in

Gayrimenkul Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır ?

Gayrimenkul Fotoğraf Çekiminde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Emlak eğitimleri arasında en büyük hatalardan biri emlak fotoğraflama eğitimi. Pek çok emlak zincirinin emlak fotoğraflama eğitimi olduğu halde gayrimenkul danışmanlarının çoğu bu eğitimlere katılmıyor. Katılım eksikliğinin 2 sebebi var. Birincisi bu eğitimlerde profesyonel makine ile nasıl çekim yapılacağına dair bilgiler verilmesi. Emlakçıların çoğu cep telefonu ile çekim yaptıkları için bu eğitimler onlar için bir şey ifade etmiyor. İkinci neden ise birçok kişi, her gün esasen bol bol yaptığı, gözüne basit gözüken bir iş için eğitim almasına gerek olmadığını düşünüyor.

Eski arabalarını satmak için ilan vermek isteyenler, arabalarını resim çekmeden önce iç dış yıkatıyorlar. Bazıları bir adım daha ileri giderek, arabayı hoş bir manzaranın önüne park edip resmini çekiyor. 20-30 bin liralık bir aracın satışında gösterilen bu özen, yüz binlerce liralık hatta milyonluk emlak satışında da gösterilmeli…

Resimli ilanların daha fazla ilgi çektiği konusu ile ilgili herkes hemfikir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre alıcılar gayrimenkul ilanlarına bakarken zamanlarının yüzde 60`’ını ilan görsellerinde geçiriyorlar ve bu fotoğraflar vasıtası ile konutun satışı yüzde 32 daha hızlı gerçekleşiyor. İyi çekilmiş resimler satışı hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor. Satılık konut, daire, villa, yalı, iş yeri, ticari gayrimenkul vs. resimlerinde bol bol amatör çekimlere rastlıyoruz. Türkiye’de ne yazık ki emlak fotoğrafçısı veya gayrimenkul fotoğrafçısı diye uzmanlaşan çok az fotoğrafçı var.

Gayrimenkul Resim Çekiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor ?

Gayrimenkul fotoğrafçılığı yapabilmek için emlak pazarının ilanlarda neye önem verdiği bilgisi ile fotoğraf çekim bilgisini birleştirmek gerekiyor.

1 – Amaca uygun bir fotoğraf makinesi ve lens edinin !

Cep telefonu olmaz mı ? Olur, eğer gayrimenkulden kastınız arsa ya da tarla ise… Bol ışık alan açık alanlarda ve size dilediğiniz kadar geri gitme imkanı sağlayan ortamlarda fotoğraf makinesi ve lensin önemi azalıyor. Ancak iç mekanda yapacağınız çekimlerde ışığa hükmedebileceğiniz bir makineye ihtiyacınız var.

Ayrıca iç mekanlarda sırtınızı ne kadar duvara dayasanız da dilediğiniz genişlikte alanı fotoğrafa yansıtamama riskiniz var. Profesyonel bir fotoğraf makinesine takacağınız geniş açı lens ile bu problemi çözebilirsiniz.

2 – Mekanın düzenli ve temiz olmasını sağlayın !

Çekimden önce mekanı temizleyin ve düzenleyin.
Ortamda lüzumsuz kalabalık yapan eşyaları çekim alanı dışına çıkartın. Fotoğraf çekimi öncesi sahneleme yapın.

3- Işığı ayarlayın !

Kapalı mekanlarda ışığın eşit dağılmasını sağlayın, tüm ışıkları, lambaları açın, karanlık bölgeleri aydınlatın.

Gerektiğinde bu ışık kaynaklarının ampullerini yüksek kuvvetli ampuller ile değiştirin.

Pencerelerden gelen güçlü ışığın fotoğrafınızı bozmasına izin vermeyin. Sabahın erken saatlerinde veya akşam üstü güneş ışığının zayıf olduğu zamanlardır. İç mekan çekimlerinde bulutlu günler pencerelerden gelen kuvvetli ışığı kolay dengeleyeceğiniz zamanlardır.

Flaş kullanımı konusu ile ilgili dikkatli olun, doğru ayarlanmayan bir flaş çok daha kötü sonuçlara neden olabilir. Flaş ışığını tavandan veya duvardan yansıtın.

