in

Evinizi Değerinde ve Hızlı Satmanın 10 Adımı

Evinizi veya dairenizi kendiniz satmak istiyorsanız, hem hızlı hem de değerine satmak için neler yapmalısınız ?

Ev satmak basit bir iş değil ! İşin hem maddi boyutu büyük, hem de duygusal nedenler ile yanlış fiyatlandırmaya açık bir konu. “Evimi satmak istiyorum, yardım eder misiniz ?” ,”Evimi hızlı nasıl satabilirim ?”,” Evimi satamıyorum, ne yapmalıyım ?” soruları sıklıkla karşımıza çıkıyor. Evinizi veya dairenizi kendiniz satmak istiyorsanız, hem hızlı hem de değerine satmak için neler yapmalısınız ?

1) Son 2 yılda konutunuzun yakınında benzer konutların kaça satıldığını öğrenin..

Evinizi nasıl fiyatlandırmayı düşünüyorsunuz ? Döviz olarak bedeli ne ise o bedeli istemeyi mi düşünüyorsunuz ? Yoksa Türk Lirası maliyetinin üzerine geçen yılların enflasyon bedelini koyarak mı? Ya da bir tanıdığınızın aldığı mülkü geçen ay iki katına sattığı için siz de alış fiyatınızı ikiye çarparak mülkünüzün değerini belirlemeyi mi planlıyorsunuz ? Bu yöntemlerin hepsi size yol göstermiştir yalnız doğru fiyatı belirlemekte yanıltıcı olabilirler. Kendinizi alıcının yerine koyun; ihtiyaç ve taleplerinizi karşılayacak çok sayıda opsiyonunuz var ise bunlar arasında maliyeti ideal olanı ilk sıraya koyarsınız. Bu durumda alıcının ihtiyaç ve taleplerinden ve mülkünüzün benzerlerinden yola çıkmamız gerekir.

Konut taşınmaz bir maldır, bu nedenle konutun konumu fiyat üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. İstanbul Boğazı’ndaki konutların fiyatının iki kat artmış olması (eğer konutunuz Boğaz’da değil ise) sizin konutunuzun da satılabilir fiyatının iki katı artacağı anlamına gelmez. Boğazdaki alan sınırlıdır, yalnız kentin diğer semtlerinde yeni ev alanları sürekli oluşmakta. Sizin konutunuzun değerini çevrenizdeki benzer konutların satış fiyatları belirler. Alıcılar aynı muhitte benzerleri yakın geçmişte satılmış bir konuta benzer fiyat ödemek isterler. Bu nedenle son iki yılda konutunuzun yakınında satılmış olan benzer konutların fiyatları size doğru yolu gösterecektir. Neden son 6 ay değil de 2 yıl ? İki yıllık süredeki fiyatlara baktığınızda fiyatların hangi yöne gittiğine dair fikriniz oluşur, fiyatlar artıyor mu, düşüyor mu, aynı seviyede mi kalmış bilmenizde yarar var.

2) Evinizin yakınında halen satışta olan benzer konutların istenilen fiyatlarını, özelliklerini ve ne zamandır satılık olduğunu öğrenin..

Geçmişte satılmış konutların fiyatlarını öğrendik. Peki ya şu anda piyasada olanlar ? Onların fiyatlarını ve özelliklerini de bilmeliyiz. Şu anda satılık olanlar konutunuzun rakibi olan mülklerdir. Alıcı adayları sizin konutunuzu değerlendirirken onları da değerlendirecekler. Satışta olan mülkleri mukayese ederken kat, büyüklük, yapı birleşeleri ve kalitesi, sunulan hizmetler, mimari özellikler, ve inşaat tarihi gibi verileri göz önüne alın. Benzer mülkler sizin konut satışınıza rakip olacaklar. Öne geçmek için veya daha iyi bir fiyata, veya daha iyi özelliklere sahip olmanız gerekir.

3) Son 2 yılda konutunuzun yakınında satışa çıkan yalnız satılamayan benzer konutların özelliklerini ve istenilen fiyatları öğrenin..

