in

Değerli Konut Vergisi İçin Süreç Hızla İlerliyor…

Beyan ve son ödeme tarihine dikkat !

2020 yılında ertelenen ve 2021 yılında programa alınan değerli konut vergisi için süreç hızla ilerliyor. Aynı taşınmaz için hem emlak vergisi hem de lüks konut vergisi ödenecek olması tartışmaları sürerken beyan ve son ödeme tarihi için uyarı geldi !

Lüks konutta oturan kişileri ilgilendiren değerli konut vergisi için süreç bütün hızı ile işlemeye devam ediyor. İlk olarak 2020 yılında programa alınacak olan yalnız pandemi sebebi ile ertelenen değerli konut vergisi 2021 yılında gelen bütün erteleme isteklerine karşın programa alınmıştı.

Halk arasında lüks konut vergisi olarak ta anılan değerli konut vergisinde hem son beyanname verme tarihi hem de son ödeme tarihi için geri sayım başladı. Yapılan düzenleme ile sahip olduğu konutun 2020 yılı bina vergi değeri 5 milyon lira ve üzerinde olan kişiler değerli konut vergisi mükellefi olarak kabul edilecek.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ BEYAN TARİHİ NE ZAMAN ?

Sahip olduğu taşınmazın 2020 yılı için tespit edilen bina vergisi değeri 5 milyon lira ve üzeri olan ev sahipleri 2021 yılında emlak vergisi ödemeleri ile birlikte değerli konut vergisi ödemesi de yapacak. Bu kişiler söz konusu vergiye tabi olan taşınmazın bağlı olduğu yerde bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetki verilen vergi dairesine bildirimde bulunacak.

Değerli Konut Vergisi son beyanname tarihi 22 Şubat 2021 olarak belirlendi. 22 Şubat 2021 Pazartesi günü mesai bitimi tarihine kadar beyanname verilecek. Emlak vergisi ödemelerinden farklı olarak değerli konut vergisi ödemeleri belediyeler üzerinden değil merkezi idare tarafından toplanacağı için beyannameler belediyelere değil vergi dairelerine verilecek.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ SON ÖDEME TARİHİ

Değerli konut vergisi mükellefi olan kişiler için ödeme konusu ile ilgili tıpkı emlak vergisinde olduğu gibi 2 taksit opsiyonu sunuluyor. Emlak vergisi birinci taksit son ödeme tarihi herhangi bir uzatma kararı alınmazsa 26 Şubat 2021 Cuma günü olarak uygulanacak. İsteyen kişiler tahakkuk eden vergiyi tek seferde ödeyebileceği gibi, isteyen kişiler ise ödemelerini ikinci taksit olarak Ağustos ayında yapabilecekler.

Ne düşünüyorsunuz?

271 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranını Düşürdü

Keçiören Belediyesi 31 Arsayı Satışa Çıkardı