in

Emlak Danışmanının Karşılaştığı Zorluklar

Emlak komisyoncularının en çok karşılaştığı zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelmenin yolları…

Gayrimenkul endüstrisinin geçtiğimiz on yılda çeşitli zorluklarla karşı karşıya geldiği yadsınamaz bir gerçektir. Konut piyasasının değişen dünyanın getirdiği trendlerdeki değişimle birlikte bazı zamanlar canlanması, bazı zamanlar ise durgunlaşması nedeniyle karşılaşılan zorluklar, emlak komisyoncularını içinden çıkılamayan durumlara sürüklemiş olsa da, teknolojinin hızlı gelişmesi bu problemlerin ortadan kalkmasında önemli rol oynamıştır.

Karşılaşılan bu zorlukların üstesinden gelmenin anahtarı, bugün problemleri iyi analiz edip çözüme ulaştırmak olduğu kadar, gelecekte karşılaşılabilecek zorlukları da bugünden tahmin edebilmektir. Ancak bunu başarabilen emlak danışmanları sektörde başarıyı yakalayabilirler.

Verilerin Analiz Edilmesinin Zorluğu

Hangi sektörde olursanız olun veri analizi hayati önem taşır. Özellikle emlak sektöründe verilerin toplanması ve analiz edilmesi son derece zahmetlidir. Fakat başarının sırrı verilerin analiz edilmesinden geçmektedir. Her emlak komisyoncusu, ölçüm metriklerini sürekli analiz edip, sonuçların ona ne ifade ettiğini değerlendirmelidir. Örneğin; “Hangi satış taktikleri daha etkili?”, “Hangi pazarlama kampanyaları daha fazla etkileşim alıyor?”, “Ekibinizin hangi etkinlikleri yeni müşteri kazanımında daha etkili?”, “Hangi ilan portalından daha çok dönüş alıyorum?”, “Web sitemin trafiğini nasıl arttırabilirim?” gibi soruların cevapları, verilerde gizlidir.

Pazarlama projelerinizin, satış yöntemlerinizin ve müşteri ilişkisi kurma faaliyetlerinizin başarılı olmasını ölçen kapsamlı bir aracınız yoksa, zaman ve para yatırımınızın ileride size getiri sağlayıp sağlamayacağını bilemez ve büyük riskler almış olursunuz.

İletişim Zorlukları

Emlak komisyonculuğunun esas problemlerinden bir tanesi de iletişim konusu ile ilgili yaşanan zorluklardır. Gayrimenkul sektöründe genellikle takımlar durumunda çalışan emlak komisyoncuları, çoğu zaman aynı hedef için birbirinden farklı ve şahsi stratejiler geliştirirler. Bu da ekibin kendi arasında iletişim sorunlarına ve karışıklıklara neden olur ve ekip aynı hedef için gereğinden çok enerji sarf eder. Başarıları ölçmek, evrakları göndermek, komisyonları hesaplamak, ilerlemeyi izlemek, müşteri bilgilerini depolamak ve bu bilgileri tek bir araç üzerinden yönetmek iletişim sorunlarını ortadan kaldıracaktır.

Bir emlak komisyoncusu olarak, tüm sorunlarınızı çözmenin sihirli bir formülü yoktur, ancak ekibinizin gerçekten benimseyeceği ve kullanacağı kapsamlı araçlar konusu ile ilgili akılcı stratejik kararlar alarak, ekibinizi daha iyi ve karlı kılabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarını rakip değil de, ekip olarak birleştirip, danışman performans sistemi ve satış takibi yönetimi ile ofis ve ekibin etkin bir şekilde yönetilip, yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, ofis içinde bulunması gereken rutin belge ve bilgileri tüm ekibinizle paylaşmalı, sözleşme, tapu, formlar ve portföylerinize gelen tekliflerinizi ekip olarak takip etmelisiniz.

Teknolojik Zorluklar

Bir emlak komisyoncusuysanız ve henüz bir teknolojik sorunla karşılaşmadıysanız işinizi hakkıyla yapmıyorsunuz diyebiliriz. Emlak komisyoncularının en çok karşılaştığı sorunlar teknoloji tabanlıdır. Günlük işlerde birçok teknolojik araç kullanmak zorunda olan gayrimenkul sektörü çalışanları, çoğu zaman bu araçların mağduru olabiliyor. Bu sorunun çözüme kavuşmasının tek yolu tüm araçların tek çatı altında toplanmasıdır.

Gayrimenkul teknolojileri hayatınızı kolaylaştırıyorsa, ekibiniz tarafından benimseniyorsa ve kullanımı kolaysa işe yarardır.

Zaman ve Planlama Zorlukları

Zamanlama her sektörde önemli olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de başarının önemli faktörlerinden biridir. Gayrimenkul sektöründe müşteri serüvenini etkilemek için yapılan çalışmaların zaman içerisinde hayati önem taşıdığından zamanı iyi kullanarak planlı bir şekilde hareket etmek başarıyı getirir. Emlak komisyonculuğu yönetilmesi ve yönlendirilmesi zor bir ekip işidir. Bir gayrimenkul firmasının portföy yönetimi planlı bir şekilde yönetilmiyorsa bu müşteri ilişkilerine de yansır.

Müşteri İlişkilerinde Karşılaşılan Zorluklar

Bir gayrimenkul şirketinin müşteri ilişkilerinde karşılaştığı zorluklar elektronik ürünler ya da güzellik ürünleri sunan ya da bir hayran kitlesine sahip bir markanın karşılaştığı problemlerden daha farklı. Emlak komisyoncularının görevi kabaca mülklerin detaylarını sunmak, muhasebe işlemlerini yürütmek ve müşteri veri tabanını koruyarak müşterilerle iletişime geçmektir. Bir gayrimenkul işletmesinin rolü müşterileri yönetmek değil, işbirlikçi deneyimleri kolaylaştırmak ve değer sağlamaktır. Eğer siz de firmanızı başarıya ulaştıracak merdivenleri hızlıca tırmanmak istiyorsanız müşterileri ile kolayca iletişim kurabileceğiniz, müşteri sadakati kampanyaları planlayabileceğiniz, iş akışlarını yönetebileceğiniz ve mülk verilerine erişebileceğiniz bir sistemde ilerlemelisiniz.

Müşteri ilişkilerindeki asıl mesele, müşterinin zamanına, dikkatine ve verilerine göre kesin değer sağlayan müşteri deneyimleri oluşturmaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

168 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ofis Taşırken Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Depozito Nasıl Geri Alınır ?