in

Maksimalist Dekorasyon Nedir ?

Maksimalist Dekorasyon İpuçları

Evinizi dekore edebilmek karşınıza birçok tarz çıkacaktır. Dekorasyon türlerinin her biri farklı nitelikleriyle ön plana çıkıyor. Yaşam alanları bizlere o evde yaşayan insanların karakteristik özellikleri ile ilgili da tüyolar vermektedir. Bazı insanlar yaşam alanında sadelik görmek isterken bazı insanlar sevdiği her şeyin gözünün önünde olmasını istemektedir. Peki siz yaşam alanınızda sevdiğiniz her şey gözünüzün önünde olsun istiyor musunuz ? Eğer yanıtınız evetse maksimalist dekorasyon tam size göre…

Maksimalist Dekorasyon Nedir ?

Maksimalizm akımının popülerliği günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde son derece yaygınlaşmıştır. Maksimal kavramı , Fransızca kökenli olan maksi kelimesinden gelmektedir. Maksimal; azami, en fazla anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle var olanı en fazla, en çok olarak kullanmaktır. Maksimalizm, minimalizme karşı çıkan ve farklılıkların bir araya gelerek estetik bir bütünlük oluşturduğunu savunan bir sanat akımıdır. Maksimalist dekorasyon, her elemandan fazla kullanmak olarak tanımlanabilir. Maksimalist dekorasyonda çoğunlukla yoğun dekoratif aksesuarlar, ağır ve gösterişli mobilyalar tercih edilmektedir. Sadelikten uzak, kalabalık bir görüntü oluştur. Belirli bir sadelik ve düzene alışmış kişiler tarafından genelde tercih edilmezler. Peki maksimalist dekorasyonu oluşturan temel ögeler nelerdir ?

Maksimalist Dekorasyon İpuçları

Kontrollü bir kalabalık oluşturun.

Maksimalist dekorasyon için en önemli ipucudur. Evde oluşturulan kalabalık bir karmaşa oluşturmamalı. Detaylar her ne kadar fazla olsa da duvar kağıdında baloncuk ya da kumaşlarda potluk bulunması gibi ucuz gösteren görüntüler maksimalist dekorasyonda kabul edilemez.

Kendi taleplerinize odaklanın.

Maksimalist dekorasyon kişinin kendi zevklerine odaklanmaktadır. Genellikle sizin zevkinizi yansıtan her şey maksimalist dekorasyonda kabul görmektedir.

Boşlukları değerlendirin.

Minimalizm yalnızca ihtiyaca yanıt veren eşyalara odaklanırken; maksimalist dekorasyon evdeki bütün boşluklardan verim almaya odaklanır. Boşlukları kendi zevkinize göre eşya ve tasarımlarla doldurabilirsiniz.

Doğru ışığı kullanın.

Maksimalist dekorasyonda bulunan karmaşanın göz yormaması için doğru ışığı kullanmalısınız. Bunlar; klasik abajurlar, lambaderler, lüks ve ihtişamlı avizeler olabilir.

İhtişamlı mobilyalar tercih edin.

Maksimalist dekorasyon eşyalarda daha büyük ve muhteşem olanlarına odaklanır. Sadelikten uzak mobilyaları tercih edebilirsiniz. Deri koltuk ve berjerler iyi bir seçim olabilir.

Farklı desenlerle bir bütün oluşturun.

Puantiyeli, kırçıllı, düz, çizgili ya da piti kareli gibi çeşitli desenleri kullanarak kalabalık görüntüde bir uyum oluşturabilirsiniz.

Çeşitli renklere yer verin.

Maksimalist dekorasyonda renk sınırı bulunmuyor. Maksimal dekorasyonda renk seçimlerinde önceliğiniz tamamiyle ne istediğinizdir. Kendi zevklerinizi ön plana alın.

Evinizde sanata yer verin.

Maksimalist dekorasyonun vazgeçilmezlerinden biri duvarlarda tablo bulunmasıdır. Maksimalist dekorasyonu sanatsız düşünmek olası değildir.

Konforunuza önem verin.

Maksimalist dekorasyonda her şeyin fazlası ön plandadır. Bu açıdan bakıldığında konforunda çok fazlası istenmektedir.

Vintage eşyaları kullanın.

Vintage eşyalar otantik ve lüks bir görünüm oluşturmaları vasıtası ile maksimalist dekorasyon tipi için son derece uygundur.

Koleksiyon yapın.

Pek çok dekorasyon evde sade bir uyumdan yanayken maksimalist dekorasyon kalabalığı kabul eden bir türdür. Çeşitli aksesuar ve biblolarla koleksiyon yaparak onları isteğinize göre sergileyebilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

236 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sahibinden Satılık Daire Alırken Dikkat!

Fotogrametrik Harita Nedir ?