in

Minimalist Dekorasyon Nasıl Uygulanır ?

Minimalizm nedir ? Minimalist dekorasyonun olmazsa olmazları nelerdir ?

Minimalizm son yılların gözde kavramı… Koronavirüs salgını ile birlikte, öze dönmek, sade yaşamak, doğayla barışmak kavramlarıyla birlikte de anılmaya başlayan minimalizm, bir dekorasyon trendi haline geldi. Peki, minimalizm nedir ? Minimalist dekorasyonun olmazsa olmazları nelerdir ?

Artık her şeyin sadesi makbul. Giderek karmaşıklaştırdığımız yaşamlarımızda, tüketim çılgınlığının mutluluk getirmediği neredeyse herkesin malumu… Psikologlar ve psikiyatristler üstüne basa basa, azla mutlu olmanın, yüklerden kurtulmanın insanların ruh sağlıkları için daha iyi olacağını söylüyorlar. Eşyanın çok fazlasının özgürlüğü kısıtlayan, ayak bağı olan nedenler olduğunu belirtiyorlar. Hal böyle olunca, minimalist yaşam tarzı da çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Pandemi döneminde, evlerimizde geçirdiğimiz zaman arttıkça, tabir-i caizse yayıntımız da çoğaldı. İşimizi, okullarımızı eve taşıdık… Kendimize ait köşeler yarattık. Eşyalarımız da, onları kullandığımız süreçte çoğaldı.

Kısaca, sade ve az ile yetinme anlamına gelen minimalizm, dekorasyona oldukça iyi adapte ediliyor. İhtiyacımız olmayan eşyaları elden çıkartarak, yalnızca işlevsel olanları bıraktığınız ve ferahlık veren bir estetik anlayışını benimsediğiniz zaman minimalist dekorasyon programının en önemli adımını atmış oluyorsunuz. İşte adım adım minimalist dekorasyon uygulaması…

Gereksiz Eşyalardan Kurtulun !

Dolabınızda bir mevsim boyunca giymediğiniz kıyafetleriniz, mutfağınızda 2’den çok fincan seti, kitaplığınızda liseden kalma kitaplarınız vs. vs. Her insan eşya biriktirir. Aslında eşyaları ihtiyacı olana vermek, tasniflemek vs. de bir mesaidir. Ancak bunu çok birikmeden yapmayı alışkanlık haline getirirseniz her zaman rahat edersiniz.

Kendinize Birbirine Yakın Tonlarda Bir Renk Paleti Seçin

En fazla 3 renkten oluşan bir skalada çeşitli geçiş tonlarıyla bir yelpaze oluşturun. Farklı ve çok çeşitli renklerle dikkatinizi dağıtmak yerine aynı rengin tonlarıyla dingin bir atmosfer yaratın.

Bütüncül Bir Tasarım Benimseyin

Salonun bir bölümünde farklı, diğer bir bölümünde ayrı tarz uygulamayın. Bir seçim yapın ve onu her detaya yansıtın. Örneğin yuvarlak kenarlı mobilyalarınız varsa, tv üniteniz de, konsolunuz da aynı olsun… Bütüncül bir bakış açısıyla evinizi toplamda sade bir şıklığa kavuşturun.

Tekstil Ürünlerinde Sadelik

Perde yerine stor tercih ederek, daha sakin bir görünüm elde edebilirsiniz. Çok desenli kırlentlerin de göz yoracağını unutmayın. Evinize vereceğiniz canlılığı bitkilerle ve belki bir sanat eseriyle sağlayabilirsiniz.

Mutfaklar İyi Bir Uygulama Alanıdır

Mutfakta minimalizmi yakalayan her yerde yakalayabilir. Tezgah üzerinde lüzumsuz araç bulundurmamayı, düzenleyici çekmecelerden faydalanmayı başarırsanız bu iş tamamdır.

Ne düşünüyorsunuz?

270 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Eve Hırsız Girmesi Durumunda Konut Sigortası Ne İşe Yarar ?

Sözleşmeleri Feshetme Yetkisi İlçe Belediyelerinde !