in

16 Bankada 5499 Adet Gayrimenkul İlanı Bulunuyor

Yasal takibe giren kredi ve kişi sayısının artacağı endişesi hakim !

Bankalara devredilen binlerce gayrimenkul satışta…

Kredi borçlarına karşılık 16 bankanın elde ettiği gayrimenkul sayısı beş binin üzerinde. Bankalarda tasfiye olunacak alacaklar 164 milyar lirayı geçerken pandemiden sonra bu rakamın artması bekleniyor.

Villa, konut, çiftlik, tarla, bahçe, dükkan, arsa… Son dönemde ödenemeyen bireysel ve ticari krediler sebebiyle binlerce ipotekli gayrimenkul bankaların eline geçti.

Güncel verilere göre16 bankada 5499 adet gayrimenkul ilanı yer alıyor. Kamu bankaları satılık gayrimenkul ilanlarında başı çekerken, tarımsal kredilerde ön plana çıkan Ziraat Bankası’nda satılık meyve bahçeleri ve tarlaların sayısı yüksek. Açılan ihale ilanlarının Anadolu’da yoğunlaşması ise dikkat çekiyor.

Peki, hangi bankada kaç gayrimenkul ilanı var ?

Bankaların resmi internet sitelerinde bulunan bilgilere göre, özel sermayeli on mevduat bankasında 1873, üç kamu bankasında 3082 gayrimenkul, üç katılım bankasında ise 544 ilan yer alıyor.

Ziraat Bankası’nda 1926, Garanti BBVA’da 613, İş Bankası’nda 211, Halkbank’ta 1001, Denizbank’ta 462, Türkiye Finans‘ta 399, Türkiye Ekonomi Bankası’nda 143, Yapı Kredi’de 190, Fibabanka’da 48, Vakıfbank’ta 155, Akbank’ta 141, ING Bank’ta 26, QNB Finansbank’ta 31, Kuveyt Türk’te 13, Albaraka Türk’te 132, HSBC Türkiye’de 8 gayrimenkul ilanı yayında.

Geri ödenmeyen kredi borçlarına karşılık bankalarda haciz yoluyla el konulan birçok gayrimenkul yer alıyor.

Eğitim tesisleri satışta.

İstanbul Kadıköy’de 203 milyon ve 107 milyon liralık iki eğitim tesisi, Trabzon Maçka’da 7 milyon 975 bin liralık otel, Üsküdar’da 35 milyon liralık villa, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 65 milyon liralık dükkan, Kayseri’de 128.5 milyon liralık arsa satışta…

Bankalara borç 3.8 trilyon TL

2020’nin Kasım ayı itibarıyla bankalar tarafından kullandırılan kredilerin toplamı 3.8 trilyon lirayı geçiyor. Bu rakamın 853 milyar lirası bireysel, yaklaşık 3 trilyon lirası ise ticari kredilerden oluşuyor. Pandemi döneminde düşen gelirler de dikkate alındığında bu borcun geri ödenmesinde problemlerin artmasından endişe ediliyor.

2020 itibarıyla bankalar tarafından tasfiye olunacak alacaklar 164.3 milyar lirayı buldu. Tasfiye olunacak alacaklar ticari kredilerde 143.7 milyar TL, bireysel kredilerde 20.5 milyar TL oldu.

Tarımda 5 milyar, tekstilde 6 milyar, turizm sektöründe 8.8 milyar, elektrik, gaz ve su kaynakları sektöründe 16.4 milyar, toptan ve perakende ticarette 28.8 milyar, inşaatta 29 milyar TL değerinde batık kredi yer alıyor.

Bireysel kredi kartı ya da bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe giren toplam kişi sayısı ise 641 bin olarak kayda geçti.

Sorunlu krediler artacak.

Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, tasfiye olunacak alacaklara yakın izlemede olan krediler de eklendiğinde rakamın 520 milyar TL’yi bulduğunu belirtiyor.

Yapılandırma ile ötelemelerin vadesinin gelmesiyle bankalardaki problemli krediler artacağını ve kredi büyümesi açısından bu yılki reel büyüme ve enflasyonun önemli olduğunu söyleyen Şişman, “Eğer kredi büyümesinde enflasyonun altında bir büyüme gerçekleşirse bu yeni kredileri problemli hale getirmeyebilir. Ama her şey 520 milyar liralık tasfiye olunacak alacaklar ve takipteki izlenen kredilerin geleceğine bağlı. Orada da yüzde 10-15’e sıçrayan bir takipteki gecikme gözlüyoruz. 3.5 trilyon liralık mevduat ve bir o kadar da kredi hacmi var. Bunun bu sene pandeminin iyileşmesine bağlı olduğunu gözlüyoruz” diyor.

Kredilerin takibe düşme süresi Covid-19 tedbirleri kapsamında 90 günden 180 güne çıkarılırken, uygulamanın süresi altı ay sonra 30 Haziran 2021’e uzatıldı.

Takibe düşme süreleri toplam bir yıl ötelenmiş oldu. Yasal takibe giren krediler ve kişi sayısında önceki yıla göre düşüş görülse de gelecek dönemde bu sayıda bir artış olacağına dönük kaygılar var.

Ne düşünüyorsunuz?

356 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Saros Körfezi’ndeki Su Probleminin Çözümü İçin Süreç Başladı !

Konya ve Antalya’yı Birbirine Bağlayacak !