in ,

Borsa İstanbul’a Ortak Oldu !

Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının devri için Türkiye ve Katar anlaşma imzaladı. Katar’ın Borsa İstanbul’a ortak olması ne anlama geliyor?

Katar, Borsa İstanbul’a ortak oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’yi ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani’nin katılımı ile iki ülke arasında imzalanan 10 anlaşmadan biri olan Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissesinin Katar’a satışı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Borsa İstanbul‘un yüzde 10’luk hissesinin satışına dair anlaşma TVF CEO’su Zafer Sönmez ile Katar Yatırım Otoritesi (QIA) CEO’su Mansoor bin Ebrahim el-Mahmoud tarafından imzalandı.

TVF’den yapılan açıklamada anlaşmanın, “her iki fon için de Borsa İstanbul’un potansiyeli ve geleceğine olan ortak inancın bir göstergesi” olarak öne çıktığı ifade edildi.

Yüzde 90,6’lık payıyla Türkiye Varlık Fonu, Borsa İstanbul’un en büyük pay sahibiydi.

QIA ise Katar devletinin yatırım fonu.

TVF, fona devredilecek paylardan sonra Borsa İstanbul’un yüzde 80,6’lık payını elinde bulundurmaya devam edecek.

Borsa İstanbul’un hisselerinin yüzde 10’unu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 2015’te satın almıştı.

ABD’de İran yaptırımlarını delmek suçlamasıyla yargılanıp hüküm giyen eski Halkbank yöneticisi Hakan Atilla’nın geçen yıl Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atanması akabinde EBRD bu payını, TVF’ye satmıştı. Şimdi aynı miktarda hisse Katar’a geçmiş oluyor.

Erdoğan: Katar halkıyla dayanışmamızı her alanda güçlendirerek sürdüreceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından bir mesaj paylaştı.

“Güçlü gönül bağlarıyla ayrılmaz bir bütün olduğumuz kardeş Katar halkıyla dayanışmamızı her alanda güçlendirerek sürdüreceğiz” dedi.

Bu anlaşma, Türkiye ve Katar arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi olarak nitelendiriliyor.

İki ülke arasında son yıllarda yapılan ticari anlaşmaların sayısının artması, Türkiye’nin Katar’ı Batılı ortaklarının yerine mi koymaya çalıştığı sorusunun ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Avrupa Birliği halen Türkiye’nin en büyük ticaret ortaklarından biri.

Avrupa, Borsa İstanbul’dan çekilmişti.

Borsa İstanbul ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında 2015 yılında stratejik ortaklık anlaşması imzalanmış, keza Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payına EBRD sahip olmuştu.

Ancak Halkbank’ın eski yöneticisi Hakan Atilla’nın 2019 yılında Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atanmasının sonrasında EBRD payını TVF’ye geri sattı.

Bloomberg: İlişkiler 2016’dan beri kuvvetli seyrediyor.

Bloomberg, Borsa İstanbul’dan Katar’ın pay satın almasına dair haberinde iki ülke arasındaki ilişkilerin 2016′ daki darbe girişiminden bu yana güçlendiğine vurgu yaptı.

2018’deki kur krizi esnasında Katar, Türkiye’ye 15 milyar dolar yatırım yapmış ve kredi hattını açtığını belirtmişti.

İki ülkenin merkez bankaları aralarındaki swap anlaşmasının limiti bu yıl 15 milyar dolara yükseltildi.

Financial Times: Katar yine zor zamanda yetişti.

İngiliz Financial Times gazetesi ise Türkiye ekonomisinin zor bir döneminde Katar’ın çeşitli anlaşmalarla yetiştiğini aktardı.

Gazete, yapılan bu anlaşmaların, miktarları düşük bile olsa Türkiye’nin direkt olarak yabancı yatırıma ihtiyaç duyduğu bir dönemde önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’ye direkt olarak yapılan yabancı yatırım geçen yıl 5,6 Milyar dolara düşmüştü, bu da son 15 yılın en düşük verisi olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani, toplamda 10 anlaşmaya imza attı.

Borsa İstanbul’a dair yapılan anlaşma ise diğer ülkelerde borsaların nasıl yönetildiği ve borsaların yapısının nasıl olduğuna dair soru işaretlerinin de ortaya çıkmasına neden oldu.

Borsalar nasıl işliyor ve para kazanıyor ?

Borsaların nasıl yönetildiği düşünülürse herhangi bir finansal kurumdan farklı olmadıkları görülebilir.

Bir borsanın performansı, o ülkeye yabancı yatırımcının duyduğu ilgiye ve ülke ekonomisinin gücüne işaret ettiği için bulunduğu ülke açısından önem taşıyor.

Borsalar, hisse senedi, tahvil, bono gibi menkul kıymetlerin alınıp satıldığı pazar yerleri olarak tanımlanabiliyor.

Şirketlerin hisselerini satacakları bir pazara ihtiyaç duymaları ve bu pazarın bir otorite tarafından düzenlenmesi, tarih içinde borsaların kurulmasına ihtiyaç duyulmasının önemli nedenleri arasında.

Borsalar, menkul kıymetleri alıp satan taraflardan ve işlem yapılan şirketlerden aldıkları işlem ücretleriyle gelir elde ediyor.

Diğer ülkelerde borsaların sahibi kim ?

Borsaların nasıl yönetildiği her ülkede değişiklik gösteriyor.

Örneğin NYSE Euronext isimli çok uluslu şirket, içeriğinde çok sayıda borsayı bulunduruyor.

Euronext , New York Menkul Kıymetler Borsası ve NYSE Arca gibi menkul kıymet borsası işleten NYSE Euronext, piyasa değeri açısından dünyanın en büyüğü.

Almanya’da borsa işleten bir şirket olan Deutsche Borse, halka açık bir şirket olan NYSE Euronext ile birleşmek istemişti; yalnız bu birleşme hiçbir zaman gerçekleşemedi.

ABD’deki Nasdaq borsası da halka açık bir şirket.

Japonya’daki Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ise yatırım şirketleri ve bankaların sahipleri arasında bulunduğu bir anonim şirket.

Londra Borsası işlem kapasitesi açısından dünyanın en büyük dördüncü borsası ve halka açık bir şirket olan London Stock Exchange Group tarafından işletiliyor.

Borsa İstanbul ne zaman kuruldu ?

Türkiye’de Borsa İstanbul (BIST) ilk olarak 1985 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla kuruldu.

Türkiye’deki borsaları tek çatı altında toplayan Borsa İstanbul’un da tarihinde diğer ülkelerin borsalarında pay sahibi olduğu görüldü.

Borsaları işleten farklı şirketlerin ortaklık kurduğu ya da birbirini satın aldığı sık rastlanan bir durum.

2015′ ten beri halka arz erteleniyor.

Halka arz olmak, diğer ülkelerdeki borsaları işleten çoğu şirket gibi Borsa İstanbul’un da 2015 yılından beri gündeminde.

Ancak bu adım sürekli erteleniyor.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla Şubat ayında, Borsa İstanbul’un bu yılın sonunda halka arza arz edilmeye hazır olacağını söylemişti.

Ne düşünüyorsunuz?

357 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Karadeniz-Akdeniz Otoyolu Projesi Devam Ediyor

Gayrimenkul Hukuku Nedir ?