in

Asgari Ücretliler Nasıl Ev Sahibi Olur ?

Asgari ücretliler için konut sahibi olmanın yolları…

Türkiye’de 7 milyondan fazla kişi asgari ücret ile çalışıyor. Peki asgari ücretle çalışan, aylık 2 bin 825 TL maaş alan bir kişi nasıl konut sahibi olur ? Konut imkanları ve değerlendirilebilecek teklifler nelerdir ?

Türkiye’de aktif olarak çalışan kişilerin çok büyük bir kısmı aylık belirlenen en düşük ücretle çalışıyorlar.

Aylık geliri 2 bin 825 TL vatandaşların en büyük hayallerinden biri de konut sahibi olmak. Peki asgari ücretle çalışan bir kişi nasıl konut sahibi olur ? Hangi fırsatları değerlendirmeli ? Konut kredisiyle nasıl konut alır ? İşte bu soruların cevapları…

ASGARİ ÜCRETLİLER İÇİN KONUT FIRSATLARI

Asgari ücretle çalışanların değerlendirebilecekleri fırsatların başında TOKİ geliyor.

TOKİ’nin yeni duyuruları kapsamında 394 TL, 416 TL, 422 TL taksitle ev fırsatları sunuluyor. Bunun yanı sıra kurum 180, 240 ay vade olanağı sağlıyor. Kira öder gibi kendi evini almak isteyenler için TOK’ nin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanabilmek için belli bir peşinat ödenmesi gerekiyor. Peşinat ödemeleri dairenin değerinin yüzde 10’u oranından başlıyor.

TOKİ’nin açık konut satışlarının dışında ilaveten sosyal konut projeleri de asgari ücretliler için önemli bir fırsat. Kurum bu projelerinde çok düşük faiz oranıyla kredi sağlayıp çalışanları düşük taksitlerle konut sahibi yapıyor.

LOJMANLAR VE BANKA KONUTLARI

Türkiye Finans Katılım Bankası 0.69 kar payı oranıyla kendisine ait gayrimenkullerin satışına finansman sağlıyor. Tüm bankalar kendilerine ait gayrimenkullerin satışına çok özel fırsatlar sunuyorlar. Kredi alanında sağlanan bu fırsatlar düşük maliyetle konut demek. Vakıfbank ilaveten satış fiyatı üzerinden yüzde 20 indirim uyguluyor.

Kamu kurumları ise ihale ile konut satışı yapıyorlar. İhalelere bazı durumlarda çok kişi katılmadığından konutlar ilk teklif fiyatları ile satılıyor. Bu durumlarda konut satışları çok uygun fiyatlara gerçekleştiriliyor.

KONUT KREDİSİ SEÇENEĞİ

Asgari ücretliler ayrıca konut kredisi kullanarak konut alabilirler. Aylık 1950 TL ile 2000 TL arasında bir kredi taksiti ödeyebilecek olan asgari ücretliler bankalardan kredi çekerek konut sahibi olabilirler. Asgari ücretler için sağlanan kredi limiti ise bankacılık notuna, uzun süreli düzenli maaşın olmasına göre değişiklik gösteriyor.

Ne düşünüyorsunuz?

233 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Şimdi de Şanlıurfa’nın Tarihi Bölgesi Göbeklitepe’te Ortaya Çıktı !

İEKK Toplantısında Gündem, Çeşme Turizm Projesi’ydi !