in

Değerli Konut Vergisi Son Ödeme Tarihi

Lüks Konut Vergisi İle Devletin Kasasına 350 Milyon Lira Girecek !

2021 yılı bütçe gelirleri arasında değerli konut vergisi de yer aldı. Türkiye sınırları içerisinde bulunan ve değeri 5 milyon 227 bin lirayı aşan mesken (konut) nitelikli taşınmazı olan kişiler 2021 yılında ilk kez değerli konut vergisi ödeyecek.

Devletin vergi gelirleri arasında taşınmazlardan alınan vergilerde büyük bir yer tutuyor. 2021 yılında bazı taşınmaz sahipleri emlak vergisi ile birlikte değerli konut vergisi de ödeyecek.

Evi Lüks Olanın Vergisi de Fazla Olacak !

2021 yılında devletin bütçe geliri beklediği kalemler ilan edildi. Açıklanan bütçe gelirleri arasında bu sene ilk kez tahsil edilecek olan değerli konut vergisi de yer aldı. 2020 yılında alınması planlanan yalnız pandemi sebebi ile ertelenen değerli konut vergisi 2021 yılı için de yapılan tüm erteleme taleplerine rağmen hayata geçirilmiş oldu.

2021 yılında sahip olduğu konutu 5 milyon 227 bin lirayı aşan kişiler emlak vergisi ödemesine ek olarak değerli konut vergisi de ödeyecekler. Belediye tarafından belirlenen bina vergi değeri 2020 yılında 5 milyon TL ve üzerinde olan yalnızca mesken niteliğindeki taşınmazlar değerli konut vergisine tabi olacak.

Değerli Konut Vergisi Beyanname Verme Ve Son Ödeme Tarihi

Değerli konut vergisi için son beyan tarihi 20 Şubat 2021. Beyan üzerinden tahakkuk eden verginin son ödeme tarihi ise Şubat ve Ağustos aylarının son günü.

Değerli konut vergisi beyannamesi veren kişiler isterlerse Emlak Vergisi ödemesinde olduğu gibi tek seferde peşin ödeme yapabilecekleri gibi diledikleri takdirde ise taksitli ödeme yapabilecekler. Taksitle ödeme yapmak isteyen kişiler için 2. taksit son ödeme tarihi ise Ağustos ayı olarak ilan edildi.

Ne düşünüyorsunuz?

191 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kıyılar Halka Açılıyor…

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?