in

Yeni Evimize Taşınmadan Önce Yapmamız Gerekenler Nelerdir ?

Alıştığımız konforu yaşamamız önemli ! Yeni evimize taşınmadan önce bazı planlamalar yaparak daha huzurlu ve daha konforlu yaşayabiliriz.

Taşınma sürecinin planlı bir şekilde başlaması gerekiyor. Daha önce sahip olunan düzenin devam etmesi için eve taşınmadan önce bazı planlamaların yapılması gerekir ve bunlar konfor ve güvenliği sağlar.

Tüm Kilitleri Değiştirin

Taşınmadan önce evin anahtarlarını değiştirmenizde fayda var. Evinizi korumak için varsa görüntülü diafonun çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer varsa taşınacağınız gün nakliyat firması aracının otoparka girmesinde problem yaşamamak için açık otoparkın kumandasını da edinebilirsiniz.

Tesisatın Durumunu Kontrol Edin

Yeni evin tesisatında sızıntı veya başka bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Evinizin kirlenmesini önlemek için tesisat arızalarının taşınmadan önce tamir edebilirsiniz. Ayrıca eski evinizin ise doğalgaz, elektrik, su gibi aboneliklerini iptal ettirip yeni evinizin aboneliklerini başlatabilirsiniz. Böylece eski evinizden ayrıldıktan sonra adınıza, size ait olmayan bir fatura kesilmemesini sağlamış olursunuz.

Yerleşim Planını Ayarlayın

Yerleşme sürecinizi kolaylaştırmak için taşınma gününden önce oda düzenine karar vermelisiniz. Ev boşken hangi eşyayı nereye koyacağınızı planlayın ve bunu bir liste haline getirin. Bu planlama ile evinizin boyanıp boyanmayacağına da karar vermiş olursunuz. Mobilyalarınızı yerleştireceğiniz odaları belirledikten sonra duvar rengi ve eşya uyumunu gözeterek boya rengini belirleyebilirsiniz. Evinizi boyayacaksanız ev içinde oluşan boya kokusunun hafiflemesi için bunu taşınmadan en az 2 hafta önce yapmanızda fayda var. Böylelikle duvar rengini beğenmediğiniz takdirde değiştirmek için de vakit bulabilirsiniz.

Adres Değişikliğini Bildirin

Faturalarınızın yeni adresinize gelmesi için taşınmaya kısa süre kala adres bildiriminde bulunun. Bankanızı da adres değişikliğinden haberdar edin. Adres değişikliğini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bildirmek yasal bir zorunluluktur. 5460 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50. maddesine göre 20 gün içerisinde adres değişikliği bildirimi yapılması gereklidir. E-devlet şeklinde de bilinen turkiye.gov.tr Adres Değişikliği Bildirimi sayfasından online olarak bu işlemi gerçekleştirmek mümkün olabilir.

Öncelikli İhtiyaçlarınız İçin Koli Hazırlayın

Eve taşındığınız gün ihtiyaç duyduğunuz eşyalara hemen ulaşamayabilirsiniz. İlk gün ihtiyaç duyabileceğiniz pijama, havlu, tuvalet kağıdı gibi temel ihtiyaçlar için bir koli hazırlayabilirsiniz. Bu kutuyu, yeni eve taşınmak için hazırladığınız kolilerin dışına, daha kolay erişebileceğiniz bir yere koyabilirsiniz.

Yardım Alacağınız Kişileri Ayarlayın

Taşınma günü çocuğunuz ya da ehli hayvanınızla kimin ilgileneceğini daha önceden belirleyebilirsiniz. Bu adım, çocuğunuzun yeni eve taşınırken sıkılmamasını ve sizin taşınmayı daha kolay yönetebilmenizi sağlar. Evcil hayvanınızın yürüyüş, beslenme gibi rutinlerinin aksamamasına da özen gösterin. Bu eşyaları da kolay erişebileceğiniz bir yerde bulundurun.

Ne düşünüyorsunuz?

149 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bağcılar Ve Tuzla Belediyeleri Arsa Satışı Yapacak

Kira Artış Oranı Kasım 2021