in

Köy Evlerinde Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır ?

Köy evi olduğu için ilk akla gelecek olan bahçede tavuk, horoz, köpek gibi hayvanlar ve domates, salatalık gibi bitkilerin ekilebileceği bir alandır. Bu yüzden bahçe düzenlemesi yaparken öncelikle istekleriniz konusunda bir plan yapmalısınız.

Köy Evi Bahçe Düzenlemesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Köy evi bahçe düzenleme işi için bahçe dışından evin girişine kadar doğal taşlarla bir yol yapabilirsiniz. Daha sonra bu yolun çevresini doğal ya da suni çim ile örtmelisiniz. Aynı şekilde sarı ve mavi renkli bitkiler de kullanabilirsiniz. Her iki tarafa da yerleştireceğiniz bitkiler ile harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer bahçenizde tavuklar ve horozlar için bir yer yapmak istiyorsanız bahçe duvarının önüne bir alan yapabilirsiniz. Dekoratif bir biçim vermek isterseniz de kısa duvarın bir ucundan diğer tarafına kadar çit döşemesi yapabilirsiniz. Büyük bir kümes yapmaktansa, küçük birkaç kümes yapmak daha dekoratif bir görünüm sağlayacaktır. Köpek kulübenizi ise giriş kapısının duvar önüne yerleştirebilirsiniz. Kulübe doğal ve ahşap olursa dekor renginiz ne olursa olsun uyumu yakalayacaktır. Daha sonra bahçeniz için kullanacağınız aydınlatma ürünlerini ayarlamalısınız. Bu tasarımda sarı renk tercih etmeniz çok daha tatlı bir hava yaratmanızı kolaylaştıracaktır. Bahçenizde çocuklar için bir oyun alanı da oluşturabilirsiniz. Bu oyun alanını çitlerle çevreleyebilirsiniz. Bu alanın 1 veya 1.5 metre uzağına da çardak yerleştirebilirsiniz. Tüm bunlardan yaptıktan sonra harika ve modern bir bahçe dekorasyonuna sahip olacaksınız. Bunun dışında eğer bahçe duvarlarınız eski ise duvarları yıkıp tekrar duvar inşa etmek veya mevcut duvarların fazlalıklarını yontarak boyatabilirsiniz. Boyatmak, size çok daha düşük maliyet getirir. Düzenleme yaparken bahçe ve evin kapısı arasında giden taşlardan bir yol hazırlayabilirsiniz. Taş seçimi hem büyük hem de küçük olabilir. Güvenlik bakımından köy evinizin etrafını çitler ile çevirebilirsiniz. Çit boyutlarını kendi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Oturma yerleri için bahçe mobilyası ya da ahşap oturma alanları tercih edebilirsiniz. Bir orta sehpa ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Köy Evi Bahçe Dekorasyonunda Tercih Edilebilecek Bitki Tavsiyeleri

Köy evi çevre düzenlemesi için bir diğer önemli nokta ise bitki tavsiyeleridir. Peki, köy evlerinde bahçe düzenlemesi yaparken kullanılabilecek bitkiler nelerdir?

İşte o eşi benzeri olmayan bitkilerden bazıları; Alcea Rosea, Consolide Ambigua, Cosmos Sulphureus, Dianthus Barbatus, Impatiens Spp, Halianthus Debilis, Cosmos Bipinnatus, Calendula Officinalis, Daucus Corota, Helianthus Spp, Kochia Spp, Cirsium Japonicum, Asclepias Spp, Aster Spp, Coreopsis Spp, Echinacea Purpurea, Balsamorhiza Saggittata, Aquilegia Spp, Dihitalis Spp, Achillea Spp. Sarmaşıklar için bitki çeşitleri; Campsis radicans, Lobirçokra Spp, Cornus spp, Parthenocissus quinqufolia, Vitis Spp ayıca çalılar ve fundalar için Cornus Spp, Vitis Spp, Rosa Spp, Lobirçokra Spp, Parthenocissus Quinquefolia önerilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

126 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Müşterek Mülkiyet Ne Demek ?

Arsa Hissesi Nasıl Devredilir ?