in

Almanya’da Bakanlar Kurulu, 400 Milyon Euroluk Paketi Onayladı

Sel mağdurlarına 400 milyon euroluk acil yardım !

Almanya’da Bakanlar Kurulu, selden etkilenen vatandaşlarına acil yardım için derhal ödenmek üzere 400 milyon euroluk paketi onayladı. Yeniden imar için milyarlarca euroluk fon oluşturulması planlanıyor.

Almanya’da Bakanlar Kurulu, sel felaketinden etkilenen bölgelere 400 milyon euroya varan acil yardım paketini kabul etti. Buna göre federal hükümet derhal ödenmek üzere 200 milyon euro kaynak sağlarken selden etkilenen eyaletlerin yönetimleri de 200’er milyon euroluk ödeme yapacak.

Selden en fazla etkilenen eyaletlerden Kuzey Ren-Vestfalya’nın (KRV) hükümeti, Perşembe günü 200 milyon euroluk yardım paketini karara bağlayacak.

Maliye Bakanı Olaf Scholz, federal hükümetin ihtiyaç durumunda miktarı artırmaya hazır olduğunu belirterek “Herkese mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yardım edebilmek için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. Scholz, tekrar imar konusu ile ilgili ise milyarlarca euroluk kaynağa ihtiyaç olacağını ifade etti.

“VERGİLER BUNUN İÇİN ÖDENİYOR”

DW Türkçe’de bulunan habere göre, İçişleri Bakanı Horst Seehofer de yardım çalışmalarında paranın problem olmayacağını belirterek “Acil yardımlar bilhassa malını mülkünü kaybedenlere destek amacını taşıyor. Yardımlarda örnek olarak kişinin geliri veya serveti incelenmeyecek. İnsanlar, olağan dışı durumlarda kendilerine yardım edilmesi için vergi ödüyor” şeklinde konuştu.

Derhal ödenmek üzere kararlaştırılan acil yardımlar dışında, afetten etkilenen eyaletlerdeki altyapının yenilenmesi ve tekrar imar için milyarlarca euroluk bir fon oluşturulması öngörülüyor. Fonun hacminin, hasar kesinleştikten sonra belirlenmesi bekleniyor.

Maliye Bakanı Scholz, 2003 yılındaki sel felaketinden bu yana afet bölgesinin tekrar imarı için 6 milyar euroluk harcama yapıldığını hatırlattı.

Federal hükümetin tekrar imar fonunda da miktarın yarısını sağlayacağını söyleyen Scholz, “Yeniden imar milyarlarca euroya mal olacak ve yıllar sürecek. Ama eyaletlerle beraber yükü sırtlamaya hazırız. Herkes buna güvenebilir” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI FON

İçişleri Bakanı Seehofer, evrensel ısınma sebebiyle aşırı hava olaylarının giderek daha kısa aralıklı ve şiddetli bir şekilde meydana geldiğine işaret ederek Bakanlar Kurulu toplantısında bunun dışında iklim değişikliği kaynaklı afetlere karşı bir sigorta sistemi oluşturulmasının da görüşüldüğünü kaydetti.

Bunun için federal hükümet ve eyaletlerin beraber bir yardım fonu oluşturması planlanıyor. Alman sigorta şirketleri son sel felaketinde 4 ila 5 milyar euroluk sigorta hasarı oluştuğunu belirtiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

89 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak !

Rize’de Yeni Sel Felaketi !