in ,

Demirin Ton Fiyatı Sektörü Umutlandırdı !

İnşaat firmalarını en çok zorlayan maliyet kalemi 2021 yılında yeni bir sürece girdi.

Yılın ilk günlerinde yükselme trendi içerisinde olan demir fiyatları ay sonuna doğru sektörü umutlandırdı.

2020 yılı başından yıl sonuna kadar kademeli olarak değer kazanan ve neredeyse hiç değer kaybı yaşamayan demir, inşaat firmalarını en fazla zorlayan maliyet kalemlerinin başında yer alıyor. Sektörün üzerinde durduğu ve adım atılmasını beklediği demir fiyatları Ocak ayının sonuna doğru düşmeye başladı.

DEMİR FİYATLARINDAKİ DÜŞME KALICI MI ?

Demir fiyatları 2020 yılında yaşadığı olağanüstü değer artışı yaşadı. Firmaların maliyet oranlarını artıran demirin sektörü olumsuz etkilemesinden endişe edildi.

Özellikle yıl sonuna doğru birçok önemli inşaat firması başkanı ve sektör temsilcisi yapmış oldukları açıklamalar ile demir fiyatları konusu ile ilgili herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söylediler. Sektörde yaşanacak demir bazlı fiyat artışlarının satışları etkileyeceği ve bu haliyle sektöre ciddi darbe vurabileceği öngörüldü.

Dünya genelinde kıymetli metallerin yaşadığı değer artışından etkilenen demir fiyatlarında umutlandıran gelişme ise ay sonuna doğru yaşandı.

DEMİR FİYATLARINDA SON DURUM

Ankara’da Ocak ayının ilk günlerinde demir fiyatları 5 bin 700 TL bandına çıkmıştı. İstanbul‘da bir ton ince demir 5 bin 770 TL, İzmir‘de ise 5 bin 655 TL bandında bulunuyordu. Son dönemlerde yaşanan fiyat değişimlerinin sonrasında Ankara’da bir ton demirin fiyatı 5 bin 700 TL’den 5 bin 225 TL’ye kadar geri çekildi. İzmir’de ise bir ton demir 5 bin 400 TL seviyesinde bulunuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

199 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

En Çok Kira Artışı Yaşanan İller

Gayrimenkul Değerlemede Arsa Arazi Ayrımı