Satılık konutların çoğu gerçek değerinin üstünde rakamlar ile piyasaya çıkıyor ve uzun süre satılamıyor. İnsanların kendi konutları ile duygusal bağları var ve herkese kendi konutu daha hoş ve daha değerli geliyor. Bu yüzden sahibinden satılık konutların fiyatları yanıltıcı olabilir. Emlak firmalarından satılık konutların fiyatları daha doğru bir fiyat göstergesi. Fiyatı piyasa değerini yansıtmayan bir mülk ile zaman ve para kaybetmek istemedikleri için gayrimenkul profesyonelleri bu mülkleri portföylerine almamaya çalışıyorlar. Uzun süredir satılık olan bir mülkün fiyatı da büyük olasılık ile piyasa ederinin üstündedir. Uzun süre piyasada kalan yalnız satılamayan benzer mülkler hangi fiyatı koymamanız gerektiği konusu ile ilgili uyarı niteliği taşır. Eğer mülkünüzün bir benzeri üç aydan uzun süredir satılamamışsa onu rakip olarak değil, satılamayan mülk olarak değerlendirin.

4) Topladığınız bilgiler ışığında gayrimenkul satış fiyatınızı belirleyin..

“Evimi satmak istiyorum, fiyatını nasıl belirlerim?” sorusunun cevabına dördüncü adımda ulaştık. Eğer ilk 3 adımdaki bilgilere sahip değilseniz bir değerleme sitesinden yararlanarak da fiyatlama yapabilirsiniz. Gayrimenkulünüzü benzer mülkler ile yapı bileşenleri ve kalitesi, kat, büyüklük, sunulan hizmetler, mimari özellikler, inşaat tarihi açısından mukayese edin ve satılmış ya da satılan mülkler ile kıyaslayarak fiyatlandırın. Emlak piyasasında uzun süredir satılamayan benzer mülklerin sizi yanıltmasına izin vermeyin.

5) Evinizi almak isteyecek hedef kitleleri belirleyin..

Ev satmanın inceliklerinden biri doğru alıcıları çekmek. Reklam ve tanıtım bütçenizi verimli kullanmak için hedef kitlenizi doğru saptamanız oldukça önemli. Mülkünüzün potansiyel alıcısı kim ? Örnek olarak aynı sitede bulunan 1+1 daire ile 3+1 dairenin alıcı adayları çok farklıdır. Yakındaki üniversitede okuyan öğrencilerin 1+1 daireleri, çocuklu ailelerin ise 3+1 daireleri talep ettiğini göreceksiniz.

Bekar Gençler,
Orta yaşlı bekarlar,
Genç çiftler,
Çift gelirli çocuksuz aileler,
Genç profesyoneller,
Bebek bekleyen genç profesyoneller,
Orta yaşlı profesyoneller,
Büyüyen aileler,
Olgun aileler,
Yaşlılığa adım atanlar,
Altmışbeş yaş üstü olanlar,
Yatırımcılar,
Yabancı alıcılar,
farklı şekillerde ulaşacağınız kitlelerdir.

6 ) Bu hedef kitlelere yönelik emlak tanıtım kampanyası organize edin..

Ev satmak için yapılması gerekenden biri de hedef kitlenizi saptamak. Konutunuzu kimlerin alabileceğini göz önünde tutarak onlara nasıl ulaşacağınızı ve nasıl etkileyeceğinizi planlayın. Devir görsellik devri, kötü görseller yüzünden potansiyel alıcıları kaçırmayın, profesyonel fotoğraf çekimi yaptırın. Düşük masraflı yalnız etkisi yüksek gerilla pazarlama çalışmalarından da yararlanabilirsiniz. Türkiye genelinde emlak satışlarının düşmesi yabancı alıcıların kıymetini arttırdı. Tüm alıcı adaylarını size yönlendirebilecek kaynakları devreye sokun.

