in

Gayrimenkul Danışmanları İmajlarını Nasıl Yönetmelidir ?

İmajın iş yaşamında nasıl bir önemi var ?

İmaj meselesini kısa anlık kararların alındığı günümüz dünyasında kıyafet tercihlerinizle sınırlamamak gerekir. İmaj yönetimi ses tonunuzdan tokalaşmanıza, kartvizitinizi sunu biçiminize, facebook sayfanızdan hitabet becerinize, duruşunuzdan ikram ettiğiniz çayın sunumuna, toplantı ortamından telefonla iletişim becerilerine kadar aslında her an kendinizi nasıl sunmuş olduğunuz ve bu sunumun başkalarında bıraktığı izle ilgilidir. Eğer olumlu bir iz bırakabiliyorsanız, sizin adınız geçtiğinde güven duyguları canlanıyorsa, sizinle çalışmayı tercih ederler. Olumlu etki bırakan, iyi yönetilen, samimi, özgün bir şahsi imaj, ikna ve etkileme konusu ile ilgili ayrıcalık kazanmanızı sağlar.

Gayrimenkul danışmanları çalıştıkları müşterilerini ikna etmek, onlar üzerinde güven yaratmak için nasıl bir imaja sahip olmalılar ?

Güvenilirlik için gerçekçi, samimi, yapay olmayan gerçek bir profesyonel duruş çok önemli. Ne aşırı bir kibarlık, ne de aşırı bir şıklık bunu sağlamaz.. Tabi ki profesyonel şıklık unsurlarına dikkat etmeli ! Güncel ve özenli bir tarzla kendi stilini sunması mutlaka etkendir. Bunun yanısıra sözlü iletişimde kendini geliştirirken sözsüz iletişim sinyallerini doğru okuyabilmek.. Duygusal zeka tanımını kavramak bu hususta kendini geliştirmek… Olumlu duygular yaratabilmek. Her meslekte olduğu gibi önce mesleğin gerekliliklerine hakim olmak, işini ve sektör hareketlilerini takip edebilmek, dürüst olmak, adil olmak, zamanlamaya özen göstermek, etik değerlere sahip olmak, sözünü tutmak, vaadine sadık bir duruş sergilemek önemli.

Bir gayrimenkul danışmanı enerjik ve profesyonel görünmek için nasıl giyinmeli ?

Tabii ilgilendiği portföy burada belirleyici. Plaza kiralaması ile sakin bir semtte kiralık daire sunumu farklı bir özen gerektirir. Kendine yakışanı, vücut tipine yakışanı seçebilmeli. Peki hem ciddi hem ince görünüm için koyu renk mi giyecek, ihtiyaç bu mu ? Ya da bir Pazar günü çalışırken duruşunu aşırı ciddi olmamak adına spor bir ceketle mi destekleyecek ? Tek bir reçetesi yok fakat ihtiyacı doğru teşhis etmeli.. Kişi, içinde rahat ettiği, karşısındaki kişinin dikkatini dağıtmayan fakat güncel tercihler yapabilmeli. İlk önce müşteri kitlenizi tanımlayıp nasıl görünmek, nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz bunu bilmelisiniz. Demode giysiler, aşırı dar ya da aşırı bol giysiler, ucuz görünümlü kumaş ve renkler, abartılı desenler kalite mesajınıza zarar verebilir. Enerjik görünmek amacıyla giyilen aktif spor kıyafetler de uygun tercihler olmaz.

Kadın danışmanların kıyafetlerinde bilhassa dikkat etmesi gereken konular nelerdir ?

Aşırı frapanlık, etek boyundan dekolteye, takıdan renklere, makyajdan parfüme, herhangi bir abartı, kadının profesyonel kimliğine gölge düşürebilir. Özenli olmak ile abartı arasındaki çizgiye dikkat edilmeli. Konu her neyse, abartılmamalıdır çünkü kalite mesajından uzaklaşılmamalıdır.. Yakışanı dozunda bir feminenlik ile sunmak, zamansız klasik seçimlerle kaliteli bir şıklık sunmak doğrusu. Feminen tercihler, elegant seçimler, pudra tonlarıyla, yumuşak renklerle, ipeksi kumaşlarla klas ve şık bir görüntü sergilenebilir fakat aşırı topuklar, abartı bir yırtmaç, bazı durumlarda iddialı desenler modayı yansıtsa da iş kadını kimliğinin önüne geçebilir, kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir.

Gayrimenkul danışmanları bazı durumlarda plazadaki bir toplantıdan çıkıp bir inşaat şantiyesinde dolaşmak zorunda kalıyor.

Erkek danışmanlar gömlek, pantolon ve ceket kombinasyonunda kösele ayakkabılarla kibar bir yaka mendili ile kombinlenen görüntü sergiler ancak bu kıyafetler, saha için ayakkabı ve mendil çıkıp tabanı kalın ayakkabılarla kombinlenebilir. Yaz aylarında ise astarsız ve ince yünlü bir ceket daha avantajlı olur serin tutar ve buruşmaz. Gömlek yerine polo yakalı bir t-shirt, ceket içine alternatif olabilir. Yine mendille, plazadan sahaya inilebilir bu görüntü.. Ceket kolları kıvrılabilir.

Kadın danışmanlar için yine buna benzer bir kombinasyon hafif kısa paçalı bir pantolonla bluz ve topuklu ayakkabı ile başlanıp, yine spor bir ceket ve içine viskoz bir bluz ve iddialı bir kolye, fular ya da broş tamamlayıcı olabilir, şahsi stili hangisine yakınsa.. Sahada rahatsız ederse aksesuarlar çıkartılabilir.

Kilolu danışmanlar, fit, süper slim moda olduğunda ne yapmalı ?

Giymemeli, yakışmaz. Kilolu beden slim fiti kaldırmaz. Esas olan kendine yakışanı seçebilmesi. Moda olan fakat kendine yakışan kalıp ve renkleri seçmek, stil sahibi olmak gerekir. Ancak bu yolla olumlu bir izlenim bırakabilir. Modayı takip etmeli fakat kölesi olmamalı. Gülünç durumda olmamak için sunulan seçeneklerden kendine yakışanı ayırt edebilmeli.

Yaşı ilerlemiş danışmanlar paçası kısa pantolonlar moda olduğunda ne yapmalı ?

Yalnızca yaş değil beden tipi de önemli. Kadın ya da erkekler için kısa paça kapri kesim pantolonlar özellikle de kişinin boyu uzun değilse, kiloluysa kişiyi daha kısa gösteriyor. Bu yaştan da daha mühim aslında. Bir de sokak modası daha genç yaşlarda daha fazla yakışıyor. Hele ki mevzu profesyonel şıklık ise daha klasik kesimler yani zamansız, gelip geçici olmayan dizaynlar tercih edilmeli. Bu alanda işinizde örnek aldığınız, ilham aldığınız, etkin olmuş isimlere bakın, tarzına bakın.. Ama tabi olumsuz örneklerden yola çıkmamak lazım, ticari anlamda başarısı ne kadar yüksek olursa olsun genele bakmalı.

Erkek ve kadın danışmanların kullanacağı aksesuarlar nasıl olmalı ?

Kendi tarzlarını yansıtan, kendi imzalarını atacak sade, kaliteli, iddialı fakat abartılı olmayan kalıcı aksesuarlar kullanmalılar.. Örneğin ayakkabıları, saati, kravatı, mendili, kol düğmesi, bunlar hiçbir zaman özensiz, öylesine kullanılmamalı. Gerçekten sevdiği, özenle seçtiği parçalar olmalı. Kıyafetin ruhunu belirleyen şey çoğu zaman bu ayrıntılardır.. Hanımlarda kolye, küpe, broş, fular, ayakkabı, çanta ve saatlerin yanına ilave edilebilir aksesuarlar.. Kişi sevdiği bir inciyi zevkle taşır, yakıştırır ya da sevmiyorsa fuları bile taşıyamaz. Çoğu zaman da kişilerin aklında kalacak, sohbeti açacak buz kırıcılar olurlar bu aksesuarlar.

Kadın danışmanlar makyaj yapmalı mı ?

Evet mutlaka, her gün kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak, sade, hızlı, bir kaç adımlık bir dokunuş yapılmalı. Kişiden kişiye değişir ihtiyaçlar mesela kimi daha solgundur, mutlaka allık kullanmalı, kimi de rimel. Sağlıklı bir ten, göz teması için ön planda olan bakışlar önemlidir. Daha çok sahada olacakları için yaz kış cildi koruyan renklendirici ihtiva eden bir güneş koruyucu ile hafif bir allık, gerek görülürse biraz gözaltı kapatıcı ile yorgunluk izlerini silmek, hafif bir ruj ve biraz rimel her zaman enerjik bir etki bırakır. Tabi saç ve diğer kişisel bakım unsurları da unutulmamalı.. Makyaj meselesi şahsi tercihlerle şekillenir fakat asla abartıya kaçmamalı. Çünkü makyaj ya da giyim abartıldığında, aşırılık taşıdığında yaşlı ya da ucuz bir etki bırakır.

Genç danışmanlar daha yetişkin ve deneyimli görünmek isterler ise nasıl giyinmeliler ?

Keşke kendi olabilse değil mi ? Akıl yaşta değil baştadır deriz fakat yine de güvenmek için o kişinin deneyimli görünmesini de tercih ederiz. Bu durumda mühim olan, çok genç yaşlarda dahi olsa mesleki ihtiyaçları ön plana almak. Yani erken 20’lerinde bir hanım danışman sokak modası değil yine daha klasik ve sade kesimlerle daha yetişkin bir etki bırakabilir. Örneğin klasik bir pantolon ya da gömlek elbise, üzerine nötr renklerde bir bluz, portföye ve mevsime göre belki bir ceket.. Kısacası sokak modasını gündelik hayat bıraksınlar. Özenli ve iş giyimine uygun bir çift ayakkabı, bazı durumlarda bir yaka ayrıntısı, spor ayakkabı, grafik desenli t-shirt ve jean ile bırakılması zor bir etkiyi hemen toparlar.

Kilolu danışmanlar nasıl giyinmeli ? 

Emlakçı beyler ince görünmek istiyorlarsa ceketli kombinler, dikey çizgiler, koyu renkler avantajlıdır. Örneğin İtalyan yaka gömlek yerine klasik yaka daha doğrudur. Pantolonda ütü çizgisi avantajdır. Kargo pantolon duble paçalar ve kocaman yan ceplerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda daha uzun da görünmeyi destekleyen içten dışa daha koyu renklerle zıtlık yaratılmalıdır. Mesela, açık mavi gömlek ve koyu lacivert bir ceket.. Altta açık renk pantolon yerine daha nötr bir gri daha iyi sonuç verir..

Emlakçı hanımlar için bilhassa kumaş seçimleri mühim. Yapışan sentetik kumaşlar yerine şifon, ipek gibi kumaşlar, yine koyu renkler ya da baştan ayağa tek renk monokromatik seçimler, V yakalar, pantolonda ütü çizgileri, truvakar kol dediğimiz bileği açıkta bırakan kol kesimleri, yandan fermuarlı pantolonlar gibi birçok ayrıntı var.. Önemli olan profesyonel duruştan ödün vermemek.

Gayrimenkul danışmanları nasıl bir gardrop oluşturmalılar ?

Akıllı alışveriş stratejilerini mutlaka öğrenmeliler. Alışverişin 3 kuralı vardır;

Alacağınız herhangi bir parça, gardrobunuzda 3 farklı parçayla kullanılabiliyor mu, özellikle hanımlar bu parçayla 3 farklı görünüm çıkarabiliyor musunuz, aldığınız bu kıyafeti 3 farklı yere giyebilir misiniz, bu farklı şekillerle ve hele ki biraz pahalı bir parça olduğunu hissediyorsanız 3 mevsim kullanmak mümkün mü ?

