in

Shaker Stili Nedir ? Shaker Dekorasyon Stilinin İpuçları

Basitlik, işlevsellik ve doğruluk… Bu üç ana prensibe dayanan bir inanç sistemi, minimal anlayışla elde şekillenen mobilyalar yaratabilir mi ? Amerikan shaker stili ile tanışın…

Shaker Stili Nedir ?

Çıkış noktasını 1774 yılında İngiltere’den Amerika’ya gelen Shaker Quakers topluluğunun temiz ve düzenli bir ortam oluşturmak amacıyla oluşturdukları felsefeden alan Shaker Stili, Feng Shui Stilinin yerini çoktan almış durumda. Shaker Stili Dekorasyon tüm yaşam alanlarını kapsamakla beraber bilhassa mutfak, yatak odası ve aksesuarlarda kendini göstermekte.

Bu tarz daha çok sade, kolay formlar ve ahşap mobilyalar ile öne çıkmakta ve fonksiyonel olmaları önem taşımakta. Günümüzde modern çizgilerle de harmanlanarak zarif bir etki yaratmakta. Bakıldığında daha çok bir kır evi, country stil, biraz da sayfiye özelliği gösterse de, sade mobilya öğeleri, rustik ayrıntılar, kaliteli işçilikle son dönemlerin en gözde dekorasyon stilini oluşturuyor.

Shaker Stili Dekorasyon

Ana hatlarıyla doğal malzeme kullanımı bu stilin temelini oluşturuyor. Ahşap, pamuk, yün, ipek gibi. Geniş pencereler, veranda gibi mimari uygulamalar kalabalık aileler için en uygun bir yaşam alanını oluşturuyor. İşlevselliğin ön planda tutulduğu Shaker Stilinde doğal, huzurlu ve tempolu yaşamın kalabalıklığından uzak sakin bir yaşam alanı oluşturmak hedefleniyor.

En ince ayrıntısına kadar Amerikan shaker stili, mobilya ve yaşam alanları, zamansız bir yalınlık ve kullanımda kolaylık sunuyor. 18. yüzyıl sonlarında İngiltere’den Amerika’ya göç eden Shaker topluluğunun yaşam biçimi bugün, ülkenin en bilinen mobilya stili ve zanaatine dönüşmüş.

Tüm mobilyaların el yapımı ve ahşap olması nedeniyle, yaşam alanlarında sarı, yeşil ve mavi renk tonları pencere pervazları ve ahşap kirişlere uygulanıyor. Evi renklendirmek için ilaveten sandalye sırtları ve zeminler için çizgili yün dokumalar kullanılıyor.

Shaker stilinde temel olarak açık renk ahşap kullanılırken günümüzde koyu renkli meşe gibi ahşaplar, kırmızılar, yeşiller, maviler de sık sık kullanılmakta. Tekstil malzemesi olarak ise kadifeler, desenli kalın kumaşlar, kanvas ve koton, duvarlarda ise desenli duvar kağıtları, damask ve flock baskı kullanılmakta.

Aksesuar seçimi ise Shaker Stilinde son derece kolay ve yalın formlarda kendini göstermekte. Pişmiş toprak vazo, seramik saksı, biblolar, ahşap kutular bu stilin en en önemli aksesuarları. Aydınlatmada ise bu stile ideal mum, şamdan, kandil gibi sade ve özgün aydınlatma aksesuarları ile tamamlanmakta.

Büfeler, çekmeceli konsollar, çalışma masaları, şifonyerler… Asimetrik çekmece düzenlemeleri ve farklı amaçlar için üretilen farklı boyutlarda hacimler shaker stili depolama ünitelerinin olmazsa olmazları.

Shaker Stilini Evinize Uyarlamak İstiyorsanız ;

Basit tutun !

Basit olmak, her zaman sıkıcı olmak demek değil. Evin bazı bölümlerinde boşluklar bırakmaktan korkmayın. Seçilmiş bölgeleri hareketlendirin. Bezemeli ve oymalı mobilyalardan uzak durun.

Kaliteye yatırım yapın !

Yıllarca sizinle olacak parçalar seçin. Shaker stili bir sandalye, sizi bütçesel anlamda zorlayabilir yalnız ince işçilik, net çizgiler ve ahşap kalitesi buna değecektir. Shaker mobilyalarda kiraz, akçaağaç ve çam ağacı sıkça kullanılıyor.

Duvarları kullanın !

Shaker evlerinde mumluktan sandalyelere asılabilen tüm eşyalar yerden çok, duvarlarda asılı duruyor. Raflar, kancalar, mandallar eşyaların yerde ya da masa üstlerinde dağınık durmasını engelliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

159 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Toki’ye Nasıl Başvuru Yapılır ?

Ortaköy Arsası İçin 12 Firma Yarıştı !