in

Vintage Dekorasyon Nedir ?

Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır ? Vintage İle Antika Arasındaki Fark Nedir ?

Vintage ne demek? sorusu, son günlerde moda ve konut dekorasyonunda son derece trend olan vintage stilini merak edenlerin, üzerinde durduğu bir soru. Eminiz ki bu kelime, sizin de birçok kere karşınıza çıkmıştır. Ev dekorasyonunda kendini belli eden bu stil ile siz de dergi kapaklarından fırlamış gibi estetik bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Vintage Ne Demek ?

Uzun yıllardan beri popülerliğini koruyan vintage akımı, eşyalar konusu ile ilgili sıklıkla karşımıza çıkıyor. Vintage, çoğu zaman antika eşyalar ile karıştırılsa da aslında tamamiyle farklı özellikleri taşıyan eski eşyaları nitelendirir. Peki, vintage ne demek, vintage anlamı nedir? İlk anlamı ile “vintage”, belirli bir yılın şarap mahsulü demektir yalnız son yıllarda trend olan vintage akımının bu kelime anlamıyla pek de bir alakası bulunmaz. Türkçe’de klasikleşmiş, eski döneme ait olan, nostaljik gibi kelimelerle tanımlanabilen “vintage” kelimesi aslına bakarsanız, geçmiş bir çağa ait kıymetli ve tanınabilir eşyaları nitelendirmek için kullanılır.

Vintage İle Antika Arasındaki Fark Nedir ?

Vintage deyince çoğu insanın aklına eski, antika parçalar gelebilir yalnız yukarıda “vintage ne demek” sorusuna cevap olarak açıkladığımız gibi, vintage ve antika, birbirinden son derece farklı, iki ayrı terimdir. Antika, eski ve koleksiyonluk eşya anlamına gelmektedir. Antika eşyalar çoğunlukla, güzel görüntüsü, enderliği, kullanılabilirliği, eşsiz özellikleri ya da duygusal anlamı gibi nitelikleri bulunması nedeniyle toplanır. Antika bir obje, adeta geçmiş bir çağın ya da belirli bir dönemin simgesi gibidir. Dahası, bir objenin antika sayılabilmesi için en az 100 yıllık olması gereklidir. Öte yandan, antikadan daha eski değilse fakat 20 yıl öncesinden daha erken bir zaman dilimine de ait değilse bir obje, vintage olarak nitelendirilebilir. Kısacası, vintage objeler, antika objeler kadar eski olmazlar yalnız vintage sayılmaları için en az 20 yıllık olmaları gerekir. Genellikle vintage eşyalar ortalama 50 yıllık olarak tanımlanır.

Vintage Dekorasyon Nedir ?

Vintage ne demek artık biliyorsunuz. Antika olmayan fakat en az 20 yıllık eşyaları konut dekorasyonunda kullanmak istiyorsanız, vintage dekorasyon sizin için en uygun olacaktır. Vintage dekorasyonun nasıl yapıldığına geçeceğiz yalnız öncesinde bu dekorasyon stilinin tam anlamıyla ne anlama geldiğini açıklamakta yarar var. Vintage tarzı dekorasyonda geçmiş dönemlere ait objeler sıcak ve nostaljik bir atmosfer yaratmak için kullanılır. Günümüzde vintage dekorasyonda sadece eski eşyalar kullanılmıyor. Bunun yerine vintage eşyalar, modern eşyalar ile kombinlenerek daha çağdaş ve şık bir görüntü elde edilebiliyor. Bu sayede vintage eşyaların geçmişi taşıyan cazibesi hala korunurken, modern çizgiler ise daha canlı bir izlenim kazandırıyor. Dolayısıyla bu özelliğiyle vintage dekorasyon, konut dekorasyonunda karakteristik bir dokunuş arayanlar için birebir diyebiliriz.

Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır ?

Vintage mobilyaların ve eşyaların en önemli özellikleri belirli bir dönemi yansıtmasıdır. Doğal olarak, rustik ve country tarzı mobilyalar da bu dekorasyon kategorisinde öne çıkıyor. Çoğunlukla aksesuarlar ile desteklenen bu tarzı siz de basitçe evinizde uygulayabilirsiniz.

1. Antika ve Vintage Eşyalar Bulun

Vintage dekorasyon nasıl yapılır konusu ile ilgili ilk adım dekorasyonda kullanacağınız vintage parçaları toplamak. Vintage parçaları, antika dükkanlarında, ikinci el satıcılarında, antika pazarlarında ya da koleksiyoncularda bulmanız mümkün. Bir de aile büyüklerinizi arayarak size armağan edebilecekleri vintage eşyaları olup olmadığını sorabilirsiniz. Üstelik, evinizin en özel köşelerinde sergileyerek bu eşyalara ve anılara tekrar hayat vermiş olursunuz.

