hijyenine güvendiğimiz koltuklarda oturduğumuz, uzandığımız ve hatta kestirdiğimiz olabilir. Ancak koltukların yüzeyinin bakterileri üzerinde barındırma noktasında dikkat edilmesi gereken yerler olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle çoğunlukla evlerde koltuklar üzerinde serilen örtüler, temizlenmesini kolaylaştırdığı için tercih edilir.

Ancak örtüsüz olan koltuklarda temiz bir yüzey sağlamak için mevsimsel temizliklerde koltuk temizliğini de yapmak gerekmektedir. Bunun için üç ya da dört ayda bir evde temizlik, yılda bir ya da iki kez profesyonel temizlikten faydalanabilirsiniz.

Temizliğe Nereden Başlanmalı ?

İşe koltuğu süpürmekle başlayabilirsiniz. Koltuk minderleri kaldırılabiliyorsa onları da çıkararak dip köşe süpürmeniz yüzeyde bulunan tozları toplamanıza yardımcı olacaktır. Bunun için en kolay çözümler el süpürgeleri olarak değerlendirilebilir. Eğer elektrikli süpürgeniz koltuk için uygun değilse nemli bir bezle yüzeydeki tozları temizleyebilirsiniz.

Koltuk Temizliği İçin Etkili Ürünler Nelerdir ?

Koltuk temizliğinde tüm yüzeyler için kullanılabilecek malzemelerden biri de her temizlikte olduğu gibi karbonattır. Ilık suyla köpürtülmüş olan karbonatı koltuk üzerinde bir fırça sayesinde uygulayabilirsiniz. Koltuğunu karbonattan arındırmak için karbonatın kurumasını bekleyerek sonunda kurumuş tozu süpürge ile süpürebilirsiniz.

Koltuk silmenin kolay yolu olarak beyaz sabun kullanmanızı da önerebiliriz. Klasik bir temizlik ürünü olan beyaz sabunu gayet kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Oda sıcaklığında su ihtiva eden bir kova içinde sabunu köpürterek koltuğa bir banyo lifiyle sürtebilirsiniz. Köpürttüğünüz koltuğu suyunu güzelce sıktığınız bir bezle durulayabilirsiniz.

Koltuk Temizliği İçin Kumaş Türü Önemli Midir ?

Evde koltuk temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da koltukların kumaş türüdür. Yanlış kimyasalı ya da doğal temizlik ürününü kullanırsanız bu durum koltukta deformelere sebebiyet verebilir.

Bu noktada size farklı kumaş tipleri için tavsiyelerde bulunacağız. Ancak tavsiyemiz profesyonel ekipler ile çalışarak farklı kumaştaki koltuklarını uzmanların denetimine bırakman olacaktır. Özellikle açık renkli, beyaz koltuk temizliği gibi kiri belli edecek işlemlerde uzmanlardan destek almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Deri Koltuklar

Deri koltukların renk değiştirmesi, çatlaması, yırtılmasına karşın dikkatli bir temizlik yapılmalıdır. Bunun için önerdiğimiz malzemeler silme işlemini kolaylaştıracak olan sirke ve zeytinyağıdır. Doğal zeytinyağı ile seyreltilen sirkeyi bir sprey şişesi içine alıp koltuğa püskürterek karışımı kullanabilirsiniz. Nemli bir yumuşak bezle silerek temizliğini tamamladığınız deri koltukların küflenmemesi için kuruduğundan emin olun.

Pamuklu Koltuklar

Yine tanınmış bir temizlik ürünü olan sirkeyi kullanarak pamuklu yapıdaki koltuklarınızı da temizleyebilirsiniz. Bu defa sirke ile birlikte sıvı sabun ya da arap sabununu karıştırıp suyla seyrelterek yine bir sprey şişe içine aktarabilirsiniz. Ardından lekeli alanlara sıktığınız spreyi nemli bir bezle silerek durulayabilirsiniz. Nemli ve yumuşak bez koltuk yüzeyindeki tozları da alacağı için işlem sonunda koltuğunuzun ışıldamasını sağlayacaktır.

Kadife Koltuklar

Diğer kumaş türlerine göre farklı bir yapıda olan kadife koltukların temizliğinde daha yapay bir kumaş olduğu için kimyasallara başvurabilirsiniz. Burada ılık su ile seyreltilmiş bulaşık deterjanını kullanabilirsiniz. Kimyasal karışımı bir sprey şişesi içine doldurduktan sonra lekeli alanlara sıkarak kirlerin yumuşamasını bekleyin. Bir süre yüzeyde kalan temizleyiciyi ılık ve nemli bir bez ile ovalayarak çıkarabilirsiniz.

Tay Tüyü Koltuklar

Hassas bir yapıda olan tay tüyü koltukları temizlerken koltuğunun yumuşak kalmasına da özen göstermeniz gerekir. Bunun için karışımımıza başka bir madde daha ekleyeceğiz. Bu işlem için bir sıvı sprey şişesinin içine sabun, sirke ve şampuanı koyarak karıştırın. Zaten kir tutmayan, su dahi geçirmeyen bu koltuk türünde kirleri de çıkarmanız zor olmayacaktır. Gerekli gördüğünüz alanlara bu karışımı sıkarak temizleyicinin dinlenmesini bekleyin. Ardından nemli bir bez ile silerek koltuğun tam anlamıyla temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

316 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Ofisine İsim Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kamudan Toplu Gayrimenkul Satışı