in

Rutubet Nasıl Oluşur ?

Evde Rutubet Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Rutubet Oluşumu Nasıl Engellenir ?

Rutubet oluşumu evlerde sık sık karşılaşılan son derece can sıkıcı bir problemdir. Ağır kokudan duvarlardaki kötü görüntüye hatta çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Çoğu zaman renk değişimleri ile kendini belli eder ve önlem alınmadığı takdirde sürekli tekrarlar. Gelin rutubet neden oluşur, evinizde rutubet olduğunu nasıl anlarsınız, rutubet oluşumunu nasıl engel olabilirsiniz gibi soruların yanıtlarını yazımızda ayrı ayrı inceleyelim.

Rutubet Nasıl Oluşur ?

İnsanların barınabilmesi için evin bağıl nem oranı %30 ile %50 arasında olması gereklidir. Ev atmosferindeki sıcaklık farklarıyla havadaki su buharı su formuna dönüşür. Evdeki artan nem miktarı rutubet oluşmasına neden olur.

Rutubet Neden Oluşur ?

Rutubetin temel sebebinin sıcaklık farkları olmasından bahsetmiştik. Sıcaklık farkları ise çoğunlukla bina inşasındaki eksikliklerden kaynaklanır, yalıtımı düzgün yapılmayan binalarda rutubet sorunu ile sık sık karşılaşır. Rutubetin diğer bir sebebi ise bir odanın sıcak bir odanın soğuk bırakılmasıdır. Evin homojen ısıtılamadığı sobalı evlerde rutubet sorununa sıklıkla rastlanır.

Evde Rutubet Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Rutubet kaba bir tabirle nemlenmedir ve ilk önce kötü bir kokuyla kendisini belli eder. Kötü kokuyu, duvar ve pencere kenarlarındaki renk değişimleri izler. Ayrıca duvarlarınızın soğuk olması da evinizde rutubet olduğuna dair iyi bir işarettir. Rutubetin devam etmesi küf probleminin ortaya çıkmasına neden olur ve duvarlarınızda ciddi kararmalar oluşur.

Rutubetin Zararları Nelerdir?

 • Malzemelerin içinde su tutması ile ısı yalıtımında azalma oluşur.
 • Yapı malzemelerinde çürüme kabarma, çatlama, dökülme gibi sorunlar oluşturur.
 • Yapılardaki nem miktarının artması bakteri mantar gibi mikroorganizmaların çoğalmasına neden olur. Bu durum küf alerjisinden, astım krizine, tüberküloza hatta romatizmaya kadar çoğu hastalığa davetiye oluşturur.
 • Estetik görünümü bozar ve kötü koku oluşumuna neden olur.
 • Yüksek nem ve ağır koku, uyku problemlerinin habercisidir.
 • Bedensel ve zihinsel zindelikte azalmaya neden olur.

Rutubet Oluşumu Nasıl Engellenir ?

 • Rutubet, sıcaklık farklarıyla evin nem miktarının artmasından kaynaklanır. Evde çamaşır kurutmak nem miktarını artırarak rutubet sorununa yol açar. Çamaşırlarınızı açık havada kurutmalısınız.
 • Evinizde yeterli sayıda bitki yetiştirmek, evin nem miktarını dengelerken evde aşırı miktarda bitki bulunması evinizin nemini fazla artıracaktır. Bitki yetiştirme konusu ile ilgili aşırıya kaçmamalısınız.
 • Evinizi belli aralıklarla havalandırmalısınız. Bu duvar iç yüzey sıcaklığının doğru seviyede tutulmasında etkin rol oynar.
 • Nem tutmaz özellikte boyalar kullanmalısınız. Bu boyalar antifungal ve antibakteriyel özellikleri vasıtası ile küf ve mantar oluşumlarını da engeller.
 • Rutubet oluşumunu engel olan en etkin çözüm izolasyondur. Ev satın alırken rutubet, küf, ısınamama gibi problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız binanızın izolasyonlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Rutubet Nasıl Temizlenir ?

Kuru bir bez sayesinde rutubetli bölgeyi iyice temizledikten sonra zımpara ile duvarı kazımalısınız. Bu işlemin sonrasında çamaşır suyu gibi güçlü temizleyiciler yardımı ile zımparaladığınız bölgeyi temizleyin, bu sorunlu bölgedeki mantar bakteri gibi organizmaların yok olmasına sebep olur. Böylelikle rutubet sorunundan kurtulmuş olursunuz ancak rutubet oluşumuna neden olan etmenler ortadan kaldırılmadığı takdirde kısa süre içinde yeniden rutubet sıkıntısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ev satın aldıktan sonra rutubet, küf gibi problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız bina yapısı kusurlu ve yalıtımsız ya da yanlış yalıtım yapılmış evlerden uzak durmalısınız. Aksi takdirde ailenizin sağlığını tehlikeye atarken çoğu ek masrafla da karşılaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

229 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kaçak Kat Nedir ?

Mantolama Nedir ?