in

Gayrimenkul Alıcılarını Harekete Geçirmenin Püf Noktaları

Gayrimenkul alıcılarını harekete geçirmek için satılacak gayrimenkulün fiyatı önemlidir ancak satışın tek belirleyicisi fiyat değildir.

Gayrimenkule atfedilen değer oldukça önemlidir. Gayrimenkulde algılanan değer yükseldikçe alıcıların teklif ettiği bedel yükselecektir. Bir arz fazlası oluştuğunda ya da algılanan değer düştüğünde gayrimenkulün fiyatı da düşecektir.

Satış psikolojisi açısından değerlendirildiğinde gayrimenkule, satıcının alıcıya oranla daha yüksek değer atfetmesi normaldir. Sahip olduğumuz şeyler bize daha kıymetli gözükür.

Gayrimenkulün satış değerini belirleyen tek şey çimento ve tuğla değildir. Bazı alıcılar gayrimenkule şahsi değerlerinden dolayı farklı fiyatlar ödemeyi düşünebilir. Bu nedenle satış fiyatının her bir alıcı adayı için farklılaşabileceği bilinmelidir.

Gayrimenkul kendisini satamaz ! Bu yalnız hedef kitledeki alıcı adaylarının doğru pazarlama mecralarında dikkatini çekerek onlarla satılık gayrimenkulü buluşturduğunuzda bir dereceye kadar söz konusu olabilir. Yine de her bir alıcının kendine has satın alma nedenleri olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Fiyat Kademelerinin Önemi

Gayrimenkulü fiyatlarken, alıcıların internet portallarında belirli fiyat aralıkları altında arama yaptığı dikkate alınmalıdır. İnternet portallarında çok küçük farkla olsa dahi bir üst fiyat kademesine girdiğinde gayrimenkulün satış olasılığı önemli ölçüde düşebilir.

Fiyatlama esnasında yuvarlak rakamlar alıcıların zihninde daha yüksek algılanır. 499.000 liralık bir gayrimenkul, 500.000 liralık gayrimenkule göre alıcıya daha cazip gözükecektir.

Fiyat Belirlemenin İncelikleri

Gayrimenkulün fiyatını belirlerken piyasa fiyatına göre bir miktar düşük tespit etmek ve çok sayıda alıcı adayının ilgisini çekmek daha akıllıca zira alıcı adayları sürü psikolojisinde davranır. Daha çok teklif almış olan gayrimenkullere daha fazla ilgi duyarlar.

Cazip Fiyat Önermesine Dayalı Talep Yaratma Süreci

Gayrimenkulün yüksek fiyatla piyasaya sunulmasının yüksek fiyatla satılmasını sağlayacağı beklentisi doğru değildir. İlk çıkış fiyatını doğru belirleyen satıcılar sonradan indirim yapmak zorunda kalan satıcılara oranla daha yüksek satış bedelleri elde edebilirler. Aynı şey açık arttırmalar için de geçerlidir.

Gayrimenkul İçin Doğru Fiyatı Belirlerken;

Piyasadaki arz-talep durumu,
Satılmış benzer gayrimenkullerin fiyat seviyesi,
Halihazırda satışta olan benzer gayrimenkullerin fiyat seviyesi,
Satışı yapılamayan benzer gayrimenkullerin fiyat seviyesi ve özellikleri dikkate alınmalıdır.

Gayrimenkulün Fiyatını Etkileyen Faktörler;

Satıcının hissettiği aciliyet durumu,

Piyasadaki arz ve talep dengesi,

Kredi faiz oranları,

Ekonomik aktivitedeki büyüme,

Nüfus artışı ve göç,

Gayrimenkulün konum avantajları,

Konutun donanımı, otopark imkanı, genişleme imkanı, kiralama imkanı ve yapılmış iyileştirmeler.

Müşterileri Nasıl Harekete Geçirebiliriz ?

Müşterileri harekete geçirmek için onlara şunları söyleyebiliriz;

Başkaları teklif vermeden elinizi acele tutun,

Bu evle başka ilgilenenler de var,

Ortadaki fiyatta buluşalım,

Bir kaç bin lira için bu evi kaçırmak mı istiyorsunuz ?

Ayda sadece 100 lira için mi bu evi kaçıracaksınız ?

Fiyat kademeleri, sürü psikolojisi, cazip fiyat önermesinden istifade ettikten sonra harekete geçirici önermeler ve sorular ile gayrimenkul alıcılarını alım yapmak ve teklif vermek için harekete geçirebilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

284 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Uludağ Milli Emlak Müdürlüğü’nden Satılık ve Kiralık Taşınmaz İlanı

Hazine Arazisi Nedir ? Hazine Arazileri Nasıl Alınır ?