in

Uzaktan Eğitimde Çalışma Odası İçin Dekorasyon Tavsiyeleri

Çocukların çalışma alanı nasıl düzenlenmeli ? Dikkatlerinin dağılmaması için neler yapılmalı ?

İlk olarak işe duvarlardan başlayabiliriz. Sakin ve dikkat dağıtmayan renkler seçebiliriz. Bu renkler krem tonları, kum beji, şeftali ve pembenin pastel tonları olabilir ya da yeşil ve açık mavi tonları, örnek olarak adaçayı yeşili, olabilir. Biraz dinamik olan çocuklarımız için sakinleştirici bir etki yaratabilir. Ancak duvarlarda bulunan turuncu, kırmızı, mor gibi dominant renkler çocuklarımızın kan akışını hızlandırıp, odaklanmaları gerektiği yerde dikkat dağınıklığı ve hareketlenmelerine neden olacaktır. Bu renkler, kuşkusuz ders çalışmaları gerekmediği zaman harika performans sergileyebilecekleri renkler olabilir. Bunları, çocuğunuzun ayrı bir oyun alanı varsa orada kullanabilirsiniz.

Rengi hallettik, sıra geldi çocuğunuzun dersi bırakıp oyun oynamak istemesine neden olacak dikkat dağıtıcı nesneleri, sevimli oyuncakları ortadan kaldırmaya.. Kısıtlama gütmeden, odasına genişçe tüm oyuncaklarının sığabileceği, onun erişebileceği boyutlarda bir dolap koyabilirsiniz. Oyuncaklarını bu dolaba koyabileceğini ve dersi sona erdiğinde kimsenin yardımı olmadan oyuncakları alma özgürlüğüne sahip olduğunu dolabın boyutlarından anlayacaktır. Çünkü o kapaklı nesne yalnızca bu minik bireyimizindir. Belki odaların tepelerinde bulunan birkaç rafı çocuğunuzun erişebileceği yerlere indirerek okul kitaplarını dizebilirsiniz. Bu rafları çocuğunuzun dilediği renk ya da sevdiği karakterler ile süsleyerek, o rafa gitmeyi ve kitaplarını almayı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Odada mutlaka bir çalışma masası olmalı. Çocuğunuzun dilediği renkte, üzerini çizip resim bile yapabildiği basit silinebilir masalardan tercih edebilirsiniz. Bu masa; odasında cam varsa, ona göre yerleştirilmeli. Pencereden gelen ışık bilgisayar ekranına yansımamalıdır. Ya da ders çalışırken çocuğunuz dışarıyı izlememeli. Eğer pencere, çalışma masasının biraz yakınında olursa miniklerimizin dışarıyı görüp dikkati dağılmaz ve pencereden odaya doğal bir ışık yansır. Çalışma sandalyesi ise ne çok rahat ne de konforsuz olmalı. Dersi dinlerken uyumamalı ve rahatsız olup dikkati dağılmamalıdır.

Aydınlatma tercihimiz oldukça önemli. Hassas olan miniklerimizin psikolojilerinden sonra gözleri de hassas olur kuşkusuz. Gün ışığına en yakın, gözleri yormayan, aydınlatmalar tercih etmeliyiz. Işık direkt olarak gözlerine gelecek şekilde olmamalıdır.

Dolaylı aydınlatmalar tercih edilmeli, aydınlatma, ders çalıştıkları alana gölge oluşturmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Masa lambası için kendi seçip beğendikleri abajur koyabilirsiniz. Genel aydınlatmada da ortama göre gerektiğinde kısıp açabilecek şekilde dimmerli ampuller kullanabilirsiniz.

Genellikle, çocuk odalarını kendi zevkimize göre dekore ettiğimizi itiraf edelim. Ancak renklerin ve tercih edilen mobilyaların, kullandığımız objelerin onların psikolojileri üzerindeki etkilerini de düşünmeliyiz.

Ne düşünüyorsunuz?

260 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Yatırımları Dünya Genelinde Fiyat Dengelerini Değiştirdi

Konut Alırken Ve Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ?