in

2022 Kira Yardımı Başvuruları

2022 yılında devlet kurumlarından ev kirası için destek almak isteyenler başvurularını kurumlara giderek yapabilecekler. Ev kirası yardımları için izlenecek yol ve başvuru işlemlerine dair detaylar haberimizde…

2022 yılının girmesinin ardından birçok devlet desteği için başvuru ekranları yenilendi. Daha önceden destek alamayan, 2022 yılı için başvuru yapmak isteyenler nasıl bir süreç izleyecekler, başvuruların nereye ve nasıl yapacaklar ? İşte detaylar…

2022 Yılı Ev Kirası Yardımı Başvuru İşlemleri

2022 yılında sağlanacak destek ödemelerinden biri de kira yardımıdır. Ev kirası desteği iki ayrı kurumdan alınabilir. Aile Bakanlığı’nın Kaymakamlık içeriğinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) bu alanda destek sağlayan en önemli kurumlardır. SYDV’ler dışında vatandaşların yaşadıkları il belediye başkanlıkları ile ilçe belediye başkanlıkları da kira yardımı ödemelerinde vatandaşlara destek sağlamaktadırlar.

Belediyelerin 2022 Yılı Kira Yardımı Başvuruları

Belediyeler üzerinden kira yardımı almak isteyen vatandaşlar başvurulardan önce ilçe belediyesi ile il belediyesinin yardım uygulamalarını incelemeliler. Bazı belediye başkanlıkları kira yardımı sağlamazlar. Belediyelerin kira yardımları için özel destek sağlayıp sağlamadığı direkt olarak belediyelere gidilerek öğrenilebilir. Kira yardımı desteği sağlayan belediyelere başvuruda bulunacak olan vatandaşlar bazı evraklar teslim edecekler. Başvuru evrakları belediyelerden öğrenilebilir. Genel olarak ise belediyeler muhtarlıktan alınacak muhtaçlık belgesi, hane gelir düzeyine ilişkin evraklar, kimlik fotokopisi, kira sözleşmesi gibi evrakları talep ederler. Başvurular evrak teslimi ile tamamlanır.

SYDV 2022 Yılı Kira Yardımı Başvuruları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden kira yardımı başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar, tüm işlemleri şahsen yapacaklar. Kendi ilçelerinde hizmet veren kaymakamlıklara giderek kaymakamlık içeriğinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birimlerine ulaşacaklar. Burada bir form doldurarak formda bulunan diğer evrakları derleyip SYVD’lere teslim edecekler.

Kira Yardımı Başvuruları Nasıl Onaylanır ?

Belediye başkanlıkları ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunarak kira yardımı almak isteyenler için başlatılan inceleme sürecinde belli başlı bazı durumlar incelenir. Öncelikle kira yardımı için ailenin ihtiyaç sahibi olup olmadığı araştırılır. Eğer ailenin aylık hane gelirleri çok düşük yada hiç yok ise, sosyal güvencesi bulunmuyorsa kurumlar kira yardımı başvurularını onaylarlar. Ancak kurumlar süreci sıkı takip edip ince eleyip sık dokurlar. Aileye dair kapsamlı bir çalışma başlatılır ve inceleme sürecine göre karar verilir.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Brüt Metrekare Nedir ?

İstanbul’da Açılacak Yeni Metro Hatları