in

Taş Ev Nasıl Yapılır ?

Eğer siz de bir taş evde yaşamak istiyorsanız, bunun için sırayla hangi adımları atmanız gerekiyor ? Detaylar haberimizde…

TAŞ EV YAPIMI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Kuzey Avrupa’da son derece sık rastlanılan taş ev örneklerini ülkemizde  Anadolu’da görebilmek mümkün. Diğer alternatiflere kıyasla taş ev yapımı daha maliyetli olduğu için çok tercih edilmese de bu özel mimari yapıların sayıları gün geçtikçe artmakta.

Pek çok kişinin hayalini süsleyen taş evler, bilhassa sofistike görünümlerinden dolayı son yıllarda biraz daha tanınmış hale gelmeye başladı. Bunda hiç kuşkusuz ki taş evlerin kendine özgü ve son derece işlevsel özelliklerinin de payı büyük.

TAŞ EV YAPIMININ AŞAMALARI

Taş ev yapım tekniklerine göre iki tür taş evden söz etmek mümkün. Kırma taş ev ve kesme taş ev olarak adlandırılan bu iki yöntemden ilki, daha doğal bir tasarıma sahiptir.

Bu nedenle doğal taş ev şeklinde de adlandırılabilmektedir. Kesme taş evler ise hazır olarak satın alınan taşlardan yapılmakta olup daha fazla endüstriyeldir. Kesme taş ev örneklerine en çok Mardin ve Nevşehir’de rastlandığını söyleyebiliriz.

Kırma taş evler, doğal taşların kullanılarak yapıldığı, büyük taş parçalarının yontulması ile inşa edilen konutlardır. Anadolu’da bu evlerin birçok örneğine rastlanabilir.

Diğer yandan taş ev yapımı, çelik ya da betonarme iskelet üzerine doğal taş giydirilerek sürdürülebildiği gibi sadece iç ve dış duvarların doğal taş kullanılarak inşa edildiği daha geleneksel aşamalarla da oluşturulabilmektedir.

Taş eviniz için hangi yöntemi uygulamak dilerseniz isteyin, ilk önce belediye ya da diğer özel idarelerden gerekli izinleri almanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim. Tüm işlem tamamlandıktan sonra artık taş ev projesine başlamak için aşağıdaki maddeleri sırayla uygulayabilirsiniz.

TAŞ SEÇİMİ

Ailenizle beraber hayatınızı sürdüreceğiniz taş ev yapımında belki de en çok önem vermeniz gereken nokta, taş seçimi olabilir. Bu hususta yaşadığınız yerin iklim koşulları büyük bir rol oynamaktadır.

Eğer soğuk ve çetin hava şartlarına uygun bir taş ev yapımına başlayacaksanız, dayanıklı taşlar seçmeniz en mantıklı adım olacaktır.

Öte yandan ılıman iklime sahip bir şehirde taş ev yapacaksanız, bu durumda bilhassa yaz sıcaklarında ısı yalıtımı mümkün kılabilecek taşlar seçmenizde yarar var.

Ülkemiz doğal taşlar bakımından son derece zengin bir yapıya sahiptir. Üstelik oldukça dekoratif bu doğal taşlar ile hem dayanıklı, hem estetik, hem de işlevsel bir taş ev yapabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nden çıkarılan taşlar genelde sert yapıda olduklarından bina cephesinde kullanılmakta olup Trakya ve Ege Bölgesi’nden çıkarılan taşların da volkanik yapıda olduğu ve bundan dolayı kolayca şekillendirilebileceği öngörülebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında taş ev yapımı sürecine başlamadan önce tercih edeceğiniz taşın hem işlemesi kolay, hem rutubete dayanıklı, hem de ısı yalıtımı mümkün kılabilecek özellikte olması gerektiği sonucuna erişebiliriz.

HARCIN HAZIRLANMASI

Her ne kadar Anadolu’da harç kullanılmadan kolay yöntemlerle taş eve benzer yapılar inşa edilmiş olsa da taş evlerin yapımı için mutlaka harç kullanmalısınız.