Gayrimenkulünüzün pazarlama kampanyasında değerlendirmeniz gereken kaynaklar;

İlan siteleri
Satılık brandası
Tabelalar, yönlendirme tabelaları
Facebook reklamları
Google reklamları
Doğrudan postalama
Açık davet
Youtube tanıtım videoları
Sosyal Medya
Arkadaşlar ve tanıdıklar
Gayrimenkul profesyonelleri

7) Telefonunuzu her zaman açık tutun, alıcı adaylarının sorularını hızlı cevaplayın..

Internetin hayatımıza girmesi ile insanların beklentileri çok yükseldi. Herkes bilgiye anında erişmeye alıştı. Tanıtım kampanyanız ile ilgisini çektiğiniz adayları hızlı bir şekilde bilgilendirmeniz oldukça önemli keza bu adaylar sizden cevap alamadıkları anda alternatifleri değerlendirmeye, sizin mülkünüzün rakiplerini incelemeye yöneleceklerdir.

8) Takviminizi boş tutun ve ilgili alıcıları hemen konutu görmeye davet edin. Onları oyalamayın, diğer seçeneklere yönelmelerine fırsat tanımayın..

Özellikle çalışan insanların vakitleri çok kıymetli. Çalışan kişiler hem gelir seviyeleri, hem de acele karar verme halinde olmaları sebebi ile en iyi alıcı adayları arasında. Bu durumu kendi avantajınıza çevirin, mülkünüze ilgi gösteren alıcı adaylarının zaman çizelgelerine uyun ve konutu hemen gösterin. Gayrimenkulü ziyaret aşamasında alıcı adaylarının olumlu duygular içinde olması satışta sizi bir adım öne çıkartacaktır.

9) Evi görmeye gelenlerden konut ile ilgili olumlu ve olumsuz yorumları toplayın..

Alıcılardan gerçek görüşlerini ve yorumlarını almak, gayrimenkul satışının en zor yönlerinden birisidir. Alıcılar mal sahibinin yanında gerçek görüşlerini dile getirmezler… Her emlakta olumsuz özellikler olabilir, büyük olasılık ile sizin mülkünüzde de bazı olumsuzluklar vardır. Olumsuz özellikleri konut sahibine aktarmaktan çekinirler, tepki alacaklarından korkarlar ancak bir şekilde bu bilgiyi elde etmeniz gerekli. Zira mülkünüzün alternatiflere göre avantajlı ve dezavantajlı yönlerini bilmek size tanıtım kampanyasında ve fiyatlandırmada yol gösterir. Alıcıların neyi beğenip neyi beğenmediğini bilmek bir satıcı olarak size güç katar. Ev satmanın inceliklerinden biri alıcı adayları mülkünüzü ziyaret ettiğinde bir kaç adım geride kalarak konutu rahat keşfetmelerine ve aralarında rahat konuşmalarına fırsat vermektir.

10) Eğer 3 ay içinde emlak satışı gerçekleşmez ise fiyat belirlemede kullandığınız bilgileri ve gelen yorumları karşılaştırın. Tanıtım kampanyanızı, gayrimenkulün fiyatını topladığınız yeni bilgiler ışığında güncelleyin..

Bir gayrimenkul en fazla ilgiyi satışa çıktığı ilk 3 ay içinde çeker ve sonrasında hem ilgi düşer, hem de alıcı adayları uzun süredir satılmayan bir emlakta bir problem olduğunu düşünerek daha şüpheli yaklaşırlar. Yeteri kadar alıcı adayı çekemiyorsanız yaptığınız değerlendirmeleri güncelleme vakti gelmiş demektir. Arayan ve ziyaret eden alıcı adaylarından topladığınız bilgileri ilk araştırmanız ile karşılaştırın. Tanıtım kampanyanızı ve fiyatınızı bu yeni bilgileri göz önüne alarak güncelleyin veya farklı konut satma yöntemlerine hakim profesyonel bir gayrimenkul danışmanından yardım isteyin.

Ne düşünüyorsunuz?

315 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Vergisi 2021

Gayrimenkul Danışmanları İmajlarını Nasıl Yönetmelidir ?