in

Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Asma Tavan Dekorasyon Fikirleri…

Tavan dekorasyonu son yılların trend dekorasyonları arasında yerini aldı. İşte klasik beyaz tavan boyası fikrinden uzaklaşarak az bütçeyle görsel şölen yaşatan tavan dekorasyon fikirleri…

Tavan dekorasyon fikirleri dediğimizde ilk akla gelen son yılların gözdesi asma tavan olmaktadır. Asma tavanlar klasik tavan görünümünden uzaklaştıran yaşam alanlarına farklı bir dekorasyon ve ferahlık kazandıran görünümlere sahiptir. Görünüm dışında asma tavanlar yeni nesil konutlarda tesisatın yukarıdan geçmesi için bir alan oluşturma açısından da sıkça kullanılmaya başlandı. Farklı tavan dekorasyon fikirlerinin kullanım amacının bir diğer sebebi ise ısı ve ses yalıtımını sağlamaktır.

Farklı Renk Tavan Boyama Fikirleri

Yaşam alanlarına bakıldığında tavan her zaman beyaz, duvarlar ise farklı bir renge boyanmaktadır. Fakat son yıllarda trend olan bir boyama şekli de tavanın belirgin bir renge boyanması duvarlarla kombin yapılması şeklindedir. Odanın havasını tamamen değiştiren bu tavan dekorasyon fikri odanın daha büyük görünmesine de katkı sağlamaktadır.

Asma Tavan Dekorasyon Fikirleri

Asma tavan fikirleri son yılların en fazla kullanılan tavan dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkmaktadır. Asma tavan, zemin kat levhasından asılan ikinci bir tavan görünümü veren tavanlardır. Zemin levhanın alt tarafı ile asma tavanın üstü arasında bir boşluk oluşturur. Asma tavanın oluşturduğu bu boşluk kabloların ve tesisatın dağılımı için faydalı bir alan sağlar.

Asma tavan nasıl uygulanır dediğimizde ise kullanılan malzemeler genelde fayans, mineral lifi, metal, alçı levha ve laminatlar gibi malzemelerden imal edilen ürünlerdir. Bu ürünler bulunan alana uygun şekilde monte edilir hem dekoratif bir görünüm hem de ses ve ısı yalıtımı sağlar.

Asma Tavan Avantajları Nelerdir ?

Asma tavanlar yalnızca görünümü ve dekorasyon için değil ses ve ısı yalıtımı açısından da kullanılmaktadır. Öte yandan tesisat dağılımının da bu alanda kalması açısından iyi bir alan yaratılması açısından kullanılmaktadır.

Asma Tavan Kullanmanın Avantajları

Ev tesisatına kolay ulaşım ve müdahale: Yeni nesil evlerde asma tavan kullanımının bir sebebi de boru, tesisat, kablo vb. gibi mekanizmaların bu kısımda gizlenmesidir. Asma tavanlar vasıtası ile bu mekanizmalarda olan bir arıza halinde kolay ulaşım mümkün olmaktadır. Asma tavan panelleri basitçe çıkma ve eski düzeninde tekrar takılma özelliğini sunuyor olmasından bu teknik sıkça kullanılmaktadır. Sadece odalarda değil havalandırma kullanılan banyolarda da asma tavan kullanımına sıkça rastlanılmaktadır.

Hızlı kurulum imkanı: Asma tavan kullanımının sağladığı bir diğer avantaj ise kolay ve hızlı bir kuruluma sahip olmasıdır. Bu durum işletmelere kolaylık sağlarken asma tavan kullanmak isteyen kişiler ise günlerce tadilat yükünden kurtulmuş olmaktadır.

Ses yalıtımı sağlaması: Alçıpan tavanların aksine, asma tavan gelişmiş akustik özellikler sağlar, bu nedenle üst katlardan gelen gürültü kirliliği önemli ölçüde azalır.

Yangına karşı dayanıklı olması: Asma tavanlar yangına dayanıklıdır. 1 saat koruma sağlama özelliği ofis veya evlerde kullanımını artırmaktadır. Bu sayede evin tesisatı da zarar görmemiş olacaktır.

Nem direnci: Asma tavanlar neme karşı dayanıklıdır. Bu nedenle bilhassa en üst katta oturanlar için en uygun tavan dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Enerji verimliliği sağlaması: Tavan yüksekliğini düşüren bir uygulama olduğu için ısı yalıtımını arttıran bir uygulamadır.

Dekoratif amaçlı kullanım: Tüm bunların dışında dekoratif tavan fikirleri arasında en çok tercih edilen asma tavanlar yaşam alanlarına kattıkları atmosfer ile beğeni toplamaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

253 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sigorta Fırtına Hasarını Karşılar Mı ?

Kaçak Kat Nedir ?