in

Sıva Nasıl Yapılır ?

Sıva Çeşitleri Nelerdir ? Sıva Harcı Nasıl Hazırlanır ?

Bir inşaat bittikten sonra kaba durumundan daha ince geçişlerin uygulanması için ilk olarak sıva uygulanmalıdır. Sadece inşaatı güvenliğini sağlamak için değil, bu işlem tüm katmanların tutunmasını sağlamak için uygulanır. Sıvanın kıvamını iyi tutturmak da oldukça önemlidir. Sadece çimento değil aynı zamanda kireç gibi diğer malzemeler ile hazırlandığı için sıvanın uygulaması son derece kolaydır.

Sıva Çeşitleri Nelerdir ?

Sıva çeşitleri uygulandıkları yere göre iç ve dış olarak ikiye ayrılmaktadır.

İç sıvalar duvar, kolon, merdiven, tavan gibi iç mekanlara uygulanarak duvarın boyama işlemine hazır hale gelmesine yardımcı olurlar. Bununla birlikte sadece dekoratif amaçlı kullanılan sıvalar da vardır.

Dış sıvalar ise bir binanın yüzeyine uygulanıp, binayı boyama, yalıtım gibi malzemelerle kaplamaya hazır hale getirmek için kullanılırlar.

Sıva Harcı Nasıl Hazırlanır ?

Sıva uygulamalarında alçı ya da harç ile hazırlanan karışımlar bulunmaktadır. Harç ile yapılan karışımlardan bahsedecek olursak bunları da kaba ve ince sıva olarak ayırabiliriz. Kaba sıvalar 3mm’lik elekten geçerek 2 tabaka durumunda uygulanan karışımdır ve binanın yapımı sırasında duvarlar örüldükten sonra kullanılır. Çoğunlukla koruyucu göreve sahiptir.

Kaba sıva harcını elde etmek için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 ölçek çimento
 • 2 ölçek toz kireç
 • 9 ölçek kum

Toz kirecin karışıma katılımı çok önemlidir. Bunun nedeni ise kireç harcın kuvvetlenmesini, dökülmesini ve yapısı gereği küflenmesini engel olan en önemli maddedir.

Sıva işlemine başlamadan önce uygulanacak olan bölgenin tüm yabancı maddelerden arındırılması oldukça önemli. Toz, talaş, moloz gibi malzemelerin ayıklanması ve yüzeyin kazınarak pürüzlerinden arındırılması gerekir. Son olarak ise yüzeyin iyice kuru olması harcın iyi yapışması için en önemli etkendir. Sadece harcı uygulamaya başlamadan önce bir fırça yardımı ile yüzeyi ıslatmalısınız.

İnce sıva ise harcın yaklaşık olarak 5mm kalınlığında olduğu kum karışımına denir. Daha çok kaba sıvandan sonra kalan boşlukları doldurmak, yüzeyi parlatmak ve iç mekanlara daha güzel bir görünüm sağlamak için kullanılır.

Eğer ince sıvayı kaba sıvanın üzerine kullanacaksanız mutlaka daha ince yapıda olduğundan emin olmalısınız, yoksa sıva yüzeyde durmaz ve zaman içinde parçalanarak dökülmeye neden olur.

İnce sıva işleminde ise karıştırılan malzemeler şöyledir:

 • 1 ölçek çimento
 • 2 ölçek toz kireç
 • 11 ölçek kum

Eğer sıvayı iç mekanda kullanacaksanız pencerelere bulaşmasını önlemek için koruyucu bantlar kullanabilirsiniz. Kaba sıvada olduğu gibi ince sıvada da uygulama öncesi yüzeylerin ıslatılması çok önemli.

Daha çok kaba sıvadan kalan boşlukları gidermek için kullanılsa da artık günümüzde ince sıva ile birçok dekoratif tasarım bulmak mümkün. Üstelik binanın gerçek görüntüsünü yansıtması nedeniyle de sade bir hava katmaktadır.

Sıva Çatlağı Nasıl Giderilir ?

Özellikle değişen hava şartları ve nemden etkilenerek duvarımızda sıva çatlakları meydana gelebilir. Bunlara hızlıca müdahale edilmezse hem çatlaklar büyüyebilir hem de duvardan kopup düşebilirler. Bunun önüne geçebilmek için ihtiyacınız olan şey alçıdır.

Alçı hazırlamak için gereken malzemeler:

 • Alçı
 • Astar
 • Duvarla aynı renk boya
 • Mala
 • Boya Fırçası

İlk olarak alçıyı su ile karıştırarak çatlağın olduğu bölgelere uygulamalısınız. Daha sonra mala ile yüzeyini düzelterek üzerine astar uygularsanız duvara daha kalıcı yerleşir. Bu işlemden sonra kurumasını beklemeniz gerekiyor. En son aşama olarak renk farklılığını gidermek için duvarı boyayabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

234 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamudan Toplu Gayrimenkul Satışı

Satılık Evdeki Kiracı Evi Göstermek Zorunda Mı ?