in

Doğanın Sunduğu Huzuru Evinize Misafir Edin !

Salonlar İçin Büyük Bitki Önerileri…

İç mekan bitkileri sadece iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda zihinsel ve fiziksel olarak da iyi hissetmemizi sağlar. Üretkenliğimizi, konsantrasyonumuzu ve yaratıcılığımızı artırır.

İster zevksiz döşenmiş bir oturma odası olsun ister sıkıcı bir iş yeri, saksı bitkileri bir mekanı düşük bütçeyle canlandırmak adına eşsiz birer nimet.

İşte Salonlarınız İçin Birkaç Büyük Bitki Önerisi…

Benjamin

Bakımı basit olduğu ve kolayca bulunabildiği için birçok evde tercih edilen benjamin, soğuğu sevmeyen bitkilerden. Her mevsimde en uygun oda sıcaklığında bulunması gereken, sert açılı güneş ışığından korunması şart olan bu bitkinin saksısını belirli aralıklarla çevirmek gerekebilir. Çünkü benjaminin yaprakları güneşe doğru eğilme eğilimindedir ve bunun önüne geçebilmek için bütün yaprakların güneş görmesini sağlamak gerekir. Diğer çiçeklerde olduğu gibi benjamini de kışın haftada bir, yazın ise haftada iki kez sulanmalıdır.

Kauçuk Çiçeği

Yeşil renkli büyük yaprakları ve uzun boyu ile dikkat çeken bitkilerden biri olan kauçuk çiçeğinin sağlıklı büyümesi için onu hem hava akımından koruyabileceğiniz hem de bol hava alabileceği bir alana konumlandırmalısınız. Ancak bu alanın yeterli güneş ışığı aldığından da emin olmalısınız. Nemi çok seven kauçuk çiçeğini kışın hafta bir, yazın ise haftada iki kez sulanmalıdır. Tabii toprağı çok sulu kalmayacak biçimde sulama yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bu çiçeğin bakımı için dikkat edebileceğiniz noktalardan biri de yaprakları fısfısla sulamak veya nemli ve temiz bir bezle silmektir.

Para Ağacı

Büyük saksı çiçeklerinin evinize huzur dolu görünüm kazandırdıkları bir gerçek. Peki, evinizde yer verdiğiniz bitkinin, ilgi çekici görüntüsü ile dekorasyonunuza da katkı sağlamasını ister misiniz ? Cevabınız “Evet” ise salonda yetiştirilen ağaçlar arasında bulunan para ağacı bitkisi tam evinize göre !

Örgü şeklinde uzun bir gövdesi bulunan bu bitki hava akımından etkilenmeyen, uygun derecede güneş ışığı alan bir noktaya konumlandırılmalıdır. Kış aylarında soğuktan korunması gereken para ağacını kışın haftada bir kez, yazın ise haftada iki kez sulamalısınız. Sulama sırasında dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ise suyun, toprağın her noktasına ulaşmasını sağlamaktır.

Salon Palmiyesi

İnce uzun dallardan çıkan küçük ve ince yaprakları ile yaşam alanlarına kusursuz bir atmosfer katan salon palmiyesi son yıllarda çok tercih edilen salon bitkileri arasında. Bakımı kolay olan bu bitkiyi, güneş ışığını sert bir açıyla almayan ancak karanlık olmayan yerlerde konumlandırmayı tercih etmelisiniz. Yazın haftada iki kere, kışın haftada bir kere sulanması yeterli olan bitkinin yapraklarını da bir fısfısla sulayabilirsiniz. Ayrıca belirli aralıklarla saksıyı çevirip her yaprağın güneş ışığını almasını sağlamak da bitkinin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için çok önemli.

Yuka

Kalın gövdeye ve kılıca benzeyen sert yeşil yapraklara sahip olan yuka, son derece dayanıklı bitki çeşitlerinden biri. Yazın haftada iki kez, kışın ise haftada bir kez sulayarak su ihtiyacını karşılayabileceğiniz bu bitkiyi, güneş alan bir noktaya konumlandırmanız çok önemli. Fakat bu noktada, yukayı direkt güneş ışığından da korumak gerektiğini hatırlatalım. Aksi takdirde yukanın yaprakları güneşe doğru eğilebilir ve solma problemi yaşanabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

307 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Satışa Çıkarılan Kamu Konutları

TCMB 2021 Yılının İlk PPK Toplantısını Gerçekleştirdi !