4 – En iyi açıyı bulun

Doğru açı mekanın hoş yönlerini öne çıkartır.
Resmin önünü kapatan eşyalardan kaçının, bunlar mekanı küçük gösterir. Gerektiğinde bu eşyaları dışarı çıkartın.
Eğer hangi açının iyi sonuç vereceğinden emin değilseniz, farklı açılardan çekim yapın ve seçiminizi sonra yapın.

5 – Yansıtıcı yüzeylere dikkat edin !

Özellikle flaş kullanılan çekimlerde parlak yüzeyler, camlar, aynalar ve görseller ışığı yansıtarak resminizi bozabilir. Bu yüzeyler, resmi çeken kişinin görüntüsünü de fotoğrafa yansıtabilir !

6 – Kamerayı yatay tutun !

“Landscape” yani yatay görselleri daha iyi algılarız. Televizyonlar bu nedenden dolayı yatay ekranlı üretilir. İlan siteleri de resimleri yatay yayınlarlar. Resimler dikey çekildiğinde ilan sitelerinde daha küçük alanda gösterilirler ve etkileri azalır.

7 – Kamerayı yere paralel tutun !

Kamerayı yere paralel tutuğunuzda çektiğiniz görselde köşeler, kapılar, sütunlar vs. olması gerektiği gibi 90 derece dik görüntülenir.

Vizörün veya kamera ekran yanlarının duvarlar ile paralel göründüğünden emin olun.

8 – Tripod (ayak) kullanın !

Fotoğraf makinesinin sabitlenmesi net görseller elde etmeye yardım eder.

Tripod fotoğraf makinesini sabitleyerek daha net fotoğraflar çekmenize yardım eder, fotoğraf makinesinin yere ve duvarlara paralel olmasını kolaylaştırır. Tripod sayesinde ışığın az olduğu ortamlarda daha net fotoğraflar çekebilirsiniz.

9 – Zamanlayıcıdan yararlanın !

Makinenin çekim esnasında sallanmasını engellemek için zamanlayıcıdan yararlanabilirsiniz ve fotoğrafın daha net çıkmasını sağlayabilirsiniz. Dar alanlarda çekim yaptığınızda tripodun arkasına geçmek zor olabilir. Böyle durumlarda tripodu yerleştirdikten sonra zamanlayıcı ile çekim yapabilirsiniz.

10 – Küçük alanlarda geniş açılı objektif kullanın !

Geniş açılı objektifler mekanın daha çok alanını resme aktarır, yalnız resmin kenarlarında deformasyona neden olabilir. Resmi deforme etmeyecek kadar açıyı genişletin veya sonradan deforme kısımları resim işleme programları ile düzeltin.

11 – Kamerayı aşağı indirin (çömelin) !

Gayrimenkulde satılan şey yaşam alanı, bu nedenle yaşam alanını ön plana çıkartmanız gerekiyor. Fotoğraf makinesini yere paralel tuttuğunuzda resmin çoğunu tavan kaplıyor ise çömelin ve odayı çerçeveye alın.

12 – Gerektiğinde yukarıya çıkın !

Her resmin aynı seviyeden olması gerekmez, mekanın özelliklerini yansıtabilmek için gerektiğinde farklı yüksekliklerden resim çekebilirsiniz.

Satılık bir gayrimenkulün 4 çeşit resimleri gerekiyor.

İç mekan (yukarıda açıklanan)

İçeriden dışarıya fotoğraf çekimleri (pencerelerden ve balkondan görülen manzaralar)

Dışarıdan fotoğraf çekimleri (satılık mülkün olduğu cadde, sokak, bahçe, komşu binalar vs. ile ilişkisi)

Konum fotoğrafı (dron çekimi veya Google maps ile uydudan konum görüntüsü)

Ekipman

İç mekan çekimlerinde en önemli etken geniş açı lens.

Eğer lens ucuz olsun diye ikinci el alacaksanız, bulduğunuz lense göre makine almak zorunda olacaksınız zira markalar birbirleri ile uyumlu değil. Canon için “EF”, Nikon için “F”, Pentax için “K”, Sony için “A” yuva uyumlu lens almalısınız.

Eğer cep telefonu ile emlak fotoğrafı çekiyorsanız telefonunuzu yenilerken geniş açılı lensi olan bir cep telefonu almanızda fayda var. iPhone 11 ve birçok android telefon artık geniş açı lens ile üretiliyor. Geniş açı lens gayrimenkul fotoğraflamada çok işinize yarayacaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

249 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Meram’da Atıklar, Organomineral Gübre ve Elektriğe Dönüşecek

İmar Hakkı Transferi Nedir ?