in

Öğrenci Evinde Düşük Maliyetle Yapılabilecek Tasarımlar

Öğrenci Evi İçin Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Öğrenci evi denildiğinde yaklaşık hepimizin aklına dağınık, pis ve düzensiz bir ev gelmektedir. Gerek evde çok vakit geçirmemek gerekse de maddi yetersizlikler nedeniyle öğrenciler evlerine fazla özenmemektedir. Ebeveynler ise üniversiteyi başka şehirde okumak isteyen çocuklarının eve çıktıktan sonra hayatlarını nasıl düzene sokacağı konusu ile ilgili endişelidir. Öğrencilerin de yaşayacakları evi daha huzurlu ve keyif alınabilecek bir yer haline getirmeleri mümkün olabilir.

Öğrenci Evi İçin Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Öğrenci evlerinde tasarım yapılırken en fazla dikkat edilmesi gereken nokta kolay ve işlevsel olmasıdır. Çünkü tasarımın odak noktası öğrencilere verimli bir çalışma alanı oluşturmaktır. Aynı zamanda da günlük yaşam alanlarında onlara keyif verecek bir ortamın yaratılmasıdır. İşlevsellik oluşturmak için çok amaçlı mobilyaların kullanılması öğrenci evleri için çok mantıklı bir seçim olmaktadır.

Kullanım açısından kolaylık sunan eşyaların kullanılması öğrencilerin hayatını kolaylaştıracaktır. Örneğin; yatak olabilen koltuklar, raflı masalar, portatif dolaplar ve hem yemek hem de çalışma masası olarak kullanılabilecek sehpalar öğrenci evleri için uygun eşyalardır.

Öğrenci Evinde Aydınlatma Kullanımı

Öğrenci evlerinde aydınlatmalar tercih edilmelidir. Seçilecek aydınlatmalar evi hem ferah hem de modern bir görünüme kavuşturacaktır. Küçük ve yetersiz aydınlatmaya sahip olan yaşam alanları motivasyonu düşürmektedir. Aydınlatmalar hem çalışırken daha fazla verim almalarını sağlar hem de yalnız veya arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirirken hoş bir ortamın oluşmasını sağlar.

Bir evin doğru ve düzgün aydınlatılması o evin daha düzenli görünmesini de sağlar. Aydınlatma konusu ile ilgili lambader tercih edilebilir. Çok uygun fiyatlarda lambader bulmak mümkün olabilir. Aynı zamanda lambader haricinde uygun fiyatlı gece lambaları da tercih edilebilir.

Öğrenci Evi İçin Duvar Tasarımı

Öğrenci evlerinde fazla eşyaya ihtiyaç yoktur ve zorunlu eşyalar alındıktan sonra bazı alanlar boş kalır. Özellikle öğrenci evlerinin duvarları son derece boştur ve bu boşluk soğuk bir görünüme neden olur. Öğrenci evlerinde gayet düşük maliyetlerle o duvarlar süslenebilir ve ev ferah bir görünüme kavuşturulabilir. Uygun fiyatlı birçok tablo alınıp duvarda bir uyum oluşturulabilir. Canlı ve dinamik renklerle canlanmış bir tablo evin daha aydınlık ve büyük görünmesini sağlayabilir.

Pastel tonları kullanarak da huzurlu bir ortam oluşturulabilir. Tablo haricinde duvar kağıtlarını tercih etmek de diğer bir seçenektir. Diğer bir seçenek ise poster kullanımıdır. Oldukça düşük maliyetli olan posterler basitçe temin edilmekte ve sık sık değiştirilebilecek ürünler arasındadır. Fazla sayıda ve büyük posterler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü öyle bir durumda ev daha küçük görünür ve duvarlar göz yorar. Diğer bir fikir olarak ise eski plakları kullanmaktır. Eski plaklarla nostaljik bir görünüm de elde edilebilir.

Öğrenci Evi İçin Ayna Tasarımları

Öğrenci evleri genelde 1+0 veya 1+1 özelliktedir. Bu nedenle daha küçük ve dar görünen evler olarak karşımıza çıkar. Öğrenci evlerinde ayna kullanıldığında evler daha büyük ve ferah bir görünüme kavuşur. Çünkü aynalar derinlik ve büyüklük hissi oluşturur.

Aynaların çevresini isteğinize göre tasarlayabilirsiniz. Boy aynası kullanabileceğiniz gibi farklı şekillerde küçük küçük aynalar tercih edebilirsiniz. Böylelikle öğrenci evi denildiğinde akla gelen düzensiz, küçük, havasız ve kötü görüntü yerini ferah ve modern bir görünüme bırakır.

Ne düşünüyorsunuz?

269 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Evin Değerini Hesaplama Yöntemleri

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?