Harç vasıtası ile evinizin duvarlarının daha sağlam olmasını ve taşların daha düzgün bir şekilde bir arada durmasını sağlayabilirsiniz. Ancak harç için dayanıklı malzemeler kullanıldığından da emin olmalısınız. Harç hazırlanıp kullanıma hazır hale getirildikten sonra ise dış duvarların yapımına başlanabilir.

DUVARIN ÖRÜLMESİ

Seçilen taşları harç sayesinde örerek duvarların oluşturulmasına aşamasına geldiğinizde, taş ev yapımı sürecinin artık en kritik noktasına geldiğinizi söyleyebiliriz. Bu noktada taş kalınlığı evinizin hacmi için çok önemli bir husus. Dolayısıyla dış duvarları örerken iç alandaki net kullanım alanını da hesap etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca duvarları yaparken su ve elektrik tesisatı için bir boşluk bırakmanız gerekecek. Bu kapsamda, gerekli yerlere kolonlar da yerleştirebilirsiniz.

TESİSATIN DÖŞENMESİ

Sıra artık duvar yapımı esnasında tesisat için belirlenen yerlerin tesisat malzemeleri ile donatılmasında. Elektrik ve su teçhizatı için gereken malzemelerin yerlerine yerleştirilmesi ile evinizin son dokunuşlara hazır hale geldiğini söyleyebiliriz. Tüm bu işlemlerden sonra nihayet taşınma sürecine geçebilirsiniz.

EŞYALARIN YERLEŞTİRİLMESİ

Taş eviniz yapıldı ve artık içinde yaşamaya başlamak için son bir adım kaldı: eşyaları taşımak ve yerleştirmek. Bu aşamada önceden yaşadığınız evinizdeki eşyaları yeni evinize nakledebilir ya da yeni almış olduğunuz eşyaları evinize yerleştirebilirsiniz.

Doğal görüntüsüyle hem dış hem de iç mimarisiyle göz dolduran yeni taş evinizi dekore ederken doğal renk tonlarını tercih etmeniz, evinizin doğasına uygun bir yaşam alanı yaratmanıza yardımcı olacaktır.

TAŞ EV ÖZELLİKLERİ

Doğal ve estetik görüntüleri, taş evlerin en dikkat çeken özelliği. Taş evlerin doğal olarak yalıtım sağlamalarının yanı sıra kirli havayı süzme gibi sağlığa yararlı bir özelliği de bulunmaktadır.

Ayrıca doğayla uyumlu bu konutlar oldukça sağlam bir yapıya sahiptirler ve hatta doğru bir şekilde inşa edildiğinde depremden yangına çoğu doğal afete karşı da dayanıklıdırlar. Ayrıca, doğada hazır olarak bulunan taşlardan yapıldığı için taş evlerin ekolojik birer yapı olduklarını da söyleyebiliriz.

TAŞ EV MALİYETLERİ

Taş evlerin yapımında kullanılan taşlar doğada var olsa bile taşların nakliye süreci oldukça zahmetli. Bu nedenle çok uygun maliyetli bir seçenek olarak adlandırılamaz.

Ancak taş evler diğer ev seçeneklerinden çok daha uzun süre bakım gerektirmediği için uzun vadede maliyetini karşılayabildiği de savunulabilir. Ayrıca eğer kendi evinizi kendiniz yapmaya karar verirseniz, çok daha uygun maliyetlere bir taş eve sahip olmanız mümkün.

Ek olarak taş evin ısınma ve soğutma ihtiyacını doğal olarak karşılayabilme özelliği, enerji tasarrufu sağlayacağından yine uzun vadede maliyet avantajı elde etmeyi mümkün kılmaktadır.

Üstelik yapı malzemeleri, zemin ve taş tercihine de bağlı olarak bir taş evin 40-50 yıl ya da çok daha uzun süre sapasağlam ayakta durabildiğine de şahit olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

216 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Harç Masraflarının Kaldırılması Planlanıyor

Devletten 0.96 Faizle Konut Kredisi Desteği