in

Bir Emlak İlanı Gayrimenkul Danışmanı Hakkında Ne Anlatır ?

Emlak ilanlarıı müşteriler için gayrimenkul danışmanı ile ilgili hangi ipuçlarını verir?

Her zamankinden daha çok sayıda alıcı, en ideal konut arayışında emlak sitelerini kullanıyor. Bu, hem konut almayı ya da kiralamayı düşünenler hem de emlak portföyünü emlak sitesinde listeleyen gayrimenkul danışmanları için farklı anlamlar taşıyor.

Kuşkusuz emlak ilan siteleri danışmanlar için benzersiz bir pazar. Hem hizmet verdikleri bölge dışında yaşayan müşterilere ulaşabilmek hem de satış ve kiralama hedeflerini yüksek tutmak için önemli bir pazarlama aracı.

Peki müşteriler için ?

Mesela emlak sitesinde konut arayan bir kişi ilgisini çeken konut ilanını tıkladığında nasıl bir gayrimenkul ofisi ya da danışmanla iletişime geçeceğinin ipuçlarını rahatça anlayabiliyor. Hatta bu algı, ilanda gördüğü konut ölçütlerine uysa bile danışmanla çalışmak isteyip istemeyeceği kararını etkileyebiliyor.

Öyleyse bir emlak ilanı gayrimenkul danışmanı ile ilgili müşteriler için hangi ipuçlarını verir ?

İşte emlak ilanlarının gayrimenkul danışmanları hakkında alıcılarda uyandırdığı izlenimler…

  • Emlak ilanında verilen bilgilerin yeterince detaylı olması, ilanı yayımlayan danışmanın yalnızca mesleki anlayışını yansıtmakla kalmaz. Aynı zamanda empati yeteneğini de sergiler. İlandaki evle ilgilenen bir kişinin hangi sorulara cevap aradığını iyi bilir ve müşteri memnuniyetine gösterdiği önemi ortaya koyar. Böylece bu emlak ilanıyla ilgilenen alıcı, nasıl bir konut aradığı konusu ile ilgili onu anlayacak ve rahatça iletişim kurabileceği bir danışmanla çalışacağı konusu ile ilgili kendini güvende hisseder.
  • Fotoğraflar ve ilan açıklaması arasındaki bağ birçok ipucunu içerir. Alıcılar görüntüledikleri fotoğraflara bakarken etkilenmeli. Kaliteli ilan fotoğraflarına sahip ilanlar satın alma ya da kiralama kararını direkt olarak ve olumlu yönde etkiliyor. Aynı zamanda ilan açıklamasında verilen ilgi çekici bir detay varsa, o detayı da ilan fotoğrafları arasında görmek istiyorlar. Eğer “ön cephesi parka bakan satılık konut ilanı” söz konusuysa, ilan fotoğraflarında da evin penceresinden parkı gösteren bir fotoğrafın bulunması gerçeklik ve ikna olma hissini artırıyor.
  • Müşteriler ilanda gördükleri ve beğendikleri daireyi yakından görmek istediklerinde de ilanı yayımlayan gayrimenkul danışmanının profilini incelemek istiyor. Bu nedenle danışmanlar profil fotoğraflarında profesyonel görünüme sahip olmalı.
  • Alıcılar için ilanın açıklama metinleri sanıldığından daha büyük etkiye sahip olabiliyor. Yazım hataları, muğlak ifadeler ve lüzumsuz yere büyük harf kullanımları ile dolu bir ilandaki konut hakkında kanaatleri birden olumsuza dönüşebiliyor. Aynı zamanda ilanda konum bilgisinin doğru verilmesi de ihmal edilmemesi gerekenlerden.
  • Portföylerinde bulunan konutla ilgili yayımladığı ilanda, konutun bulunduğu bölge, bölgenin demografik yapısı, bu bölgede yaşamanın avantajlı yanları, ulaşım koşulları, bölgedeki emlak fiyatları karşılaştırması ile ilgili bilgileri eksiksiz veren danışmanlar da müşterilerin gözünde “bölgesinde uzman” oldukları kanaatini oluşturuyor. Böylece, hangi bölgede konut sahibi olmak ya da kiralama ile ilgili karar vermiş müşteriler, başka bir gayrimenkul ofisi ya da danışmana yönlenme gereği duymuyorlar.

Ne düşünüyorsunuz?

248 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkulü Satmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Emlak Ofisine İsim Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli