in

Alıcıların Kaygılarını Azaltan Gayrimenkul Danışmanlarının Özellikleri

Alıcının Endişelerini Azaltmak İçin Püf Noktalar !

Bir konut satın almak alıcılar için son derece komplike ve stresli bir süreç olabilir ancak işinde uzman danışmanlar müşterilerini bu hususta rahatlatabilme becerisine sahip oluyor. Bu süreci en iyi yöneten emlak danışmanları ilk önce iletişim kabiliyetleriyle dikkat çekiyor.

Aynı zamanda gayrimenkul danışmanları konut satın alma veya satma sürecinde müşterilerinin kaygılarını hafifletmek için kendi yöntemlerini de geliştirebilirler. İşte müşterilerin endişelerini azaltabilen danışmanların en bilinen özellikleri …

İyi Bir Dinleyici

Alıcıların ne istediğini anlayıp çözüm üretmek isteyen emlak danışmanları müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini tam anlamıyla belirleyebilmek için iyi bir dinleyici olmaları gerektiğinin farkındadır. İyi bir dinleyici olunduğunda, eksiksiz bir analizle müşterilerini doğru gayrimenkul yatırımına  yönlendirmekte tereddüt etmezler.

İyi bir danışman, müşterilerinin her zaman öncelikli ihtiyaçlarını karşılayabilir. Uygun konut alternatiflerini sunarken müşterilerine gerçekten aradıkları ev alternatiflerini sunmakta başarılıdır.

Bölgesinde Uzman

Emlak danışmanlarının hizmet verdiği bölgeye hakim olması alıcılara güven veren en önemli unsurlardan biridir. Hizmet verdiği bölgede son günlerde en fazla hangi konut tipinin ilgi gördüğünü, konut satış ve kira değerlerinin ortalama fiyat bilgilerini müşterilerine sunarak, doğru yatırım için fikir verir.

Özellikle konut yatırımı yapmak isteyecek müşterilerini yönlendirmek için yeni konut projelerinden kültürel-sosyal yatırımlara, yakın gelecek ile ilgili nüfus yoğunluğu tahminlerinden ulaşım alanında önümüzdeki beş yılı içine alan gelişmeleri paylaşır.

Güven Veren

Güven vermek için empati yapabilme yetisine sahip olması gerektiğini bilir. Kendini konut almak, satmak veya kiralamak isteyen müşterisinin yerine koyarak hareket eder. Sadece teknik bilgi, beceri ve tecrübesinin yeterli olmadığını bunun yanı sıra sağlam bir güven ilişkisi kurmanın müşteri memnuniyetinden geçtiğine inanır.

Gerçekçi

Uzman gayrimenkul danışmanları potansiyel müşterilerine söz konusu gayrimenkul ile ilgili doğru bilgi verir. Hızlı satış yapmak için gerçeklikten uzak veya abartılı cümleler kurmaktan kaçınır. “Bu fiyata böyle bir konut bulamazsınız” gibi bir cümleyi ancak “acil satılık konut” söz konusuysa, yani gerçekten değerinin çok altında satılıyorsa fiyat üzerinden karşılaştırma yapar. Bölgedeki konut fiyatları birbiriyle benzer fiyatlarda olacağından yanıltıcı bilgi vermemeye dikkat eder.

Özellikle ikinci el konut satarken beklentiyi yükseltmez, konut gerçekten masrafsız ise dile getirir. Ev satarken yaşanan yanılgılardan bir tanesi de bölgenin ulaşım aksları ile ilgili verilen bilgilerdir. Evi anlatırken yanıltıcı bilgiler vermeyen ve komisyon ücreti konusu ile ilgili net olan emlak danışmanı müşterisinin kaygısını önemli ölçüde azaltır.

Arkadaş Olabilen

Müşterilerini yalnızca potansiyel gelir olarak görmeyen danışmanların kariyerinde ilerleme şansı olduğu bilinen bir gerçektir. Pozitif tavırlarıyla müşterilerin kararlarını olumlu yönde etkileyeceklerini bilen danışmanlar gerektiğinde onların sosyal hayatları ile ilgili sohbet eder, yüz yüze iletişim kurmaya özen gösterir. Aynı zamanda müşterisiyle beraber kahve içerek hayalindeki evi bulmasına yardımcı olabilir.

Müşteri Odaklı Çalışan

Müşterilerinin zaman dilimlerini bilirler. Örneğin evini ihtiyaç sebebiyle hızla satmak isteyen bir müşteri için daha sıkı bir zaman kapsamında çalışır. Müşteri acele etmiyorsa, daha farklı bir pazar dönemi beklemelerini tavsiye edebilir ve böylelikle evlerinde iyi bir fiyat elde edebilirler.

Hakim olduğu bölgenin gayrimenkul analizini yaparken, konut almak, satmak veya kiralamak için doğru zaman dilimlerini sunabilecek bilgiye sahiptir.

Ne düşünüyorsunuz?

301 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Şık Ahşap Pencere Modelleri

Kat Bahçesi, Çatı Bahçesi Nedir ?