in

Pop Art Dekorasyon Nedir ?

Canlılığı, öne çıkmayı, abartıyı seviyorsanız bu stil tam size göre…

1950’lerde sıkıcı modern tasarımlara karşı çıkmak amacıyla ortaya çıkan pop art, canlı renklerin, desenlerin ve dokuların kullanılması olarak tanımlanır. Özellikle grafik tasarımın bu akım ile farklı bir boyuta geçmesi dekorasyonda ve tekstil modasında da etkilerini göstermektedir.

Buna göre eğer pop art akımına uygun bir dekorasyon uygulamak istiyorsanız grafik dili güçlü parçalar ile başlamak önemlidir. Bunun yanı sıra mobilya tasarımlarına da etkisi olan pop art, sıradanın dışında keyifli oturma alanları yaratmanıza yardımcı olabilir. Evinin her noktasını dekorasyonla değerlendirmenizi sağlayacak olan pop art dekorasyon için nelere dikkat edebileceğinize bir bakalım.

Kilit Nokta Duvar Dekorasyonu

Evlerin en büyük elemanları olan duvarlar, pop art sanatıyla süslenebilecek bir potansiyele sahiptir. Sevebileceğiniz pop art tabloları, baskıları kullanarak evinizde büyük bir değişim yaratabilirsiniz. Göz alıcı renkler, portreler, puantiye, çizgi roman göndermeleri ihtiva eden eserlere bilhassa yer verebilirsiniz.

Duvarınızda yer yer farklı boyutlarda tablolar yerleştirebileceğiniz gibi tüm duvarınızı bu görsellerle de kaplayabilirsiniz. Bir alternatif olarak kapıları da pop art baskılar ile kaplayarak odaları özelleştirebilirsiniz.

Sıra Dışı Mobilya Tasarımları

Pop art akımının mobilya tasarımına etkileri modern ve klasik tarzı yıkarak kendini göstermektedir. Büyük sırtlıklar, pofuduk oturaklar, kadifenin kullanımı gibi sıradanın tam aksi olan tasarımları görmek mümkün. Evinizde hem rahat hem de misafirlerinin ilgisini çekecek mobilya tasarımlarına yer vererek kendi tarzınızı en uygun şekilde ortaya koyabilirsiniz.

Üstelik farklı ve canlı bir anlayış öne süren pop art dekorasyonda tüm mobilya takımının bir set durumunda olmasına da gerek yoktur. Buna göre beğendiğiniz parçaları anı yaşar gibi farklı şekillerde birleştirebilir ve sıradanlığa karşı çıkabilirsiniz.

Pop Art ve Amerikan Mutfak

50’lerde Amerikan mutfağın da pop art ile dekorasyon trendleri arasına girmesiyle çok keyifli mutfak tasarımları ortaya çıkmış. Yemek yemeyi hızlı bir etkinlik haline getiren ve açık mutfak tasarımlarını destekleyen bu mutfak şeklinde yüksek oturma birimlerine yer verebilirsiniz.

Metal iskeletli ve pofuduk oturaklara sahip yüksek oturma birimleri ya da bar taburelerini tezgahınızla birlikle kullanabilirsiniz. Açık mutfak kullanımıyla yemek yaparken kendinizi daha ferah bir atmosferde de hissedeceksiniz.

Rahat ve Canlı Armut Koltuklar

Farklı oturma alanlarına imkan sunan pop art dekorasyonda armut koltuklar olmazsa olmazdır. Hem konforlu hem de daha samimi bir oturma düzeni getiren koltuklar için evinde bir köşe hazırlayabilirsin. Minderlerle de desteleyebileceğin bu oturma alanında kitap, kaset, fotoğraf ya da plak koleksiyonlarına da yer ayırabilirsin.

Tekstil Baskısında Pop Art

Moda ve tekstil baskısı pop art tarafından son derece etkilenen ve günümüzde de kullanılan alanlardır. Puantiye, çizgiler, geometri, figürler, portreler, sloganlar… Farklı baskı elementleri ile pop art tasarımları bulmanız mümkündür.

Bu tasarımları battaniye, koltuk döşemesi, kırlent, nevresim gibi tekstil ürünlerinde değerlendirebilirsiniz. Bu sayede evin farklı konumlarına taşıyabileceğiniz küçük, ancak atmosferi etkileyen dekorlara sahip olacaksınız.

Sanat Eserlerine Yer Verin

Pop art sıkıcının ötesine giderken sanat eserlerini de klasiğin dışına çıkarmak konusunda başarılıdır. Eğer pop art dekorasyon kullanarak evinizi yenilemek istiyorsanız keyifli sanat eserleri için yer açsanız iyi olur.

Heykeller, biblolar, üç boyutlu duvar dekorları, figürler… Farklı renk ve dokulara sahip birçok keyifli ürünü pop art dekorasyona dahil edebilirsiniz. Hatta eğer aradığınız ürünü bulamıyorsanız klasik bir heykeli alıp boyalar ve heykel aletleri ile tekrar renklendirebilir, deforme edip birleştirebilirsiniz. Kısacası sıradanlığı kırmaktan korkmadan yaratıcı şekilde çalışabilirsiniz!

Aydınlatmalarda Abartı

Evin her noktasında uygulayabileceğinizi ifade ettiğimiz pop art dekorasyon için aydınlatmalar da ilgi çekici ürünler arasında. Abartılı büyüklükte lambalar, parçalı avizeler ve odak aydınlatmaları pop art programlarına örnek verilebilir.

Günümüz trendleri arasında olan neon ve led aydınlatmalar da pop art dekorasyon ürünleridir. Dilediğiniz yazı, slogan ya da çizgisel görseli özel olarak yaptırabilir ya da hazır tasarımları satın alarak onları kullanabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

331 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstanbul’da Açılacak Yeni Metro Hatları

Markalı Konut Nedir ?