in ,

Colliers International Gayrimenkul Piyasası Raporu

Colliers International Türkiye 2020 İkinci Yarı Yıla Dair Gayrimenkul Piyasası Raporunu yayımladı.

Rapora göre ofis piyasasında yeni kiralamalarda ya da sözleşme yenilemelerinde esnek çalışma düzenine göre karar alınması, ofis alanının azaltılması ve yeni kiralama talebinin sınırlı oluşu, İstanbul genelindeki A sınıfı ofislerdeki ortalama boşluk oranını, 2020 yılının ilk yarısına göre % 29.45 artırdı.

2020 yılının ikinci yarısında, ilk yarıya göre İstanbul genelinde kira rakamları % 5.3 oranda artarak, A Sınıfı ofis binalarının ortalama kirası 107 TL/m²/ay olarak gerçekleşti. Yeni kiralama işlemlerinin % 68’i Kozyatağı/Ataşehir, % 13’ü MIA, % 10’u ise Kağıthane/Cendere bölgesinde gerçekleşti. Sosyal mesafe, kişi başı ihtiyaç duyulan ofis alanına artırıcı etki yaparken; uzaktan ve vardiyalı çalışma, azaltıcı etki yarattı. Ofis piyasasında kira ve boşluk oranlarının seyri bu programların yaygınlığı ve kalıcılığı ile belirlenecek.

Rapora göre Endüstriyel Piyasada; pandemi döneminde e-ticarete ve son kilometre lojistiğine olan talebin artmasıyla boşluk oranlarındaki düşüş bilhassa şehir merkezine yakın olan Dudullu bölgesinde ilgi çekici oldu. Üretimin eski seviyelerine yaklaşmasına ek olarak, lojistik tesislere olan ihtiyacın artmasıyla 2020 yılının ikinci yarısında TL bazında ortalama kira rakamları incelenen tüm bölgelerde artış gösterdi. Covid-19’un kısa dönemli etkileri ortadan kalktıktan sonra coğrafi konumu ve maliyet avantajıyla Türkiye Çin’e alternatif önemli bir üretim merkezi olarak ön plana çıkacak. Lojistik tesislere olan talebin ve nitelikli tesislerdeki kira artışı uzun vadede devam edecek.

Perakende Piyasasında ise; Covid-19 nedeniyle alışveriş merkezlerindeki ziyaret sayısı ve cirodaki % 60’lara varan düşüşün, aşılama prosedürlerinin yaygınlaşması ve kısıtlamaların azalmasıyla yıl sonuna doğru pandemi öncesindeki dönemlere yaklaşması bekleniyor. Covid-19 akabinde da e-ticaret/s-ticaret hacmindeki artışın hızını azaltsa da devam etmesini bekleniyor yalnız, orta vadede AVM‘lerin sosyalleşme ihtiyacını gidermesi ve geleneksel türde alışverişe verilen önemin devam etmesi, fiziksel mağazaların cazibesini bir süre daha koruyacak. 1.000 kişi başına düşen toplam kiralanabilir alan, 2020 yılının ikinci yarısı itibariyle Türkiye geneli için ortalama 162m² düzeyine ulaşırken, kiralanabilir alan sıralamasında ilk 10’a giren iller arasında nüfusu 500.000’in altında olan Bolu ve Edirne dikkat çekiyor. İstanbul’daki AVM’lerde getiri oranı, mevcut kontrat kiraları göz önüne alındığında pandeminin etkisi le artan belirsizlik dolayısıyla % 9 civarına seyrediyor.

Colliers’a göre turizm gelirleri 2020 yılının ilk 3 çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %69 düştü. Türkiye GSYH’sinin % 4,1’ini oluşturan turizm gelirlerindeki düşüş 2020 yılında ekonomik büyüme üzerinde de olumsuz etki yarattı.

“2020 yılında ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre % 72 oranında azaldı. Bu durum bilhassa ziyaretçilerinin büyük kısmı yabancılardan oluşan güney kıyılarındaki otelleri olumsuz etkiledi. 2021 yılı ikinci çeyreğinden itibaren yabancı ziyaretçi sayılarında artış bekleniyor yalnız bu artışın 2019 seviyelerine ulaşması zor.”

Konut piyasasında ise Covid-19 salgını devam ederken, ofis pazar araştırmasında belirtilen esnek ve evden çalışma modellerine geçiş, çalışanların ev seçiminde tercihlerinin farklılaşmasına neden oldu. Bu dönemde şehir merkezine uzak, bahçe ve yeşil alan gibi sosyal imkanları olan konut alanlarına talebin devam ettiği gözleniyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ipotekli konut satışlarında 2013 yılından beri görülmemiş oranda bir artış gözlendi. Satışların bu 3 ay gibi kısa sürede bu kadar artması İstanbul’da ve ülke genelinde konut satın almak isteyen ve düşük kredi faizini bekleyen önemli bir kesim olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki dönemde konut satışlarındaki yavaşlamanın yüksek faizlerin de etkisiyle devam etmesi bekleniyor. Ancak, faizlerin yeniden düşmesi halinde konut piyasasının yeniden hareketlenmesi ve satışların yeniden artması da ihtimal dahilinde.

Ne düşünüyorsunuz?

191 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sit Alanı Nedir ?

Gayrimenkul Piyasalarında Pandemi ve Deprem Etkisi