2. Gösterişsiz Renkler Tercih Edin

Genel olarak vintage dekorasyonda tercih edilen renkler, bej, krem, gri gibi mütevazı ana renklerdir. Bunların haricinde pembe, mavi, lila gibi renklerin soluk tonları da sık sık tercih edilir. Bu dekorasyon stilinde renkler, asil, dingin, romantik ve parlak olarak nitelendirilebilir. Ek olarak, kullanacağınız vintage dekorlar hali hazırda en önemli objeler olacağı için, diğer renkler yumuşak ve nötr tonlarda seçilmelidir. Siz de bu doğrultuda renk tercihinizi yapabilirsiniz.

3. Vintage Eşyalar Kullanın

Vintage dekor deyince aklınızdan klasik konut dekorasyonu görüntüsünü çıkarmalısınız. Bu dekorasyon tarzı farklı, özgün ve eşsiz olanı kucaklar. Dolayısıyla standart ev dekorasyonu normlarından uzaklaşarak, dekor olarak kullanabileceğiniz farklı vintage parçalar keşfedebilirsiniz. Örneğin, eski zaman kullanılmış olan bir yağ tenekesi, ev dekorunda bir vazo işlevi görebilir. Bu sayede dekorasyon, anında klasik dekor anlayışının dışına çıkarak tüm odaya bir karakter katacaktır. Demek istediğimiz o ki, eğer profesyonel bir iç mimarın elinden çıkmış gibi bir vintage dekorasyona sahip olmak istiyorsanız, yaratıcılığınızı serbest bırakmakla işe başlayın.

4. Yeni Mobilyalarla Vintage Görünümü Yakalayın

Vintage dekorasyon oluşturacak kadar gerçek vintage eşya bulamadıysanız, modern görünümlü mobilyaların vintage eşyalarla uyumlu olduğunu düşünmüyorsanız ya da büyük parça vintage mobilyaları bulma imkanınız yoksa, asıl vintage mobilyalar yerine, vintage görünümüne sahip yeni mobilyaları da bu tarz dekorasyonda kullanabilirsiniz.

Chester Koltuk Takımı İle Vintage Stili

Yeni mobilyalarla vintage dekorasyon yaratmak isteyenler, örneğin Doğtaş Bristol Chester koltuk modelini tercih edebilir. Chester model koltuklar, İngiltere’nin kraliçe Victoria zamanındaki kapitoneli şıklığını ve asilliğini günümüzde de koruyor. Siz de Chester koltuk modellerini vintage objeler ile kombinleyerek kusursuz bir salon dekorasyonu elde edebilirsiniz. Yemek odalarında da yeni mobilyalar ile vintage görünümü elde etmek mümkün. Geniş ağaç vitrini ise koleksiyonunuzdaki vintage objeleri sergilemek için birebir. Siyah beyaz bir aile fotoğrafınızı yerleştirebileceğiniz, vintage görünümlü çerçeveler ile hem zarif hem içten bir dekor oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem hatıralarınızı hep göz önünde tutmuş hem de konut dekorasyonunu zenginleştirmiş olursunuz.

5. Doğal Materyalleri Öne Çıkarın

Vintage, doğal gereçlere içtenlikle kucak açar. Doğal gereçlere örneğin, ahşap kullanımı, taşlar ve doğal kumaşlar örnek verilebilir. Evinizin ya da dekore edeceğiniz odanın tasarımı adeta eski zamanlardan kalma bir yeri anımsatmalı. Bu da kuşkusuz geçmiş zamanların modası ve trendlerini yansıtarak mümkün olacaktır. Dolayısıyla siz de geçmiş dönemlere ait bir ahşap masa, vintage konsol gibi parçaları dekorasyonda ön plana çıkarabilirsiniz.

6. Modern Detaylar Ekleyin

Vintage tarzı evinize yansıtmak için illaki her parçayı vintage seçmenize gerek yok. Vintage dekorasyonda eski eşyaların ve objelerin kullanımı sadece karakteristik bir dokunuş vermek adınadır. Dolayısıyla eski ve yeniyi kombinleyerek son derece elegant ve kendine has bir vintage dekorasyona sahip olmanız mümkün. Önemli olan nokta ise modern ve nostaljik arasındaki uyumu sağlamak ve komplike bir görüntü olmamasına özen göstermektir.

7. Eskimiş ve Yıpranmış Kitapları Kullanın

Eski basım kitapların kendilerine has bir dokusu ve hissi olur. Bu hissi, dekorunuzu zenginleştirmek için kullanmanız mümkün. Örneğin, iki vintage kitabı üst üste koyun ve ikisini estetik bir tül ya da ince bir hasır ip ile bağlayın. Daha sonra bu kitapları, konsol, orta sehpa gibi mobilyaların üzerine yerleştirerek dekoratif obje olarak kullanın.

Geçmişe Yolculuk… Vintage ne demek ve dekorasyonda nasıl kullanılır hususlarına değindik. Önerilerimizi de dikkate alarak, konut dekorasyonunda vintage trendine kolayca ayak uydurabilirsiniz. Bu doğrultuda siz de geçmişe yolculuk yapmaya ve eski eşyalara görülmemiş bir kullanım alanı yaratmaya başlayabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

159 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

AYD (Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği) Yönetim Kurulu Toplantısı, AVM Tavsiye Kararları

Çamlıca Camii Metro Projesi Bakanlığa Devredildi !