in

2021 Yılı Gelir Hedefi 8 Milyar Dolar

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal : % 10’luk daralma pozitif yönde bir ayrışmayı ifade ediyor.

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, TÜİK tarafından açıklanan yabancılara konut satışı istatistiklerini değerlendirdi. Akbal, 2020 yılında pandemi sürecinde yapılan satışların 2021 yılı için cesaret kaynağı olduğunu söyledi. Akbal konuşmasında 2021 konut satış hedefini ve döviz girdi beklentilerini de açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satış rakamlarına dair son verileri açıkladı. TÜİK tarafından ilan edilen veriler arasında yabancılara yapılan konut satışlarına dair ayrıntılar da yer aldı.

TÜİK verilerine göre 2020 yılı genelinde elde edilen konut satış rakamları, 2021 yılı verilerine göre yüzde 10 bandında daraldı. GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, pandemi sürecinde birçok ülkede yüzde 80′ lere varan daralmanın Türkiye’de yüzde 20 seviyesinde kalması hususunda da açıklama yaptı.

YÜZDE 10 DARALMA POZİTİF AYRIŞMA OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal yabancılara konut satış rakamlarını değerlendirdi, 2021 yılı hedeflerine dair açıklama yaptı.

Faruk Akbal satış oranlarına dair değerlendirmesinde 2020 yılında yaşanan ve dünya genelinde çok ağır şartlara yol açtığı pandemi sürecine değindi. Pandemi sürecinde oluşan ağır koşulların yıl boyunca devam ettiğini söyleyen Akbal, Türkiye ile diğer ülkelerde elde edilen konut satış verilerini ele aldı.

“Bu dönemde uluslararası gayrimenkul yatırımlarında İspanya, Portekiz, Yunanistan gibi rakip pazarlarda % 50-80 arasında değişen daralma ile kıyaslandığında yaşadığımız % 10’luk küçülme aksine pozitif yönde bir ayrışmayı ifade ediyor ve biz bu nedenden dolayı rakamı küçülme olarak görmüyoruz. Bu tablo, 2021 yılında daha da güçlenmek adına bizim açımızdan cesaret kaynağı.”

2021 yılı hedeflerine dair de konuşan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, üyeler ile yapmış oldukları görüşmelerde ele aldıkları rakamları belirtti. 2021 yılında konut satışlarında 50 bin satış bandının geçilmesini hedeflediklerini ifade eden Akbal, elde edilmesi planlanan döviz kaydını ise 7.5 – 8 milyar dolar olarak açıkladı.

Ne düşünüyorsunuz?

211 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ankara-Eskişehir Devlet Yoluna Bağlanan Yenikent-Temelli Yolu Hizmete Açıldı

İnşaat Sektöründen, Birinci El Konutlar İçin Destek Talebi !