in

Emlak Sektöründe Gerilla Pazarlama Nedir ?

Emlakta gerilla pazarlama düşük bütçeli ve yaratıcı çalışmalar ile etkili sonuçlar almak üzerine kurulu.

Farklı sektörlerin programlarını ya da hayal gücünü kendi sektörüne uyarlamak gerilla pazarlama çalışmalarının en temel ögeleri. Bu kavram, 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından yazılan Guerrilla Marketing kitabı ile ortaya çıktı. İlk zaman küçük şirketlerin ve girişimcilerin bütçe yokluğu sebebi ile başvurdukları bir yöntem olsa da günümüzde Mc Donald’s ve Nike gibi uluslararası şirketlerin bile istifade ettiği bir pazarlama etkinliğine dönüştü. Gerilla pazarlama çalışmalarının önemli bir faydası da “ağızdan ağıza” etkisi ile kulaktan kulağa yayılması. Son yılların moda pazarlama terimlerinden “Buzz marketing” ve “viral pazarlama” genellikle gerilla pazarlama çalışmaları ile hedeflenen tanıtımın ağızdan ağıza, kulaktan kulağa yayılması üzerine kurulu.. Gerillalar savaşta büyük ordular ile geniş alanlarda savaşmazlar. Hakim oldukları bir bölgede, bölgenin avantajlarını kullanarak başarıya ulaşırlar. Bölge Uzmanlığı ile gerilla pazarlama çalışmaları birleştiğinde başarı artıyor.

SATIŞ VE KİRALAMA İÇİN GERİLLA PAZARLAMA

1 – Yönlendirme tabelaları ile müşterileri portföyünüze çekin.

Portföyünüz bir ara sokakta yer alıyorsa onu daha görünür hale getirmeniz gerekir. Kiralık veya satılık konutları genellikle o gayrimenkulün bulunduğu mahallede yaşayanlar veya onların tanıdıkları tercih ederler. Yönlendirme tabelaları ile çevre sokaklarda yaşayanları portföyünüzden haberdar edin.

2 – Bölge uzmanı olarak Google’da ön plana çıkın.

Bir mülk alacak veya kiralayacak birçok kişi arayışına Google’da başlıyor. Eğer Google’da bölgenin emlak fiyatları ve prosedürleri konusu ile ilgili uzman emlakçı olarak çıkarsanız bu kişiler sizi arar. Aradıklarında ya ek bilgi isterler ya da arayışlarına yardımcı olmanızı.. Her iki durumda da bölgeniz ile ilgilenen alıcıların portföyü sizde oluşur. Yeni bir portföy aldığınızda bu mülkü alıcı ya da kiracı veritabanınıza sunun.

3 – Facebook’ta dar hedefli tanıtım reklamları verin.

Eğer ev satıyorsanız o mülkü alacak kişi büyük olasılık ile ya aynı mahallede oturuyor, veya o mahallede oturan birinin tanıdığı. Facebook’ta o mahalledeki kişilere keskin hedefli reklamlar ile “Bu daireyi alacak birini tanıyor musunuz?” temalı reklamlar yapın. Bu sayede mahallede oturanların akrabalarına ya da tanıdıklarına dolaylı yoldan ulaşabilirsiniz.

4 – Open House tanıtım davetinizi Facebook’tan da duyurun.

Satacağınız gayrimenkulü meraklı komşular vasıtasıyla satmak ister misiniz ? Satılık konutları genellikle o mahallede oturanlar ve onların akrabaları ya da yakın çevreleri satın alıyor. Open house tanıtım daveti son yıllarda çok tanınmış. Davetin etkisini Facebook’ta oluşturacağınız aktivite ile arttırabilirsiniz. Etkinlik oluşturmak hem bedava, hem de doğru uygulandığınca çok etkili.

5 – Paylaşım ağı kurun.

Çalıştığınız bölge ve hususta size alıcı / kiracı getirebilecek emlakçıları belirleyin. Onlar ile tanışın ve paylaşım ağı kurun. Bunun için Whatsapp’ın grup veya toplu mesaj özelliğinden yararlanabilirsiniz. Portföylerinizin videosunu ve ayrıntı bilgilerini göndererek onları müşteri getirmeye davet edin.

PORTFÖY ALMAK İÇİN GERİLLA PAZARLAMA

1 – Sevimli bir köpek edinin.

Uzmanlık konunuz konut ise çalıştığınız sitede ya da mahallede yaşayan insanlar ile tanışmanız ve kaynaşmanız en önemli konu. Bunu basit biçimde sağlamanın bir yolu sevimli bir köpek sahibi olmak. İhtiyaçları için köpeğinizi her gün 2-3 kez gezdirmeniz gerekecek. Sevimli bir köpek herkesin ilgisini çeker. Çocuklar sevmek ister. Pek çok kişi cinsini merak eder. Köpeğinizi gezdirerek herkesi tanırsınız, kendinizi de tanıtırsınız.

2 – Bölge uzmanı olarak Google’da ön plana çıkın.

Mülk sahipleri genellikle satış kararı sürecinde internette araştırma yapıyorlar. Gayrimenkulün kaça satılabileceğini, kaça kiraya verilebileceğini araştırıyorlar. Bölge uzmanı emlakçı olarak Google’da ön plana çıktığınızda sizi arayarak çeşitli sorular sorabilirler. Bu da sizi portföyün pazarlama yetkisini almak için ön plana çıkarır.

3 – Arabanızı bölgenizde reklam tabelanız haline getirin.

Portföy görüşmesine gittiğinizde, park ettiğinizde, yer gösterdiğinizde, aracınız sizin reklamınızı yapsın.. Arabanızı emlak markanız ve uzmanlık konunuz için tanıtım “aracı” haline getirebilirsiniz.

4 – Portföy görüşmesi öncesinde gayrimenkulün videosunu çekin.

Portföy görüşmesi öncesinde almak istediğiniz mülkün videosunu cep telefonunuz ile çekin. Görüşme esnasında portföy sahibine çektiğiniz bu videoyu gösterin ve şunu söyleyin: “Siz mülkünüzü pazarlama yetkisini verince, hemen bu videoyu ve mülkün bilgilerini emlakçı ağım ile paylaşacağım ve müşterilerini getirmeye davet edeceğim”. Eğer etkin bir YouTube kanalınız var ise YouTube’da videoyu yayınlayacağınızı söyleyebilirsiniz.

5 – Yaptığınız işlemleri satılık/kiralık broşürlerine ekleyin.

Satılık gayrimenkullerin tanıtımını yaptığınız broşüre daha önceden gerçekleştirdiğiniz işlemleri ekleyerek aktif bir emlakçı olduğunu gösterirsiniz. Herkes deneyimli ve aktif kişiler ile çalışmak ister. Portföy sahipleri bu broşürleri gördüğünde sizden yardım talep edip yetki vermek isteyecektir.

Ne düşünüyorsunuz?

228 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Deprem Toplanma Alanları

Fark Yaratacağınız 4 Gayrimenkul Pazarlama Taktiği