in ,

Analistlerden Emlak Balonu Konusunda Uyarı

Fiyatlar Neden Artıyor ?

Küresel konut fiyatları, düşük faiz oranları, konut sıkıntısı ve bol miktarda hane halkı tasarrufunun konut piyasasını canlandırmaya devam etmesi nedenleriyle 2005 yılından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Financial Times’ın haberine göre, Emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank’ın raporunda, 55 ülkede ortalama yıllık fiyat değişimi Haziran ayına kadar geçen 12 ayda yüzde 9,2’ye yükseldiği görülüyor. Mart 2005’ten bu yana 12 aylık en hızlı fiyat artışı olan bu oran, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki % 4,3’lük yükselişinin çok üzerinde. Emlak fiyatlarında olağanüstü yükselişlerin görüldüğü ülkelerin sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Knight Frank’ın Uluslararası Konut Araştırmaları Başkanı Kate Everett-Allen konu ile ilgili açıklamasında, “Pandemi kaynaklı konut patlaması devam ediyor. Bu durum, teşvik önlemlerinin istihdamı koruduğu ve önemli tasarruflar sağladığı gelişmiş ekonomilerle sınırlı bir hikayedir” ifadelerine yer verdi.

Knight Frank’e göre, ortalama konut fiyatı artışı gelişmiş ekonomilerde gelişmekte olan ülkelere göre iki kat daha yüksek gerçekleşti. Sadece Hindistan ve İspanya da konut fiyatlarında düşüş görüldü.

Fiyatlar Neden Artıyor ?

Goldman Sachs Ekonomisti Sid Bhushan, ABD, Kanada, İngiltere ve Yeni Zelanda’daki konut piyasalarındaki artışta “düşük faiz oranlarının ve evden çalışmaya geçişin konut talebini körüklemesinin” etkili olduğunu ifade etti.

Bhushan konu ile ilgili açıklamasında, “Fiyat patlamasının fazla dikkat çekilmeyen bir sebebi de konut arzının sınırlı olmasıdır” diye de ekledi. ABD, Kanada ve İngiltere’de konut stokları tarihi derecede düşük seviyelere yakın seyrederken, inşaat malzemeleri ve istihdam sıkıntısı yeni inşaatları sekteye uğratıyor ve “konut sıkıntısını” daha da şiddetlendiriyor.

Konut piyasasındaki fiyat patlamasının daha ne kadar devam edeceği ise belirsizliğini koruyor.

Emlak Balonuna Dönüşebilir

Bank of America Ekonomisti Helen Qiao, Güney Kore’de de konut piyasasının kuvvetli talep ve düşük arz sebebiyle tarihi standartlara göre aşırı yükseliş gösterdiğini ifade etti.

Capital Economics Kıdemli Ekonomisti Stephen Brown’a göre aynı problem Kanada için de geçerli olabilir. Brown ülkedeki konut fiyat enflasyonlarının “zirveye yakın” olduğunu belirtiyor. Ekonomist, satılan mülk sayısının düşmesi ve yeni konutların listelenme oranındaki azalma nedeniyle fiyatların daha da yükselme eğilimi gösterdiğini açıkladı.

Ne düşünüyorsunuz?

99 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’ndan Yeni Açıklama

Milli Emlak’tan Çeşme’de Arsa Satışı