in

Bitcoin Vergiye Tabi !

İlgili mevzuatta “mal” tabiri, mülkiyete konu olabilen menkul ve gayrimenkul şeylerle mal varlığına girebilen tüm hakları ve alacakları kapsıyor.

Türkiye’de hukuki anlamda para olarak kabul edilmeyen Bitcoin ve benzeri kripto paralar için vergilendirme çalışmaları devam ediyor.

Son yıllarda yaygınlaşan, yalnız meşruluğu konusu ile ilgili tartışma konusu olan kripto para Bitcoin’in, miras olarak bırakıldığında vergiye tabi olduğu ortaya çıktı. Bir mirasçının eşinin Bitcoin hesabı ile ilgili vergi dairesine yaptığı müracaata verilen cevaba göre, Türkiye’de para olarak hukuki altyapısı bulunmayan Bitcoin ve türevi kripto paraların miras yoluyla devredilmesi durumunda, veraset ve intikal vergisi kesilmesi gerekiyor.

Vefat eden eşinin hesabında 20 bin liradan fazla değerde Bitcoin bulunan bir kadın, konuyu vergi dairesine taşıdı. Vergi dairesi, Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’na göre, Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan kişilere ait mallar ile Türkiye’de bulunan malların veraset veya diğer bir şekilde bir kişiden diğer kişiye intikalinin veraset ve intikal vergisine tabi olduğunu hatırlattı. Dairenin yazısında, ilgili mevzuattaki “mal” tabirinin, mülkiyete konu olabilen menkul ve gayrimenkul şeylerle mameleke (mal varlığına) girebilen diğer tüm hakları ve alacakları ifade ettiği vurgulanarak, veraset ve intikal vergisinin süreçleri ile ilgili bilgi verildi.

Beyanname verilecek

Vergi dairesinin yazısında, ölen kişinin hesabında bulunan Bitcoin varlığının mirasçılar tarafından veraset ve intikal vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerektiği ifade edildi. İlişik kesme belgesinin, tahakkuk edecek verginin ödenmesi durumunda verileceği, mirasçılarca beyanname verilmemesi durumunda ise daha sonra ödenecek vergiye mahsuben Bitcoin şirketi tarafından yüzde 5 oranında tevkifat yapıldıktan sonra kalan miktarın mirasçılara ödeneceği kaydedildi. Yazıda ayrıca, “En geç bir hafta içinde tevkif edilen paranın en yakın vergi dairesine yatırılması ve durumun tarha yetkili vergi dairesine bildirilmesi gereklidir” denildi.

Ne düşünüyorsunuz?

52 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ölçek Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Emlakçı Yetki Belgesi Nasıl Alınır ?