in

Mindful Dekorasyon Nedir ?

Mindful dekorasyon trendi ile ilgili bilinmesi gerekenler …

Son yıllarda dünya genelinde kabul gören mindfulness bir zihin hali… Farkındalık, sakinlik ve kabullenme mindfulness’in üç ana unsuru. Bu akım şimdi de “mindful dekorasyonu” olarak evlerde kendini gösteriyor. Peki nedir bu “mindful dekorasyon”?

Fiziksel alanımız ile zihinsel durumumuz arasında yakın bir bağ var. Zihinsel duruluk ise bilhassa pandemi ve takip eden dönemde evde geçirilen dönemlerin artması hesaba katıldığında, en fazla ihtiyaç duyduklarımızdan… Böylesi bir zaman diliminde de mindful dekorasyonun yükselen trend olması son derece olağan olmalı…

Mindful Ev Dekorasyonu Nedir ?

Evinize adım attığınız andan itibaren duygularına karşılık bulduğunuz, yaşadığınız anı hissetmenizi sağlayan bir mekan hayal edin. Farkındalığı yüksek yaşamanıza olanak sağlayan bir dekorasyon, sizi evinizde geçirdiğiniz zaman daha mutlu ve huzurlu zaman vaat eder.

Mindful dekorasyon ile amaç hem rahatlayacağımız, hem zihinsel olarak odaklanmamızı kolaylaştıracak, hem de ilham ve motivasyon veren bir ev atmosferi oluşturmak…

Mindful Ev Dekorasyonu İçin Yapmanız Gerekenler…

Ev dekorasyonunda farkındalığı yüksek seçimler yapmanızı ve zihninizi lüzumsuz dağınıklıktan arındırmanızı sağlayan mindful dekorasyon için yapmanız gerekenleri takip edin…

  • Karmaşadan Uzak, Düzenli Bir Görünüm Yaratın

Mindful dekorasyonda minimalist bakış açısı ön planda. Yaşam alanınızda karmaşadan uzak bir görünüm için anahtar kelimeniz ise “sade bir düzen”. Bu sade düzende bugünkü gerçek ihtiyacınıza yönelik eşyaları görünür kılmaya özen gösterin. Geçmişten gelen obje ve aksesuarların hepsini sergilemeyin, yeni enerjilere evinizde yer açın.

  • Fazlalıklardan Kurtulun

Mindful dekorasyonda esas felsefe, evinizde bulunan her eşyanın yalnızca hayatınıza değer katmak için orada olduğunu bilmeniz üzerine kurulu. Şimdi evinizin her bölümündeki eşyalara yeniden göz atın ve fazlalıklardan kurtulun. Dekorasyonda sadeleşmek size zihinsel sakinliği ve odaklanma gücünü kazandıracak.

  • Güzel Kokular Nefesinizi Rahatlatsın

Sizde güzel duygular, hatırladığınızda gülümseten anılar yaşanan koku hangisi? Çiçeksi kokular mı, odunsu kokular mı, yoksa sabunsu kokular mı? Evinizi bu kokularla donatın, yaşam alanınızı size ilham ve mutluluk veren mis gibi kokular sarsın.

  • Bitkiler Evinize Doğanın Enerjisini Taşısın

Doğaya ve doğal yaşama en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu yıllarda bitkilerin enerjisi evinize yayılsın, dekorasyonunuza taze bir hava katsın. Evinizin sevdiğiniz, ışık alan köşelerini bitkilerinize ayırın.

  • Her Gününüz Aydınlık Olsun

Ruh halimiz üzerinde ışığın etkisi yadsınamaz. Aydınlık bir ortam size daha yüksek farkındalık gücü ve yaşam enerjisi verir. Bir nebze de olsa rahatlayabilmek için evin girişi başta olmak suretiyle salon, yatak odası gibi bölümlerde doğru aydınlatma kullanmak gerekiyor. Evdeki karanlık köşeler, huzursuzluk yaratırken; daha aydınlık evler iyi hissetmenizi sağlıyor.

  • Mobilyalarınız İşlevsel Ve Rahat Olsun

Ev dekorasyonunda mobilya seçimi ayrı bir öneme sahip. Mindful ev dekorasyonunda ise mobilyalarınız mutlaka işlevsel ve rahat olmalı. Eşyalarınızda sade formlara ve renk tonlarına yönelmelisiniz.

  • Huzurlu Bir Köşeniz Olsun

Evinizde kendinize uygun bir meditasyon köşesi oluşturmaya ne dersiniz ? Biraz sessiz kalıp kendinizi dinleyebileceğiniz, gözlerinizi kapadığınızda güvende ve huzurlu hissedeceğiniz bu köşe için ihtiyaç duyduğunuz şeyler rahat bir minder, belki yumuşak bir örtü, mumlar ve aromatik tütsüler yakabileceğiniz bir ortam…

Ne düşünüyorsunuz?

223 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Doğal Afetler DASK Kapsamına Alınıyor!

Arz Talebi Karşılamıyor !