in

Emlak Sektöründe Dijital Ve Geleneksel Pazarlama

Gayrimenkul sektöründe dijital ve geleneksel pazarlama arasındaki fark nedir ? Geleneksel pazarlama neden gerekli ?

Emlak sektöründe kuvvetli, sağlam ve etkin bir marka olabilmek, etkin geleneksel ve dijital pazarlama stratejilerinden geçiyor. Teknolojinin hızlı ilerlemesi yanı sıra dijital pazarlama teknikleri son dönemlerde daha fazla ilgi görmeye başladı. Fakat bu senaryoda bile dijital pazarlama geleneksel pazarlamanın yerini tam anlamıyla alamadı. Peki gayrimenkul sektöründe dijital ve geleneksel pazarlama arasındaki fark ne?

Çevrimiçi Kalmak

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın neredeyse tamamı haline gelen dijital dünya, birçok insan için hayatı fazlasıyla kolaylaştırıyor. Artık en kolay market alışverişlerini bile internet üzerinden gerçekleştirdiğimiz ve kelimenin tam anlamı ile her şeyin tek tuş uzağımızda olduğu bir dönemin içindeyiz.

Dijital dünyanın ortaya çıkışı, etkileşimli internet siteleri ve programları ve sosyal medya platformlarını da beraberinde getirdi. Özellikle genç nesil artık dijital reklamları daha çok dikkate alma eğilimi gösteriyor. Markaları dijital platformlar üzerinden pazarlamanın çok avantajı var.

Geleneksel pazarlamayla markanızı aracı olarak konumlandırabilirsiniz. Dijital pazarlamada ise markanızın hareketlilerini, tecrübenizi ve emlak portföyünüzü ortaya koyabilirsiniz. Ancak hem dijital hem de geleneksel pazarlama kanallarını kullanırken, stratejilerinizi düzgün bir şekilde belirlemenizde fayda var !

İlk Adım Hedef Kitleyi Tanımak

Pörtföyünüzde mevcut olan gayrimenkullerin alıcılarını, hizmet verdiğiniz bölgede kimlerin yaşadığını, bu bölgede yaşayan kişilerin yaş aralıklarını, sosyal medyada en fazla hangi platformda aktif olduklarını öğrenerek hedef kitlenizi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Emlak pazarlamasında sosyal medyayı hedef kitleye göre konumlandırmak önemli bir detaydır. Örnek olarak; Instagram üzerinden gayrimenkul hikayeleri veya fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Facebook ise markanızın tanınırlığının artmasını sağlayabilir ve sponsorlu içerikleri kullanmanız mümkün. Eğer hedef kitleniz bu platformları kullanan kesim değil ise o zaman geleneksel pazarlama tekniklerini tercih edebilirsiniz. Örneğin; broşür bastırarak ya da televizyonda reklam vererek onlara erişebilirsiniz Dijital pazarlama mecralarını etkin kullanmak için olumlu müşteri referanslarını, başarıları, başarı öykülerini de internet sitenizde, sosyal medya platformlarında paylaşabilir hakkınızda olumlu kanaatler oluşmasını destekleyebilirsiniz.

Geleneksel Pazarlama Neden Gerekli ?

Geleneksel pazarlama araçları genelde televizyon, dergi ve gazete reklamları ile sınırlandırılmış olarak düşünülür. Ancak gayrimenkul danışmanının en önemli geleneksel pazarlama aracı kendisi ve bu husustaki kabiliyetleridir.

Dijital pazarlama ve teknoloji yeniliklerle gelişmeye, ilgi görmeye devam etse de birebir kurulan iletişim her zaman etkin kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Birebir iletişimi artırmak için dijital pazarlamanın gücünden yararlanırken; müşterilerinizle yapacağınız görüşmelere de oldukça vakit ayırmalısınız. Emlak sektöründe iletişim kurmak oldukça önemli bir detaydır. Kalıcı ilişkiler, sağlam bağlantılar kurmanızı ve daha fazla kazanmanızı sağlayacaktır.

İnsanlar, doğası gereği sosyal varlıklardır. Dijital alanlardaki “sosyallik” asla bire bir iletişimin yerini dolduramaz. Önemli finansal kararlardan biri için yola çıkan potansiyel müşteriniz sizinle birebir iletişim kurmak, sizden bilgi almak ve size güvenmek ister.

Bilgi ve deneyimlerin paylaşılması müşteriler ile kuvvetli bağlar kurmanın anahtarıdır. Hizmet verdiğiniz bölgedeki sosyal aktivitelere katılabilir, bölgede yaşayan kesimin alışkanlıklarına ve yaşam tarzlarına dair fikir edinebilmek için ilişkilerinizi daha çok sosyalleşerek geliştirebilirsiniz.

Ayrıca mutlu müşterilerinizin tavsiyeleri organik reklam elde etmenizi sağlayacaktır. Emlak danışmanlarının en kuvvetli yanı iletişim yetenekleridir. Her gün birbirinden farklı alıcılar ve satıcılarla görüşür, ortak bir yol bulmaya çalışır. Alıcı ve satıcıların genelde gayrimenkul danışmanı ile olan ilişkilerine dayanarak karar aldığını unutmayın.

Ne düşünüyorsunuz?

246 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tarihi Eser Statüsünde Bir Mülk Alıyorsanız Bunları Bilmeniz Gerekiyor !

TOKİ’den 490 TL Taksitle Konut Satışı