Burada amaç, kıyafeti gardrobun bir parçası yapmak ve maliyeti düşürmek. Çünkü beğenerek aldığınız kıyafetleri sık sık giyebilirseniz, yatırımınızın karşılığını da almış olursunuz, öyle değil mi ?

Bir de kapsül gardrop önemlidir. Kapsül gardrop 5 parça ile en az 7-8 farklı kombinasyon yapabilmek adına doğru kıyafetlerle oluşturulan bir gruplama. Gardrobunuzda bu şekilde 2-3 parça varsa,15-20 parça giysiyle dahi her zaman profesyonel ve şık olmak mümkün.

Önemli olan doğru parçalara, akıllı tercihlerle yatırım yapmak hele ki böyle bir dönemde. Hepimiz tasarruf yollarını öğrenmeli hayata geçirmeliyiz.

Gayrimenkul danışmanları sosyal medyada pozitif bir imaj oluşturmak için nasıl paylaşımlar yapmalı ?

Burada müşterilere doğru bilgi kaynağı sunmak için ekonomik göstergeleri, yatırım tavsiyeleri, yükselen projeler yanısıra sosyal sorumluluk projelerini takip etmeli, çevreye, gezegene duyarlı olmalı. Bu değerler özellikle Covid 19 sonrası hepimiz tarafından bir kez daha hassasiyetle anlaşılmalı. Politik tartışmalardan, fanatizm ihtiva eden söylemlerden, din ve ırkçılık öğeleri taşıyan karikatür dahi olsa birçok paylaşımlardan kaçınmalı. Kendi hayatını paylaşırken de samimiyet dozunu iyi ayarlamalı. Paylaştığı gerekli değilse, kimseye yararlı değilse, yalnızca nerede geziyor, ne yiyor, ne içiyor bunu paylaşarak bir statü edinme kaygısından uzak olmalı sosyal medya yönetimi. Bu konu hepimiz için geçerli bir sosyal medya kullanım stratejisi.

Gayrimenkul danışmanları etkileyici bir imaja sahip olduktan sonra şahsi marka olmak için neler yapmalılar ?

Marka değer katar, üründen farkı budur. Beraberinde duygusal bir değer katar. Kişiler bazında bakarsak, şahsi marka bir kimlik, başka birinin zihninde, senin kattığın değer ile ilgili anlamlı bir duygusal tepki yaratan bir kimlik. Senin kaliten, özelliklerin ile ilgili duygusal bir tepki. Güven, dürüstlük, ilham veren, neşeli..

Markanızı dönemsel olarak (en az altı ayda bir) gözden geçirmek üzere planlama yapın. Kişisel markanız için yalnızca gardırobunuzu kontrol etmek yetmez. Adınızı Google’da arayarak başlayın. Linkedin profilinizi güncelleyin. Becerilerinizi ve aktivitelerinizi listeleyin ki tanıdıklarınız da size bu konularda referans olabilsin. Fotoğrafınızı inceleyin, bu fotoğraf sizi ilk kez göreceklere nasıl bir mesaj veriyor ? Bahsettiğimiz olumlu enerjiyi hissettiren bir tebessüm var mı fotoğrafınızda ?

Yaptığınız işe heyecan duymak, tutkunuzu canlı tutabilmek önemli. Hedef koyabilmek ve bu hedefi sürdürülebilir kılmak, gerek görülürse yeni hedeflerle desteklemek. Yani ne istediğini ve niye istediğini bilmek. Onu elde ettiğinde fark edebilmek, sevinebilmek, kendini ödüllendirebilmek. İşinizle, görüntünüzle, iletişiminizle, tarzınız ile ilgili her adımında, profesyonellikten ödün vermeden kalitenizi doğru yansıtabilmek. Ve hepsinden önemlisi başarı yolculuğunda her andan, her adımdan keyif alabilmek.

Ne düşünüyorsunuz?

352 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Evinizi Değerinde ve Hızlı Satmanın 10 Adımı

İnşaat Malzemelerine Yurt Dışından Yoğun Talep !