in

Transitional Dekorasyon Nedir ?

Transitional Dekorasyon Nasıl Yapılır ? Transitional Dekorasyonun Sağladığı Avantajlar Nelerdir ?

Transitional Dekorasyon Nedir ?

Transitional decoration yani geçiş dekorasyonu yeni nesil dekorasyon tarzları arasında en ilgi çekici olanıdır. Geleneksel ve modern mimariyi bir araya getiren bir yapıdadır. Geçiş dekorasyonu şeklinde de adlandırılan bu dekorasyon türünde tek bir stil hakim olmamakla beraber zıtlıklar hakimdir.

Genellikle farklı dönemlerden modası geçmeyen bir stilin hakimin olduğu bu dekorasyon türü klasik ve çağdaş öğelerin yan yana getirilmesinden oluşur.

Geçiş dizaynında, modernizmin temizliği ve sadeliği, kıvrımlar ve detaylarla dolu klasik mobilyalarla kusursuz bir şekilde bir arada bulunabilir ve birçok malzeme, şaşırtıcı bir doku ve renk zenginliğine izin veren bir yere sahiptir. Transitional dekorasyon nedir dediğimizde geçiş stili olarak tanımlamak mümkün olabilir ama burada dikkat edilmesi gereken bir ayrım vardır o da birbiriyle tezat oluşturan parçaları büyük bir ustalıkla bir bütün olarak göstermeyi başarabilmektir.

Transitional Dekorasyon Nasıl Yapılır ?

Transitional Dekorasyon kişilerin zevkleriyle şekil alan ucu açık bir dekorasyon tarzıdır. Aşağıda birkaç transitional dekorasyon fikrini derledik.

  • Geleneksel ve modern parçaları aynı anda kullanmak
  • Çelik ve cam gibi modern malzemeleri bir arada kullanmak
  • Avangard ve konforlu mobilyalarla bir uyum harmonisi oluşturmak
  • Mutfak mobilyalarında geleneksel ürünler tercih ederken aydınlatma için modern avizeler tercih etmek
  • Zıt renk geçişlerinden yararlanmak
  • Oturma odalarında geleneksel dekorasyon stiline uygun koltuklar tercih ederken sehpa, vazo ve duvarda bulunan resim gibi aksesuarları modernleştirmek
  • Yatak odalarında modern ve geleneksel harmonisini aydınlatma ve mobilyalarla yakalamak
  • Yapacağınız mobilya ve aksesuar seçimleriyle zıt bir bütün oluşturmak

Transitional Dekorasyonun Sağladığı Avantajlar Nelerdir ?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi transitional dekorasyon bir geçiş stilidir. Evinizde hem yaz hem de bir sonbahar havasını aynı anda yaşatmak mümkün olmaktadır. Evinizi her döneme uygun hale getirmenin bir yoludur. Geleneksel ve modern geçişleri birbirine harmanlayarak evinizin tek bir tarzı değil birçok tarzı bir bütün durumunda yansıtan bir havası olacaktır. Transitional Dekorasyon avantajlarından bir tanesi de yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu stil geçişlerinin her ortama uyum sağlayabilmesidir. Pek çok tarzı aynı anda evinde yansıtmayı isteyenler için geçiş dekorasyonu son derece uygun olacaktır.

Görsel ve dokunsal uyaranlar açısından zengin bir mekan elde etmek için, iç mekan dizaynının tüm kaynaklarından faydalanmak, herhangi bir hususta abartmamaya özen göstermek gerekir. Geçiş dizaynının en büyük avantajlarından biri, hemen hemen her durumda duvarlar, zeminler ve tavanlardaki bitiş ve detayların minimum düzeyde olması ve bu renk parıltılarını ve komplike şekilleri sağlamaktan mobilyanın sorumlu olmasıdır. Mobilyaları geleneksel ve modern mimaride seçerek evinizde hem avangard bir hava estirebilir bir taraftan da konforu yaşayabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

206 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çekme Kat Nedir ?

Portik Ve Revak Ne Demek ?